Matka Boża Bolesna
Główka 22 Bazylika z parkingu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dzień Solidarności i Wolności

Z okazji przypadającego dziś Dnia Solidarności i Wolności w licheńskiej bazylice modlono się w intencji Ojczyzny. Mszy św. sprawowanej o godz. godz. 12.00 przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym (31.08).
 

W homilii marianin nawiązał do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, w której przytoczona została wizyta Maryi u św. Elżbiety. - „Każda pielgrzymka i pobyt w sanktuarium, które Bóg wybrał na miejsce kultu i czci dla Matki swojego Syna, stanowi wyjątkową chwilę zatrzymania się i refleksji, by u Maryi uczyć się od Niej konkretnych życiowych postaw. Przychodzimy do Tej, która jest Matką i Nauczycielką, która kocha i wymaga, gdyż prawdziwa miłość pragnie dobra i szczęścia drugiego człowieka” – powiedział kapłan.


Odnosząc się do przypadającego w dniu dzisiejszym Dnia Solidarności i Wolności ks. Stankiewicz zaznaczył, iż dziś w sposób szczególny powinniśmy dziękować Bogu za odzyskaną wolność i uczynić wszystko, aby już nigdy nie wróciły czasy zniewolenia.
- „Dziś dziękujemy Bogu - w roku, w którym przeżywamy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, za ten wyjątkowy i cenny dar, jakim jest wolność. Dziękujemy i prosimy jednocześnie, abyśmy tego daru nie zmarnowali. Dlatego potrzeba nam historii nie tylko się uczyć, ale także wyciągać wnioski, by nie popaść na nowo w niewolę”.  

Nawiązując z kolei do dialogu Maryi z aniołem, jaki miał miejsce w scenie zwiastowania, ks. Stankiewicz podkreślił również, iż każdy z nas winien się troszczyć o swoją wewnętrzną i zewnętrzną wolność. Zwrócił również uwagę na to, iż człowiek wolny wewnętrznie jest zdolny do bycia solidarnym z innymi.

Kończąc homilię kapłan dziękował Bogu za to, że możemy żyć, pracować i wzrastać w wierze w wolnej Polsce.
- „Prośmy Maryję, Matkę Boga, o odrodzenie duchowe wszystkich Polaków, abyśmy potrafili jednoczyć się w trosce o wspólne dobro, któremu na imię Polska”.

Dzień Solidarności i Wolności jest polskim świętem państwowym, obchodzonym co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
 
Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005.

Licheń Stary, 31 sierpnia 2018 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


27 marca 2019
Środa

 

Konwent Polskiej Prowincji
Marianów

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30
 
Imieniny obchodzą:  
Ernest, Jan, Lidia
 
Wielki Post
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
I czytanie:Pwt 4,1.5-9
Psalm: Ps 147B
Ewangelia: Mt 5,17-19
realizacja LM Internet  LM Internet