Matka Boża Bolesna
Główka28 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pogrzeb śp. ks. Zbigniewa Wąsiniaka MIC 
 
Współbracia marianie, rodzina, licheńscy parafianie oraz pracownicy sanktuarium pożegnali dziś śp. ks. Zbigniewa Wąsiniaka MIC, który zmarł w domu zakonnym w Licheniu Starym po ciężkiej chorobie. Marianin odszedł do Pana w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, we wspomnienie św. Szczepana (26.12). 
 
Mszę Św. pogrzebową koncelebrowali kapłani z domu zakonnego w Licheniu Starym oraz innych placówek mariańskich rozsianych na ternie całego kraju, a także księża z konińskich dekanatów. Eucharystii przewodniczył abp Jan Paweł Lenga MIC, zaś homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów. 
 
W słowie kapłan odniósł się do „kapłańska służebnego”, będącego „ofiarnym spełnianiem obowiązku miłości, która na pierwszym miejscu stawia Boga, znajduje ludzi, a siebie widzi zawsze na drugim miejscu”. W takich słowach ksiądz prowincjał opisał życiową postawę Zmarłego. 
 
Wskazując na cechę charakterystyczną duchowości śp. ks. Wąsiniaka, homileta przytoczył słowa Psalmu 131: „Panie, moje serce się nie pyszni i oczy moje nie są wyniosłe. Nie gonię za tym, co wielkie, albo co przerasta me siły. Przeciwnie: wprowadziłem ład i pokój do mojej duszy. Jak niemowlę u swej matki, jak niemowlę – tak we mnie jest moja dusza. Izraelu, złóż nadzieję w Panu, odtąd aż na wieki”. 
 
W dalszej części homilii ks. Nowaczek zastanawiał się czego uczy nas umierający na ludzką słabość współbrat? W odpowiedzi na tak postawione pytanie wierni zgromadzeni w świątyni parafialnej pw. św. Doroty usłyszeli, że Bóg pokazuje nam, że nie do nas należy zamartwianie się o rzeczy, na które nie mamy wpływu; bo nierzadko one nas przerastają - nasz umysł i serce. Jedynym ratunkiem dla nas jest zaufanie Bogu. Ufamy wówczas – zdaniem marianina – że nie ma takiego problemu, którego Bóg nie umiałby rozwiązać. 
 
Kończąc homilię kapłan, nawiązując do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza o Symeonie, powiedział: „Drogi Zbyszku, niech Symeon towarzyszy Tobie w odkrywaniu nieba”. 
 
Po Mszy Św. trumna z ciałem zmarłego została odprowadzona na licheński cmentarz parafialny, gdzie została złożona do grobu na mariańskiej kwaterze. 
 
 
Licheń Stary, 29 grudnia 2018 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


19 lutego 2020
Środa
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie

 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji chorych i umierających z błogosławieństwwem chorych  
Nabożeństwa
kościół górny - Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jk 1, 19-27
Psalm responsoryjny: Ps 15
Ewangelia: Mk 8, 22-26
realizacja LM Internet  LM Internet