Matka Boża Bolesna
Główka 22 Bazylika z parkingu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zakończenie roku formacyjnego wielkopolskiego sektora
ruchu Equipes Notre-Dame


Około 50 małżeństw sektora wielkopolskiego ruchu Equipes Notre-Dame (EN-D) przybyło w miniony weekend do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. U stóp Matki Bożej Licheńskiej małżonkowie modlili się oraz podsumowali mijający rok formacyjny.

„Zawsze jest tak, że w miejscu, gdzie ekipy i funkcjonują, rozpoczynamy rok, potem mamy kilka różnych spotkań i zawsze jest spotkanie na koniec roku formacyjnego, kiedy podsumowujemy to, co działo się, podsumowujemy nasz wzrost duchowy. W tym roku tym miejscem jest Licheń”powiedzieli Honorata i Sławomir Pakułowie z Poznania, para odpowiedzialna za wielkopolski sektor EN-D.

Podsumowanie roku formacyjnego dla sektora wielkopolskiego ruchu EN-D rozpoczęło się od spotkania w Sali św. Stanisława Kostki. Było to spotkanie z parami odpowiedzialnymi za ekipy podstawowe, które rdzeniem i podstawową komórką ruchu. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-informacyjny:
„Rozmawialiśmy z przedstawicielami tych ekip na temat tego, jak w poszczególnych ekipach ten rok wyglądał, jak wyglądała ich praca, z jakimi spotkali się trudnościami, jakie były sukcesy, jakie były ich doświadczenia”relacjonowali państwo Pakułowie.

Raz w miesiącu każda ekipa spotyka się we własnym gronie w obecności kapłana. Jest to spotkanie o charakterze formacyjno-modlitewnym, w trakcie którego małżonkowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami odnośnie do tematu, nad którym pochylali się w minionym miesiącu.

Licheńskie sanktuarium nieprzypadkowo zostało wybrane na miejsce podsumowania roku formacyjnego. Od kilku lat w miejscowej parafii pw. św. Doroty istnieją dwie ekipy zrzeszające 9 małżeństw. Dodatkowo w pilotażu jest kolejna, trzecia już, ekipa. Zadowolenia z takiego faktu nie krył ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz licheńskiej parafii:
„Nasza parafia jest bogata w ekipy. Radością dla mnie, jako duszpasterza, jest, że w Wielkopolsce, w naszym sanktuarium, znalazły się małżeństwa, które chcą przynależeć do ruchu Equipes Notre-Dame. Rzadkością jest, żeby w jednej parafii, tym bardziej w małej, wielskiej parafii jak nasza, byłytrzy ekipy. Tym bardziej się z tego cieszę i jestem wręcz z tego dumny”.

Kulminacyjnym punktem spotkania była Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty, której przewodniczył ks. Andrzej Godyń, salezjanin z podwrocławskiej Oleśnicy. Homilię do wiernych zgromadzonych na Eucharystii wygłosił proboszcz Kosiorowski, który wskazał Chrystusa, jako  „centrum małżonków”. Dodał także, że jeśli „Chrystus nie jest w centrum małżeństwa, wówczas jest przez nich rozrywany. Jego zdaniem „formacja małżonków ma być skupiona na Chrystusie, który powinien być dla nich pierwszą miłością”.

Na zakończenie Mszy św. małżeństwa uczestniczące w spotkaniu odmówiły akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej.  Po Mszy św. małżeństwa spotkały się na wspólnej agapie zorganizowanej na świeżym powietrzu w podwórzu plebanii.

Ruch Equipes Notre-Dame został założony w 1939 roku przez francuskiego duchownego, ks. Henri Caffarela. W Polsce istnieje od 2002 roku i zrzesza ok. 370 małżeństw. Jedna ekipa może zrzeszać od 4 do 7 małżeństw. Warunkami, jakie muszą być spełnione, aby para mogła ubiegać się o włączenie do Equipes Notre-Dame, jest chęć przynależności do ruchu oraz zawarty kościelny związek małżeński.  

Licheń Stary, 22 czerwca 2013 r.   

Ks. Stanisław Kosiorowski o kończącym się roku formacyjnym ruchu EN-D
Honorata i Sławomir Pakułowie, ruch EN-D z Poznania

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 września
Poniedziałek
 

Wspomnienie obowiązkowe Świętych Męczenników
Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa
 
Rocznica beatyfikacji bł. Stanisława Papczyńskiego (2007 r.)
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30,10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
 7.30
 
Imieniny obchodzą:
Edyta, Kamil, Korneliusz
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 2,1-8     
Psalm responsoryjny: Ps 28
Ewangelia: Łk 7,1-10
realizacja LM Internet  LM Internet