Matka Boża Bolesna
b
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Inauguracja Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego
 
Ks. Krzysztof Pazio MIC, mariański misjonarz z Kamerunu, głosi dziś w licheńskiej bazylice kazania, których głównym tematem są afrykańskie misje prowadzone przez księży i braci marianów. Inicjatywa została zaproponowana w związku z rozpoczętym Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym ogłoszonym przez papieża Franciszka. Tematem NMM jest: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie”. 
 
„Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny ma nam uświadomić, że Kościół jest misyjny, że jest posyłany, aby głosił Dobrą Nowinę wszystkim ludom i narodom. To dokonuje się z nakazu Jezusa Chrystusa” – powiedział ks. Pazio rozpoczynając homilię. 
 
„Po zesłaniu Ducha Świętego, apostołowie, napełnieni mocą z wysoka, gdy otrzymali moc Ducha Świętego, wyszli na ulice Jerozolimy i zaczęli głosić. Ta misja, zapoczątkowana przez apostołów, jest nieustannie realizowana w Kościele. Dzięki posłudze misjonarzy Polska stała się chrześcijańska w X wieku. Dzięki temu mamy bogactwo duchowe i kulturowe, które zostało nam ofiarowane, gdy Chrystus i światło Jego Ewangelii zagościło na polskiej ziemi. I możemy zobaczyć wielkie dobro, które Bóg, przez Swego Syna, ofiarował” – dodał mariański misjonarz. 
 
Kapłan wyjaśnił, że na wschodzie Kamerunu jest dużo misjonarzy z Polski, w tym księży marianów, którzy posługują w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Atoku. – „Trzeba było dużo zaangażowania i pracy. Powoli serce tych ludzi otwiera się na obecność Boga. Atok stał się bazą odnowy życia chrześcijańskiego”. 
 
Innym miejscem posługi księży i braci marianów w Afryce jest misja św. Jana Pawła II w miejscowości Minkama-Obala. – „Zastaliśmy tam tylko barak pokryty blachą, który służył za kaplicę, gdzie od czasu do czasu odprawiana była Msza św. Musieliśmy nadać charakter sakralny temu miejscu. I to nam się udało. Tam sprawujemy Eucharystię i inne nabożeństwa” – dodał misjonarz. 
W relacji homilety, dużą radością są powołania do zgromadzenia marianów. – „W Afryce są młodzi ludzie, którzy pragną poświecić swoje życie dla Chrystusa i Kościoła. Funkcjonuje także seminarium księży marianów w miejscowości Jaunde Ngoya. W naszych placówkach jest już 9 kapłanów z Afryki, ale także 19 kleryków na różnych etapach formacji. Nasze polskie zgromadzenie dobrze zakorzenia się na ziemi afrykańskiej. To jest owoc działania Ducha Świętego”. 
 
Kończąc rozważania, marianin prosił o modlitwę w intencji misjonarzy, aby ona pomagała w pracy, którą wykonują w Afryce. - „Aby ta misja Kościoła była realizowana, a Matka Najświętsza niech nas otacza płaszczem swojej matczynej opieki” – zakończył ks. Pazio. 
 
Niedzielnej Mszy św. przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Przed zakończeniem Eucharystii ksiądz kustosz poświęcił dziesiątki różańca, które po Mszy św. wierni mogli zabrać ze sobą. W trakcie niedzielnej sumy przy ołtarzu znajdowały się także dwa poczty sztandarowe Stronnictwa Rzemieślników „Piast” ze Staszowa. 
Zgromadzenie Księży Marianów prowadzi misje w Kamerunie, Rwandzie, Indiach, Wietnamie, Filipinach, Kazachstanie i Brazylii. Założone przez św. Stanisława Papczyńskiego w przyszłym roku będzie obchodzić 350 rocznicę powstania.
 
 
Licheń Stary, 6 października 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet