Matka Boża Bolesna
diakonia Słowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
7. Niedziela Zwykła, 23 lutego 2020 r.
 

1.    Dzisiaj w naszym sanktuarium Dzień sąsiada, czyli zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszych sąsiadów, oraz nas samych, bo też jesteśmy przecież dla kogoś sąsiadem. Chcemy mieszkać w miejscu, gdzie sąsiedzi na co dzień mówią sobie „dzień dobry”, panuje przyjazna atmosfera, a ludzie są dla siebie uprzejmi, życzliwi i pomocni.
2.    We wtorek, 25 lutego, przypada 15. rocznica nadania licheńskiej świątyni tytułu bazyliki mniejszej. Tytuł został nadany przez św. Jana Pawła II.
3.    26 lutego Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu.Msze św. w Bazylice o 7.30, 12.00 i 18.00. Podczas każdej mszy świętej posypanie głów popiołem. Przed Mszą św. o godz. 18.00 Pokutna procesja na rozpoczęcie Wielkiego Postu, natomiast po mszy św.  Adoracja wynagradzająca Najświętszego Sakramentu.
Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, polegający na przyjęciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Wstrzemięźliwość – obowiązuje od 14 roku życia; post ścisły – wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
4.    28 lutego, pierwszy piątek Wielkiego Postu, przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka zachęcającego całą wspólnotę Ludu Bożego do modlitwy wynagradzającej i postu, które mają rozbudzić nasze sumienia i solidarne zaangażowanie, aby każdy w Kościele zrobił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży.
Zapraszamy w tym dniu na adorację wynagradzającą od godz. 14.00 oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec.
5.    W dniach od 27 lutego do 1 marca odbędą się w naszym sanktuarium kolejnerekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej. Zapraszamy do takiej formy wielkopostnej odnowy życia. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
6.    W sobotę, 29 lutego, zapraszamy na wielkopostne nabożeństwo maryjneDroga Matki Bolesnej, po Mszy św. o godz. 18.00.
7.    W najbliższą niedzielę, 1 marca,  rozpoczyna się53. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. W naszym sanktuarium to Dzień modlitw w intencji trzeźwości w rodzinach. Będzie można podjąć postanowienie czasowej abstynencji i wpisać się do Księgi Abstynencji.
8.    Serdecznie zapraszamydo udziału w szkoleniu na Wolontariusza Opiekuńczego, które przygotowuje kandydatów do towarzyszenia i posługiwania chorym w naszym licheńskim hospicjum. Szkolenie jest 4-dniowe, bezpłatne i przeznaczone dla osób pełnoletnich. Spotkania w marcu w godzinach: 16:30 – 19:30. Szczegółowe informacje o szkoleniu i dokładnym terminie można uzyskać w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
9.    Przypominamy o codziennej transmisji na żywo z naszej Bazyliki. Wejście przez stronę internetową licheńskiego sanktuarium. Zachęcamy, aby umożliwić osobom chorym i w podeszłym wieku korzystanie z tej formy duchowej łączności z naszym Sanktuarium.
10.              Serdecznie dziękujemy za wszelkie ofiary na utrzymanie naszej Bazyliki i szerzenie czci Matki Bożej Licheńskiej. Bóg zapłać za każdy dar serca.
11.              Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

 

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2020
Piątek
Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

Warsztaty pisania ikon

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
16.15 Droga Krzyzowa

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielki Post
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 58, 1-9a
Psalm responsoryjny: Ps 51
Ewangelia: Mt 9, 14-15
realizacja LM Internet  LM Internet