Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Matka Boża zjawiła się pod Lipskiem

W tym roku Sanktuarium świętuje 200. rocznicę objawienia Matki Bożej Licheńskiej Tomaszowi Kłossowskiemu

200 lat temu, w dniach 16-19 października 1813 roku, pod Lipskiem rozegrała się "bitwa narodów" od której rozpoczął się ostateczny upadek Napoleona. W pamięci historycznej starcie zyskało miano "bitwy narodów".  W tej największej bitwie ówczesnej Europy brały udział wszystkie europejskie mocarstwa i przedstawiciele wiekszości europejskich nacji. Wielka Armia pod dowództwem Napoleona Bonapartego starła się ze zjednoczoną  już po raz szósty koalicją  Austrii, Prus, Rosji i Szwecji. W bitwie wzięło udział pół miliona żołnierzy, w wyniku działań wojennych zginęło sto tysięcy.

U boku Napoleona walczyli także Polacy, a wśród nich Tomasz Kłossowski, który pochodził z Izbicy Kujawskiej, miejscowości położonej kilkadziesiąt kilometrów od Lichenia. Według ludowego przekazu 20 października 1813 roku rannemu żołnierzowi objawiła się Matka Boża w koronie na głowie, tuląca do piersi orła. Obiecała mu powrót do zdrowia i prosiła, aby odnalazł wizerunek najwierniej przedstawiający i umieścił go w miejscu kultu publicznego. Tomasz wyzdrowiał i był przekonany, że stało się to dzięki wstawiennictwu Matki Bożej. Postanowił więc spełnić Jej polecenie. Mieszkał wówczas we wsi Izabelin niedaleko Lichenia.

Po ponad dwudziestu latach poszukiwań odnalazł wizerunek we wsi Lgota, niedaleko Częstochowy dokąd udał się z pielgrzymką. Był on tam umieszczony w przydrożnej kapliczce. Za pozwoleniem właściciela zabrał go do domu, a następnie wyniósł do lasu w Grąblinie przynależącego do parafii w Licheniu i zawiesił na sośnie.
Dziś w Licheniu znajduje się jego symboliczny grobowiec, a obok kapliczka, w której umieszczony jest obraz przedstawiający scenę objawienia pod Lipskiem.

Matka Boża przypomniała o sobie podczas objawień Mikołajowi Sikatce w 1850 roku, kiedy zapowiedziała nadejście epidemii cholery i nawoływała do nawrócenia i pokuty. Jej zapowiedź spełniła się bardzo szybko bo już w 1852 roku. Do miejsca objawień licznie zaczęli przybywać chorzy, cierpiący nie tylko z okolicy, ale i z dalszych stron i modląc się przed wizerunkiem Maryi odzyskiwali zdrowie i wypraszali potrzebne dla siebie i bliskich łaski. Od tego czasu, aż do dziś kult Matki Bożej rozszerza się i stale rozwija.

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 maja 2019
Poniedziałek

Wspomnienie dowolne św. Bernarda ze Sieny

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górnykaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Bernardyn, Bazyli
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 14,5-18  
Psalm responsoryjny: Ps 115  
Ewangelia: J 14,21-26
realizacja LM Internet  LM Internet