Matka Boża Bolesna
Główka46 procesja Apelu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd Braci Marianów
 
20 braci zakonnych posługujących w Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przybyło do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym na doroczne spotkanie. W tym roku bracia pochylają się nad tematyką ubóstwa zakonnego.
 
Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek, 11 listopada, dniem skupienia. Wczoraj z braćmi zakonnymi spotkał się ks. Eugeniusz Zarzeczny MIC wprowadzając w tematykę zjazdu . – „W ramach formacji ciągłej bracia uczestniczą w corocznych spotkaniach, w takcie których poruszane są i omawiane zagadnienia związane ze ślubami zakonnymi lub życiem Kościoła. W tym roku zatrzymujemy się nad tematem ubóstwa w posłudze zakonnej” – wyjaśnił uczestniczący w spotkaniu br. Kazimierz Długołęcki MIC, aktualnie posługujący w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie.
 
Z kolei dziś z mariańskimi braćmi zakonnymi spotkał się ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. W kaplicy licheńskiego domu zakonnego ks. Kumala przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił słowo, w którym podkreślił, że formacyjne spotkania mariańskich braci zakonnych to dobra tradycja skłaniająca do podjęcia refleksji dotyczącej powołania zakonnego. – „To zadanie dla każdego z nas, aby przez swoje powołanie odpowiedzieć na drogę zaproponowaną nam przez Pana Boga” – powiedział ksiądz kustosz.
 
Zdaniem homilety, droga wybrana przez Boga jest dla nas najlepsza. – „Na drodze powołania spotykamy też przeciwności i zakręty, które mogą nas zniechęcać. Jednak musimy pamiętać o jednym – wszyscy jesteśmy potrzebni Panu Bogu, aby On nas kochał. Do tego prowadzi refleksja nad Misterium Bożego Miłosierdzia, które jest źródłem i radością powołania” – wyjaśnił ks. Kumala.
 
Marianin odniósł się także do osoby założyciela Zgromadzania Księży Marianów, św. o. Stanisława Papczyńskiego, który był człowiekiem pełnym nadziei. I pomimo, iż na początku Zgromadzenie było kruche i słabe, o. Stanisław z nadzieją i żarem w sercu realizował swój cel.
 

 
W zjeździe uczestniczy 20 braci marianów z domów zakonnych należących do Prowincji Opatrzności Bożej. Do Lichenia w zdecydowanej większości przybyli bracia z Polski. Jedynym marianinem, który przyjechał z zagranicy, jest br. Krzysztof Biel z domu generalnego w Rzymie.
 
Spotkanie zakończy się w czwartek, 14 listopada. Doroczne spotkania braci zakonnych są okazją do wymiany doświadczeń oraz podziękowania Bogu za dar powołania do mariańskiej wspólnoty. To także sposobność do braterskiego jednoczenia się i wymiany doświadczeń z posługi, którą bracia pełnią w wielu placówkach na terenie Polski i za granicą.

Licheń Stary, 13 listopada 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2020
Piątek
Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

Warsztaty pisania ikon

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
16.15 Droga Krzyzowa

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielki Post
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 58, 1-9a
Psalm responsoryjny: Ps 51
Ewangelia: Mt 9, 14-15
realizacja LM Internet  LM Internet