Matka Boża Bolesna
Główka 20 Bazylika za kłosem schowana :)
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Odznaczenie dla licheńskiego muzeum i uroczystości związane
ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC w Licheniu Starym zostało uhonorowane przez powiat koniński tytułem: „Zasłużony dla powiatu konińskiego. Nagrodę z rąk starosty konińskiego odebrał ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC - Przełożony Domu Zakonnego Księży Marianów w Licheniu.

W trakcie wspólnej sesji Rady Miasta Konina oraz powiatu konińskiego, która odbyła sie dziś o godz. 9.30 w Auli Dydaktyczno-Wykładowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, wyróżnienie z rąk Małgorzaty Waszak - Starosty powiatu konińskiego, otrzymały instytucje, które w szczególny sposób włączyły się w uczczenie przypadającej w tym roku 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

foto: www.powiat.konin.pl

Zdaniem Witolda Nowaka z konińskiego starostwa zarząd powiatu postanowił uhonorować licheńskie muzeum ze względu na prowadzoną działalność. Jak stwierdził: „Ta działalność od samego początku wpisuje się w przypominanie tego, co ważne dla Polaków, przypominanie historii, wartości patriotycznych. A teraz, przy okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego wiemy także, że muzeum włączyło się bardzo mocno w przygotowanie tych obchodów. Chcieliśmy uhonorować tych, którzy włączają się w te uroczystości, którzy kultywują pamięć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę”.
W połączonej sesji obydwu rad udział wzięli zaproszeni goście, m.in.: Eugeniusz Grzeszczak - Wicemarszałek Sejmu, Marek Woźniak - Marszałek województwa wielkopolskiego, Piotr Florek - Wojewoda wielkopolski, a także posłowie i senatorowie RP. Nie zabrakło także lokalnych władz samorządowych z Prezydentem miasta Konina Józefem Nowickim oraz Starostą powiatu konińskiego Małgorzatą Waszak.


Po zakończonej sesji wszyscy jej uczestnicy udali sie do Lichenia, aby w bazylice wziąć udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja bp Wiesław Mering. Do wydarzeń sprzed 150 lat odniósł sie z ogromną powagą i szacunkiem. Stwierdził: „To byli ludzie, którzy nie bali się przeciwstawić potworowi, jakim w tamtym czasie była Rosja. To przecież było mocarstwo, które zajęło większą część Polski. I zdecydować się wystąpić przeciw takiemu złemu mocarzowi, to jest godne podziwu i szacunku”.

Po Mszy św. wszyscy udali sie do leżącego 10 km od Lichenia pobliskiego Ignacewa. W tej miejscowości odbyła się jedna z największych i najważniejszych bitew Powstania Styczniowego. Z okazji rocznicy przygotowano jej rekonstrukcję. Organizatorzy przyznali, że była to największa w tym roku, w Polsce, rekonstrukcja bitwy z okresu Powstania Styczniowego. Wzięło w niej udział ok. 100 osób, konie, armaty. Zastosowano w niej także niezwykłe efekty pirotechniczne.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 czerwca 2019
Wtorek

 
Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków

Oaza chorych (24 czerwca - 5 lipca)
 
Rekolekcje dla katechetów diecezji włocławskiej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00,17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe oraz procesja Eucharystyczna po Mszy Świętej o godz. 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Dorota, Łucja, Wilhelm
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 13, 2. 5-18
Psalm: Ps 15(14), 1-2. 3-4ab. 4c-5 (R.: por. la)
Ewangelia: Mt 7, 6. 12-14
realizacja LM Internet  LM Internet