Matka Boża Bolesna
23
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymi ze Strzelna zatrzymali się w Licheniu
podążając na Jasną Górę

Kolejna grupa pielgrzymów zmierzających do Częstochowy przybyła do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tym razem byli to pątnicy ze Strzelna idący w XXX jubileuszowej Promienistej Pielgrzymce diecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymi w Licheniu pojawili się wczoraj, 30-go lipca, w późnych godzinach południowych. Przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej pątników powitał ks. kustosz Wiktor Gumienny błogosławiąc i kropiąc ich wodą święconą. Zachęcał do wykorzystania czasu, który mają do dyspozycji w Licheniu na modlitwę i odpoczynek.

Jak wyjaśnił Daniel Konowalik, organizator pielgrzymki, Licheń od samego początku jej istnienia był miejscem, gdzie wędrowcy zatrzymywali się na postój i nocleg. Tak zostało do dziś. W tym roku pielgrzymi także skorzystali z noclegu w miejscowej szkole podstawowej oraz z gościnności licheńskich parafian, którzy wraz z proboszczem, ks. Stanisławem Kosiorowskim, przygotowali dla nich kolację.

Pielgrzymi ze Strzelna wyszli w niedzielę, 28-go lipca. Plan marszu zakłada pokonywanie od kilkunastu do nawet 40 km dziennie. Dzisiejszy marsz, z racji temperatur dochodzących do 34 stopni Celsjusza, był dla pielgrzymów wyjątkowo trudny:
„Pijemy dużo wody, mamy całe zaplecze medyczne także w trasie. Staramy się tego pilnowaćszczególnie młode osoby, aby wszyscy mieli nakrycia głowy, kremy z filtrem, które chronią, żeby szczęśliwie wszyscy  mogli do końca naszej pielgrzymki dojść”dodał Daniel Konowalik.


Osobą, która mogłaby się pokusić o napisanie książki o strzeleńskiej pielgrzymce, jest 76-letnia pani Czesława Paczkowska, która w pielgrzymce uczestniczy 20. raz:
„Kiedyś marzyłam, żeby iść do Częstochowy na pieszo. Jak miałam 50 lat syn mi mocno zachorował i powiedziałam na kolanach, ale zajdę. I rzeczywiście zaszłamOd tego czasu dwadzieścia razy szłam”wyjaśniła.
Ze względu na stan zdrowia pani Czesława nie uczestniczy w pielgrzymce w pełnym wymiarze. Pomaga w przygotowaniu posiłków dla pielgrzymów. Jednak pewne odcinki stara się pokonać pieszo o własnych siłach.  

Wśród pielgrzymów idących w pielgrzymce na Jasną Górę państwo Alicja i Piotr Jackowscy. Podążają wraz ze swoją półtoraroczną córką Zosią. Zdaniem pani Alicji, która piesze pielgrzymowanie rozpoczęła w wieku 6 lat, wyprawa z tak małym dzieckiem jest dla niej i męża sporym wyzwaniem:
„My corocznie pielgrzymowaliśmy do Częstochowy. Urodziła nam się córka i w ten tryb naszego życia wdrażamy. Idzie się dość trudno – to jest wyzwanie. Idziemy pierwszy raz, ale mam nadzieję, że dotrzemy”wyjaśniła.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczy 88 osób. Pielgrzymi w sumie mają do pokonania 265 km. Pielgrzymka Promienista ze Strzelna jest  jedną z wielu pielgrzymek archidiecezji gnieźnieńskiej. Zgodnie z tradycją zainicjowaną przez ks. Tomasza Petę, obecnie arcybiskupa metropolitę Astany w Kazachstanie, poszczególne grupy (kolorowe i promieniste) niosą małe fragmenty krzyża. Gdy już wszystkie grupy spotkają się, składają poszczególne kawałki w jedność i wraz z powstałym krzyżem wchodzą na Jasną Górę jako jedna pielgrzymka z gnieźnieńskiej archidiecezji.
Pielgrzymi do celu swojej wyprawy dotrą w poniedziałek, 5-go sierpnia.

Licheń Stary, 30 lipca 2013 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet