Matka Boża Bolesna
Główka37 Sanktuarium nad wodą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
18 Niedziela zwykła, 2 sierpnia 2020 r.

 
1.      Dzisiaj w naszym sanktuariumII Ogólnopolski Dzień modlitw w intencji osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Osoby te pozostają we wspólnocie Kościoła i nie powinny czuć się odłączone czy odrzucone. Kościół zachęca je do słuchania Słowa Bożego, uczestniczenia we Mszy Świętej, do wytrwania w modlitwie i wychowywania dzieci w wierze chrześcijańskiej, do pielęgnowania ducha i czynów pokutnych, ażeby w ten sposób z dnia na dzień wypraszali sobie u Boga łaskę. Kościół jest dla nich miłosierną matką, podtrzymując ich w wierze i nadziei.
Główna Msza św. o godz. 12.00. Po mszy św. zapraszamy na koncert w wykonaniu Łukasza Rogowicza – organy, i Macieja Gwoździa - trąbka barokowa.
Także dzisiaj kolejny dzień Drugiego Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Organowego. Zapraszamy na koncert o godz. 14.30 w wykonaniu prof. Johannesa Skudlika z Monachium.
W ramach festiwalu zaplanowano 9 koncertów w każdą niedzielę lipca i sierpnia, w wykonaniu wybitnych organistów z Polski i za granicy.Szczegółowy program w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
2.      We wtorek, 4 sierpnia, Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, Patrona kapłanów.
Dzień modlitw w intencji kapłanów.
3.      W środę, 5 sierpnia, Wspomnienie poświęcenia rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny. Jest to na Zachodzie najstarsza bazylika poświęcona czci Najświętszej Maryi Panny. W Bazylice tej znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej, Salus populi romani, co znaczy Ocalenie ludu rzymskiego.
4.      W czwartek, 6 sierpnia, Święto Przemienienia Pańskiego. W tym dniu rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która potrwa do 14 sierpnia. Specjalne rozważania i modlitwy codziennie o godz. 21.00.
To również Pierwszy czwartek miesiąca. Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
5.      7 sierpnia Pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo wynagradzające do Najśw. Serca Pana Jezusa po mszy św. o godz. 12.00.
6.      W dniach od 7 do 9 sierpnia odbędą sięEucharystyczne rekolekcje maryjne „Msza święta z Maryją”, organizowane przez nasze Centrum Formacji Maryjnej. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma
7.      W sobotę, 8 sierpnia, w naszym sanktuarium Licheński Dzień Kobiet, którego temat przewodni brzmi „Spotkałam Jezusa”. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji nad ewangelicznymi spotkaniami Jezusa z kobietami. Główna msza św. o godz. 12.00.  Natomiast tematyczne katechezy biblijne o godz. 9.00, 11.00 i 17.00.
8.      W najbliższą niedzielę, 9 sierpnia, zapraszamy na spotkanie rodzin z Jezusem w domu Matki. Msza św. z eucharystycznym błogosławieństwem rodzin jest zaplanowana o godz. 12.00. Błogosławieństwo Boże umacnia w wypełnianiu codziennych obowiązków, umacnia rodzinne więzi i rozpala wzajemną miłość.
9.      Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa przez wiernych uczestniczących w mszy św. Niektóre osoby mogą być zwolnione z tego obowiązku np. z przyczyn zdrowotnych.
10.  Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.
11.  Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.
 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

 
 
 


Ogłoszenia duszpasterskie

Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
XVII Niedziela zwykła, 26 lipca 2020 r.
 

1.        Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom. Główna msza św. o godz. 12.00. Niech to rodzinne świętowanie przy Licheńskiej Matce, Patronce szczęścia rodzinnego, umocni nasze wzajemne więzi.
Także dzisiajkolejny dzień Drugiego Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Organowego. Zapraszamy na koncert o godz. 14.30 w wykonaniu prof. Jarosława Wróblewskiego, organisty z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W ramach festiwalu zaplanowano 9 koncertów w każdą niedzielę lipca i sierpnia, w wykonaniu wybitnych organistów z Polski i za granicy.Szczegółowy program w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
 
Dzisiaj też w naszym sanktuarium modlimy się za kierowców, zaś poświęcenie pojazdów odbędzie się na parkingu przy ul. Toruńskiej po Mszach św. o godz. 7.30, 10.00, 12.00 i 16.00.
 
2.        Jutro, 27 lipca, Dzień modlitw w intencji kanonizacji bł. Jerzego Matulewicza, Odnowiciela Zgromadzenia Marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium.

3.        W dniach od 30 lipca do 2 sierpnia odbędą się rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej.Zapraszamy do tej pogłębionej formy przygotowania się do spowiedzi.
W tym samym terminie odbędą się Warsztaty pisania ikon. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

4.        W piątek, 31 lipca, Wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, Patrona Zgromadzenia Księży Marianów. Dzień modlitw o nowe powołania i gorliwość apostolską dla Zgromadzenia Marianów.

5.        W dniach od 31 lipca do 2 sierpniaodbędą się rekolekcje dla małżeństw i związków niesakramentalnych. Szczegółowe informacje o wszystkich terminach rekolekcji w naszym sanktuarium można uzyskać w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej sanktuarium.

6.        1 sierpnia przypada Pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wotywna o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 7.30.
Na msze św. o godz. 12.00 lub 19.00 zapraszamy małżonków, którzy mogą odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. Z tej okazji otrzymają okolicznościowe pamiątki. Zgłoszenia i szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
 
W tę sobotę przypada też Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Msza św. w intencji poległych w obronie Ojczyzny o godz. 16.00. Natomiast o godz. 17.00, czyli w 76 rocznicę wybuchu powstania usłyszymy głos dzwonu „Bogurodzica”, największego dzwonu w Polsce.

7.        W nocy z 1 na 2 sierpnia tradycyjnaPiesza nocna pokutna pielgrzymka z Konina do Lichenia. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 23.00 w kościele św. Maksymiliana w Koninie.
Natomiast 1 sierpnia zapraszamy do bazyliki na Wieczór czuwania i uwielbienia z Maryją oraz całonocną adorację Najświętszego Sakramentu. Początek o godz. 21.00.

8.        W najbliższą niedzielę, 2 sierpnia, IIOgólnopolski Dzień modlitw w intencji osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Zapraszamy też ich rodziny i przyjaciół. Główna Msza św. o godz. 12.00. Po mszy św. zapraszamy na koncert w wykonaniu Łukasza Rogowicza – organy, i Macieja Gwoździa - trąbka barokowa. 

9.        Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa przez wiernych uczestniczących w mszy św. Niektóre osoby mogą być zwolnione z tego obowiązku np. z przyczyn zdrowotnych.

10.    Zapraszamy do odwiedzenia wieży naszej Bazyliki, gdzie z wysokości 114 metrów można podziwiać piękno sanktuaryjnych ogrodów i całej okolicy Lichenia aż na odległość 35 km.

11.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.
 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium


ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet