Matka Boża Bolesna
Komunia
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rocznica śmierci ks. Józefa Jarzębowskiego MIC

W licheńskiej bazylice odbyła się uroczysta Msza Św. 13 września w 54. rocznicę śmierci ks. Józefa Jarzębowskiego MIC (1897-13 IX 1964), twórcy Muzeum w Licheniu i pioniera apostolatu Bożego Miłosierdzia. – Ks. Józef Jarzębowski, którego dziś wspominamy, był jednym z tych, którzy dbali o ducha narodowego, miłość do ojczyzny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży – mówił podczas homilii ks. Janusz Kumala MIC.

Długi Józio powołany do miłości

Ks. Jarzębowski – strażnik polskości
Eucharystii przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, który wygłosił także homilię. Przypomniał wiernym, że celem pielgrzymowania, również do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest spotkanie Bolesnej Królowej Polski i otwarcia serca na działanie Jezusa, aby Jego miłość nas odmieniła i umocniła. Dzięki temu, kontynuował kustosz sanktuarium, Bóg wleje w nasze serca siłę, by nieść krzyż naszej codzienności.– Jezus uczy nas żyć miłością, której świat nie zna. Mówi o miłości do nieprzyjaciół, trudnej i wymagającej,  miłości do wszystkich. Świat natomiast uczy nas czegoś innego – miłości interesownej – mówił ks. Janusz Kumala MIC. „Bądźcie miłosierni, jak Bóg Wasz jest miłosierny” – to klucz do zrozumienia naszego chrześcijańskiego życia, jak tłumaczył ks. kustosz Kumala, i wyzwanie, jakie stawia przed nami Bóg. – Taka postawa w życiu nie jest możliwa, jeśli w naszym sercu nie ma Jezusa – w takim wypadku nie będziemy potrafili okazywać innym miłosierdzia, przebaczać i kochać nieprzyjaciół. Dlatego tak ważna jest nasza troska o przyjaźń z Jezusem – podkreślił ks. Janusz Kumala MIC i dodał, że bez doświadczenia Bożego Miłosierdzia nie jesteśmy również w stanie budować dobrych relacji z innymi ludźmi.
Cudowny obraz Bolesnej Królowej Polski uczy nas więzi Polski z Matką Bożą. – Na piersiach Matki Bożej Licheńskiej dostrzegamy białego orła, symbol naszej ojczyzny, tak ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 roku – rozpoczął opowieść o objawieniach kustosz licheńskiego sanktuarium, ukazując, że wszyscy jesteśmy bezpieczni przy sercu Maryi, w którym obecny jest Jezus. – To przesłanie tego obrazu i sanktuarium – stwierdził kapłan. Relacja z Jezusem i Maryją jest kluczowa w budowaniu wspólnoty wiernych, to grzech dzieli nas w rodzinie czy pracy. Matka Boża Licheńska zachęca, abyśmy wkroczyli na drogę pojednania.

W roku jubileuszowym setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę kaznodzieja przypomniał, że podczas 123 lat niewoli znakiem jedności naszego narodu była Maryja, obecna także w licheńskim sanktuarium, które położone jest w centrum naszego kraju. – Ks. Józef Jarzębowski, którego dziś wspominamy, zwany także „długim Józiem”, był jednym z tych, którzy dbali o ducha narodowego, miłość do ojczyzny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Był wychowany w rodzinie patriotycznej – mówił ks. Kumala. Młody Józef Jarzębowski uczestniczył w wojnie z Bolszewikami jako sanitariusz w Warszawie. Po wojnie rozpoczęła się jego pasja kolekcjonerska – zaczyna gromadzić zbiory – to on właśnie jest twórcą licheńskiego muzeum. Już na Bielanach w Warszawie zgromadził wiele eksponatów.

Na Litwie ks. Jarzębowski poznał nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, spotkał też bł. ks. Michała Sopoćkę – kontynuatora misji św. siostry Faustyny. Marianin szerzył kult Bożego Miłosierdzia w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. – Był to człowiek rozmiłowany w Bożym Miłosierdziu, zakochany w Matce Najświętszej, kochał też  młodych, którym wpajał polskość – akcentował kustosz licheńskiego sanktuarium, podkreślając jednocześnie, że w roku odzyskania niepodległości potrzebny jest przykład ludzi kultywujących pamięć ojczyzny. Zbiory ks. Józefa Jarzębowskiego zgromadzone przez niego i świadczące o nim można oglądać w muzeum ulokowanym w budynku bazyliki licheńskiej. – Niech ta postać zapadnie wam w sercu, niech stanie się inspiracją dla nas wszystkich – byśmy potrafili odpowiedzieć na powołanie do miłości – do bliźniego czy ojczyzny – podsumował ks. Janusz Kumala MIC.

Po Eucharystii zainteresowani mogli wysłuchać rozmowy Roberta Adamczyka z licheńskiego biura prasowego z ks. Franciszkiem Bieniaszem, który znał osobiście ks. Jarzębowskiego i współpracował z nim przez 6 lat w Wielkiej Brytanii.

Licheń Stary, 13.09.2018

Homilia, ks. Janusz Kumala MIC, 13.09.2018

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet