Matka Boża Bolesna
Główka15 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

 
Duchowa pielgrzymka wolontariuszy
 
Śpiew, gitara i tamburyn, kolorowe kapelusze i szerokie uśmiechy powitały mnie w Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. To grupa 18 wolontariuszy z Kielc sprawiła radość pacjentom, organizując przedstawienie. Spędzili oni w licheńskim sanktuarium trzy dni w ramach projektu „W wolności pomagamy. Wsparcie i rozwój wolontariatu hospicyjnego”.
 
– Przyjechaliśmy do licheńskiego hospicjum w ramach projektu współfinansowanego przez Caritas Polska „W wolności pomagamy. Wsparcie i rozwój wolontariatu hospicyjnego”, który nawiązuje do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten przyjazd to oderwanie się od rzeczywistości naszego hospicjum, bo wpada się w pewną rutynę, chcemy wyjść ze schematów swojego myślenia. Mam nadzieję, że ten wyjazd zachęci do pracy wolontariuszy, którzy nie byli jeszcze w naszym kieleckim hospicjum i są początkujący. Chcemy promować wolontariat hospicyjny i zachęcać społeczność lokalną do podjęcia wolontariatu na rzecz naszego hospicjum – mówi Anita Grzesik, koordynator wolontariatu w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. – Ten sam projekt zapewnia też szkolenia opiekuńcze dla wolontariuszy, którzy będą pracować bezpośrednio z pacjentami – dodaje.

W budynku licheńskiego hospicjum w sobotę, 18 sierpnia, rozbrzmiewał śpiew: „Jesteś Królem” oraz „Dotknij Panie moich oczu”, a podopieczni nucili wraz z wolontariuszami i nie kryli wzruszenia. Jak mówią pełni energii goście, chcą się podzielić darem serca. Będą też oczywiście towarzyszyć podopiecznym. – Najcenniejsze, co wolontariusze mogą dać pacjentom, to zainteresowanie: rozmowa, zapytanie o pomoc czy nawet trzymanie ręki, po prostu towarzyszenie całym sercem – mówi Urszula Kulig, koordynator wolontariatu w licheńskim hospicjum.

Wizyta w Licheniu to dla wolontariuszy jednak nie tylko wymiana doświadczeń, to  również duchowa pielgrzymka. Goście spotkali się między innymi z siostrą anuncjatką ze zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny, którego dom zakonny znajduje się w Grąblinie. – W naszej grupie wielu wolontariuszy aktywnie angażuje się w pielgrzymkowy aspekt naszych odwiedzin w Licheniu. To dla nas umocnienie. Wolontariusze podchodzą do mnie i mówią: „Super Anita, że mnie wzięłaś do Lichenia, bo duchowo przeżyłam ten wyjazd”. To jest również i mój pierwszy pobyt w Licheniu. Co prawda początkowo byłam sceptycznie nastawiona do przepychu, ale spojrzałam na bazylikę z pokorą, wszyscy byliśmy pod wrażeniem. Swoją pokorą i tym, jak delikatnie mówiła o Matce Bożej, zafascynowała nas też siostra ze zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. Sama miejscowość Licheń jest przepiękna, pełna jezior, przestrzeń sanktuarium jest ogromna i otwarta – stwierdza Anita Grzesik.

O swoich wrażeniach, duchowej pielgrzymce do Matki Bożej Licheńskiej, ale także pielgrzymowaniu w szerszym ujęciu opowiedziała Małgorzata Gała, wolontariuszka z Kielc. – Jestem bardzo miło zaskoczona, jest to dla mnie spontaniczny wyjazd, zupełnie nieplanowany, bo dowiedziałam się o nim dzień przed ruszeniem w drogę. Czuję się podbudowana tym, że są takie miejsca dla osób w trudnych sytuacjach, też dla osób młodych, gdzie mogą w godnych warunkach przeżywać swoje cierpienie – zauważa Małgorzata. Warto dodać, że budynek licheńskiego hospicjum i jego otoczenie pozwala m.in. na wyprowadzenie pacjentów do ogrodu, co zachwyciło kieleckich gości. – Wspaniale, że my jako wolontariusze możemy dać cząstkę siebie, ale tak naprawdę my więcej zyskujemy, ponieważ możemy przewartościować swoje życie i zastanowić się, co jest ważne. Tylko dobre uczynki pójdą z nami do nieba – lepiej być niż mieć. Cale nasze życie to pielgrzymka, od momentu narodzin kierujemy nasze kroki ku wieczności – stwierdza Małgorzata Gała z Kielc.

Wolontariusze uczestniczyli w codziennej Eucharystii, zwiedzali licheńskie sanktuarium i mieli okazję obejrzeć Licheń z wieży bazyliki.
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 czerwca 2019
Poniedziałek

 
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Oaza chorych (24 czerwca - 5 lipca)

Rekolekcje dla katechetów diecezji włocławskiej

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe oraz procesja Eucharystyczna po Mszy Świętej o godz. 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Danuta, Emilia, Jan
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jr 1, 4-10
Psalm: Ps 71 (70), 1-2. 3-4a. 5-6ab. 15ab i 17 (R.: por. 6b)
Drugie czytanie: 1 P 1, 8-12
Ewangelia: Iz 49, 1-6
 
realizacja LM Internet  LM Internet