Matka Boża Bolesna
1
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 


Informacja dla pielgrzymów

Aktualne zasady i ograniczenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa w zakresie organizowania uroczystości religijnych

Obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych.
Obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust.
W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2,
przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Powierzchnia bazyliki górnej wynosi 7 009 m2
Jednocześnie może przebywać 467 osób.

Powierzchnia bazyliki dolnej wynosi 7 319 m2
Jednocześnie może przebywać 487 osób.


---------------------------------------------------------------------------------------

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
Niedziela Chrztu Pańskiego, 10 stycznia 2021 r.
 

1.   W dzisiejszą niedzielę świętujemy pamiątkę Chrztu Pana Jezusa. Dziękujmy Panu Bogu za dar naszego chrztu świętego. Ogarnijmy też wdzięczną modlitwą kapłana, który nam chrztu udzielił oraz naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy przekazali nam wiarę i w niej wychowywali.
      Dzisiaj kończy się w Kościele Okres Narodzenia Pańskiego, a rozpoczyna Okres Zwykły w ciągu roku. Zgodnie z tradycją pozostaniemy przy świątecznym wystroju bazyliki do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego, tradycyjnie zwanego świętem Matki Bożej Gromnicznej.
     Dzisiaj też przypada 12. rocznica powstania Licheńskiego Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego. Hospicjum to miejsce, w którym przyjmuje się ludzi nieuleczalnie chorych, aby ten czas, który im pozostał mogli spędzić w możliwie najlepszych warunkach. Nasz Dom hospicyjny może przyjąć 24 pacjentów. Wyposażenie budynku jest w pełni profesjonalne, o najwyższym standardzie technicznym spełniającym wymogi opieki paliatywnej. Nasi podopieczni są objęci opieką wykwalifikowanego personelu, w którego skład wchodzą lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, opiekunowie, salowe, fizjoterapeuci, psychologowie, dietetyk, duszpasterze i wolontariusze. W hospicyjnej kaplicy każdego dnia jest odprawiana Msza św. Wszystkim darczyńcom, którzy wspierają hospicjum składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Informacje w jaki sposób można pomagać uzyskamy w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej hospicjum.
 
2.   W sobotę, 16 stycznia, z okazji 24. Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, zapraszamy na Mszę świętą o godz. 12.00 przed Obrazem Matki Bożej Licheńskiej według formularza mszalnego o Najświętszej Maryi Pannie, wybranej Córce Izraela. To dzień modlitwy za wyznawców judaizmu, aby wzrastali w wierności Przymierzu i odnaleźli w Jezusie Chrystusie Mesjasza. 
 
3.   W najbliższą niedzielę, 17 stycznia, kolęda w naszej Bazylice, czyli Dzień modlitw w intencji tych parafii, z których przybywają pielgrzymi. To okazja, aby w Domu Matki jakim jest sanktuarium, podziękować Bogu za swoją wspólnotę parafialną i duszpasterzy. Wszystkich, którzy chcieliby aby ich parafia była przywitana przed uroczystą Mszą św. o godz. 12.00, zapraszamy do Biura Obsługi Pielgrzyma lub zakrystii na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem mszy (lub wcześniej telefonicznie).
 
4.   Już dziś zapraszamy 24 stycznia na III Rodzinny Dzień Babci i Dziadka dla mieszkańców ziemi konińskiej (i nie tylko). Zapraszamy na Mszę św. o godz. 12.00. Chcemy o nich pamiętać, aby przez wstawiennictwo Matki Bożej Licheńskiej, Bóg darzył ich dobrym zdrowiem a nas motywował do szacunku wobec nich.
 
5.   Trwa świętowanie jubileuszu 350-lecia powstania Zgromadzenia Księży Marianów, opiekunów sanktuarium. Okolicznościowy obrazek z modlitwą jubileuszową można otrzymać przy wyjściu z bazyliki lub w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
 
6.   Sanktuarium zaprasza mężczyzn, którzy chcieliby włączyć się do Liturgicznej Służby Ołtarza w Bazylice Licheńskiej, aby jako ministranci lub lektorzy służyć Panu Jezusowi podczas niedzielnej Mszy świętej. Szczegółowe informacje w zakrystii lub w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
 
7.   Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium


Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
II Niedziela po Narodzeniu Pańskim, 3 stycznia 2021 r.

1.    Dzisiaj II Niedziela po Narodzeniu Pańskim. W pierwszą niedzielę Nowego Boku stajemy przed Panem Bogiem, aby święcić ten dzień przeznaczony na Jego chwałę i uwielbienie. Pamiętajmy o tym, aby każda niedziela była dla nas Dniem Pańskim. Eucharystia daje nam możliwość spotkania żywego Boga.
Dzisiaj liturgia ukazuje nam Mądrość Bożą, która zamieszkała wśród ludzi w Jezusie Chrystusie. On, zrodzony przed wszystkimi wiekami, objawił się światu przez swoje przyjście we Wcieleniu. W świetle tej wcielonej Mądrości człowiek może rozpoznać swoje powołanie, przeznaczenie i sens życia. Dlatego przyjęcie Chrystusa jest mądrością życia i darem Boga.

Dzisiaj ósmy dzień Nowenny do Matki Bożej Licheńskiej w intencji rodzin. Msze św. w tej intencji są odprawiane o godz. 7.30.

2.    W środę, 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego. W tym dniu błogosławimy kadzidło i kredę. Będzie można je zabrać po każdej mszy św. To również Dzień modlitwy i pomocy misjom. Misjonarze z naszego Zgromadzenia Księży Marianów pracują w Rwandzie, Kamerunie, Indiach, Wietnamie, Filipinach, Brazylii i Kazachstanie.

W tym roku w naszym sanktuarium z powodu przepisów epidemicznych nie będzie Orszaku Trzech Króli.

3.    7 stycznia Pierwszy czwartek miesiąca. Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

4.    W najbliższą niedzielę, 10 stycznia, Święto Chrztu Pańskiego. W tym dniu kończy się liturgiczny Okres Bożego Narodzenia.

5.    Zachęcamy do prenumeraty naszego czasopisma „Matka Pokoju” poświęconego wychowaniu do życia w pokoju. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

6.    Sanktuarium zaprasza mężczyzn, którzy chcieliby włączyć się do Liturgicznej Służby Ołtarza w Bazylice Licheńskiej, aby jako ministranci lub lektorzy służyć Panu Jezusowi podczas niedzielnej Mszy świętej. Szczegółowe informacje w Biurze Obsługi Pielgrzyma.

7.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.

 

Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 stycznia 2021
Piątek
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy

Kurs "Nowe Życie" - Szkoła Nowej Ewangelizacji (15-17 stycznia) - ODWOŁANE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Paweł, Izydor, Aleksander

Zwykły okres liturgiczny
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Hbr 4, 1-5. 11
Psalm responsoryjny: Ps 78
Ewangelia: Mk 2, 1-12


realizacja LM Internet  LM Internet