Matka Boża Bolesna
f
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzynmka wiary
Rozmowa z Albertem Wojdą należącym do licheńskiej służby liturgicznej, uczestnikiem pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży do Panamy.

 
Co było najważniejsze podczas Dni w Diecezji?
Głównymi punktami Dni w Diecezji była Eucharystia i rekolekcje prowadzone przez księży z archidiecezji krakowskiej. Podczas katechez przez cały tydzień było rozpatrywane słowo po słowie hasło Światowych Dni Młodzieży: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa” (Łk 1, 38). 

Ważna była również prezentacja polskich wizerunków Matki Bożej. Jakie przeżycia były z tym związane?
Polski komitet organizacyjny ŚDM w porozumieniu z ambasadą polską w Panamie zorganizowały wystawę polskich wizerunków Madonny w Panamie. Ich reprodukcje w postaci sztandarów można było zobaczyć podczas spotkania Polaków w Panamie – były uroczyście wniesione w procesji i prezentowane w czasie trwania Mszy Św. oraz koncertu. Było to okazją do modlitwy, ale też rozmów o różnych sanktuariach. 
Oprócz tego ja i Adrian Zięba wzięliśmy na własną rękę kopie obrazu MB Licheńskiej i rozdawaliśmy je Panamczykom. Ludzie byli zachwyceni. Niektórzy pytali się więcej o Maryję Licheńską i o Sanktuarium. Osobiście cieszyłem się, że przez mój udział kult MB Licheńskiej wykracza poza Polskę, a nawet poza Europę.

Jaka jest mentalność Panamczyków, jaki to kraj?
Mam takie doświadczenie, że Panamczycy zawsze mają czas, mimo, że umawiają się na konkretną godzinę. Są też bardzo życzliwi i wyrozumiali, wystarczy porozmawiać, przeprosić, a sprawa od razu pójdzie w niepamięć. Panama to kraj rozwijający  się i widać dysproporcje między prowincją a miastem. Wylądowaliśmy w mieście Panama, gdzie na panoramę składają się drapacze chmur, ale i małomiasteczkowe drogi. 
Mój gospodarz w mieście Panama opowiadał, jak ŚDM zmieniły Panamczyków. W Panamie jak wszędzie, pojawia się zło, odnotowywana była przestępczość, ludzie byli nieufni, ale kiedy do Panamy przyjechali pielgrzymi, Panamczycy stali się o wiele bardziej życzliwi wobec siebie i obcokrajowców. Nauczyli się wybaczać, co można było zauważać na ulicach.

Jaka atmosfera towarzyszyła spotkaniu z papieżem Franciszkiem?
Osobiście miałem okazję widzieć Ojca Świętego dwa razy z bliska, przejeżdżającego pomiędzy pielgrzymami. Było to niesamowite przeżycie, każdy chciał zobaczyć papieża. Ludzie mieli przeróżne pomysły np. wchodzili na drzewo, byleby tylko mieć jak najlepszy widok, zrobić zdjęcie, pomachać, w jakikolwiek sposób zwrócić na siebie uwagę. Związane to było też z niebezpieczeństwem, mimo ścisku ludzie jeszcze bardziej napierali, nikt nie wracał uwagi np. na duszącą się osobę.
Co ciekawego jeszcze pamiętasz z ŚDM?
Udało mi się spotkać ks. Jana Machniaka, odpowiedzialnego za proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny św. s. Faustyny Kowalskiej, świętej diecezji włocławskiej. Wspaniale było go poznać.
W planach mieliśmy też niedzielę spędzoną z rodzinami. Nasza grupa włocławska postanowiła zorganizować wspólny dzień ze wszystkimi goszczącymi nas Panamczykami. Pojechaliśmy do portu, gdzie miejscowi pokazali nam, jak łowią ryby czy owoce morza. Chętnie wróciłbym kiedyś do tych rodzin.

Co Światowe Dni Młodzieży w Panamie zmieniły w Twoim życiu? 
Te dni nauczyły mnie na pewno szanować czyjąś pracę. Widziałem, jak ludzie w Monagrillo, gdzie spędzaliśmy Dni w Diecezji, nie mieli luksusów, ale potrafili się między sobą dzielić tym, co posiadają. Ja zostałem hojnie obdarowany przez rodzinę, u której mieszkałem – dostałem koszulę, kapelusz panamę, pomyśleli nawet o mojej mamie – podarowali ceramikę. 
A czy chciałbyś wyjechać na kolejne Światowe Dni Młodzieży?
Oczywiście. To dobry czas na refleksję, na to, by spojrzeć na swoje życie z dystansem, może trochę odpocząć. To nie ucieczka, ale czas na przemyślenie, przewartościowanie życia, ale też wzmocnienie miłością Boga i dobrocią ludzi. Dzięki temu czuję się szczęśliwszy, mogę spojrzeć na świat świeży okiem, z pełnią energii.

O doświadczeniu pielgrzymowania do Panamy na Światowe Dni Młodzieży i związanych z nim duchowych przeżyciach romawiał Robert Adamczyk.


Licheń Stary, 24 lutego 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


5 czerwca 2020
Piątek
Obfity pokój miłującym prawo

Nabożeństwo wynagradzające do Najświętszego Serca Pana Jezusa (po mszy o godzinie 12.00)

4.rocznica kanonizacji św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów (2016)

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Pierwszy piątek miesiąca

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny z procesją ze światłami: 21.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 15.30, 17.00
Spowiedź od godz. 15.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet