Matka Boża Bolesna
arka
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

 
Informacja dla pielgrzymów

Aktualne zasady i ograniczenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa w zakresie organizowania uroczystości religijnych

Obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych.
Obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust.
W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 20 m2,
przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Powierzchnia bazyliki górnej wynosi 7 009 m2
Jednocześnie może przebywać 350 osób.

Powierzchnia bazyliki dolnej wynosi 7 319 m2
Jednocześnie może przebywać 365 osób.


---------------------------------------------------------------------------------------

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
II Niedziela Wielkanocna, 11 kwietnia 2021 r.
 
1.     Dzisiaj II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała św. Siostra Faustyna Kowalska. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem MiłosierdziaPragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego. Która dusza  przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski.
 
Dzisiaj o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, a także za tych, którzy walczą z epidemią.
 
Dzisiaj też święto patronalne CARITAS. Doświadczamy Bożego miłosierdzia w naszym życiu i to powinno skłaniać nas do okazywania miłosierdzia innym, a szczególnie najbardziej potrzebującym. Szukajmy możliwości, aby włączać się w inicjatywy niesienia pomocy potrzebującym.
Najbliższy tydzień jest Ogólnopolskim  Tygodniem Miłosierdzia. W naszym sanktuarium to dni modlitw i wsparcia naszego hospicjum im. Św. Stanisława Papczyńskiego. Informacje o sposobach pomocy hospicjum można uzyskać w Biurze Obsługi Pielgrzyma lub na stronie internetowej hospicjum.

2.     We wtorek, 13 kwietnia, przypada 150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza, Odnowiciela Zgromadzenia Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium.
 
Jest to także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Módlmy się w intencji zamordowanych w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie.
 
3.     W środę, 14 kwietnia, Święto Rocznicy Chrztu Polski. Dziękujmy Bogu za łaskę chrztu naszego narodu i prośmy o wierność Bogu i Ewangelii.

4.     W piątek, 16 kwietnia, zapraszamy na nabożeństwo wielkanocne Via lucis, czyli Droga światła po Mszy św. o godz. 18.00.

5.     Najbliższa III Niedziela Wielkanocna to 13. Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Uroczysta inauguracja na Mszy św. o godz. 12.00. W tym dniu przypada też V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Zapraszamy do włączenia się w tę inicjatywę. Szczegóły będą podane za tydzień.
Motywem przewodnim Tygodnia Biblijnego są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Nawiązują one do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.

6.     Przypominamy, że w związku ze stanem epidemii zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w liturgii nie może uczestniczyć jednocześnie w bazylice górnej więcej niż 350 osób. Uwzględniajmy też zasadę, aby zachowywać właściwą odległość między sobą, czyli przynajmniej półtora metra. Obowiązuje zakrywanie nosa i ust maseczką. Przy wejściach ustawione są pojemniki z płynem dezynfekującym. Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest wyrazem naszej odpowiedzialności za siebie i za innych.
 
7.     Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.
 

 
Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium

Ogłoszenia duszpasterskie
Bazylika Matki Bożej Licheńskiej
Niedziela, 4 kwietnia 2021 r.

 
1.    Dzisiaj Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim czcicielom Matki Bożej Licheńskiej i Przyjaciołom naszego sanktuarium składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Niech Zmartwychwstały Chrystus będzie zawsze obecny pośród Was, niech darzy Was radością, w smutku pociesza, w zwątpieniach daje nadzieję, a w codziennych trudach umacnia! Niech Jego błogosławieństwo ogarnie Was i Waszych najbliższych!
2.    Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Msze święte o godz. 7.30, 10.00, 12.00, 16.00 i 18.00.
3.    Przypominamy, że w związku ze stanem epidemii zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w liturgii nie może uczestniczyć jednocześnie w bazylice górnej więcej niż 350 osób. Uwzględniajmy też zasadę, aby zachowywać właściwą odległość między sobą, czyli przynajmniej półtora metra. Obowiązuje zakrywanie nosa i ust maseczką. Przy wejściach ustawione są pojemniki z płynem dezynfekującym. Stosowanie się do zaleceń sanitarnych jest wyrazem naszej odpowiedzialności za siebie i za innych.
4.    We wtorek, 6 kwietnia, zapraszamy na Mszę św. z uwielbieniem o godz. 19.00. Prowadzi licheńska wspólnota „Ekipa dla Jezusa”.
5.    W piątek, 9 kwietnia, zapraszamy na nabożeństwo wielkanocne Via lucis, czyli Droga światła po Mszy św. o godz. 18.00.
6.    W sobotę, 10 kwietnia, przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Polecajmy Bożemu miłosierdziu tragicznie zmarłych i módlmy się o zgodę narodową w naszej Ojczyźnie.
7.    Najbliższa 2 Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego, jest również Świętem patronalnym CARITAS i rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Miłosierdzia. W naszym sanktuarium są to dni modlitw i wsparcia naszego hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.
Hospicjum można wesprzeć przez przekazanie 1% podatku w rocznym rozliczeniu podatkowym. Szczegółowe informacje można uzyskać w Biurze Obsługi Pielgrzyma.
Nasze Hospicjum stacjonarne istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Obecnie w hospicjum przebywa 23 pacjentów.

8.    Wszystkim, którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy serdeczne życzenia, zdrowia duszy i ciała oraz Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Licheńskiej na każdy dzień życia.


 
Ks. Janusz Kumala MIC
Kustosz Sanktuarium
 
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 kwietnia 2021
Piątek

 
Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę? PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Maryja - Niewiasta Eucharystii                                                                        
Rekolekcje dla organizatorów i przewodników pielgrzymek. PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Droga Krzyżowa: 16.15

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 5, 34-425
Psalm responsoryjny:Ps 27
Ewangelia: J 6, 1-15
realizacja LM Internet  LM Internet