Matka Boża Bolesna
g
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńskie spotkania z ikoną

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zakończyły się pierwsze w tym roku warsztaty pisania ikon. W spotkaniu, które odbyło się w dniach 22-25 lutego, łącznie wzięło udział siedemnaście osób – siedmioro w grupie dla początkujących ikonopisarzy oraz dziesięcioro dla tych, którzy już uczestniczyli w poprzednich edycjach licheńskich spotkań  z ikoną.

Teologię ikony grupie początkującej przedstawił ks. Rafał Krauze MIC. Pani Elżbieta Zagalska z Koła postanowiła wziąć udział w licheńskich warsztatach wraz ze swoją córką, Aleksandrą. „Zdecydowałam, że przyjadę do Lichenia i zmierzę się z informacjami na temat pisania ikon. Jest to temat trudny i skomplikowany, ale cieszę się, że podjęłam to wyzwanie. Ponadto jest to praca z podtekstem duchowym, co także ma swoje znaczenie w kontekście miejsca, jakim jest Licheń” – powiedziała.

Grupą zaawansowaną natomiast od strony teoretycznej opiekował się pan Adam Zapora, historyk sztuki, kustosz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyckiej we Włocławku, który w minionych edycjach licheńskich warsztatów uczestniczył jako początkujący ikonopisarz. „Grupa zaawansowana zajmowała się tematyką krzyża. W trakcie wprowadzania w temat staraliśmy się pokazać, w jaki sposób na przestrzeni wieków zmieniało się przedstawianie ukrzyżowanego Chrystusa w sztuce. W ten sposób dotarliśmy do motywu przewodniego warsztatów, jakim była ikona Krzyża z San Damiano” – wyjaśnił artysta-plastyk. Obydwiema grupami od strony praktyki pisania ikony opiekowała się pani Janina Krauze, ikonopisarka z Bieszczad (także przy wydatnej pomocy pana Adama, czasem także innych, bardziej zaawansowanych uczestników warsztatów).

Licheńskie warsztaty każdorazowo mają formę spotkania o charakterze rekolekcyjnym. Należy bowiem pamiętać, że ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym, a pisanie ikon nie jest tylko zwykłym malowaniem. W związku z tym każdego warsztatowego dnia uczestnicy wprowadzani byli w wybrane zagadnienia z teologii ikon, poznając ich historię i ucząc się je czytać. Czas upływał także na medytacji przed wybraną ikoną. Praktyczne wykorzystanie otrzymanych informacji rozpoczęło się wraz z wybraniem przez ikonopisarzy konkretnej ikony, którą postanowili przygotować.

Słowo „ikona” pochodzi z języka greckiego („eikon”). Ikona jest obrazem sakralnym powstałym głównie w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażającym przede wszystkim postać Chrystusa i Maryi. Może także przedstawiać apostołów, świętych, sceny biblijne lub też liturgiczno-symboliczne.

Licheń Stary, 26 lutego 2018 r.  

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


14 grudnia 2019
Sobota
Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie

Wspomnienie obowiązkowe św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

I Nieszpory III Niedzieli Adwentu

Rekolekcje dla środowisk trzeźwościowych

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia
18.00 w intencji małżeństwa i rodziny
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
12.00 Msza św. w intencji zmarłych w licheńskim hospicjum

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: II tydzień Adwentu
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Syr 48, 1-4. 9-11
Psalm responsoryjny: Ps 80, 2. 3. 15-16. 18-19
Ewangelia: Mt 17, 10-13
realizacja LM Internet  LM Internet