Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki

Początek listopada każdego roku to tradycyjnie czas, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. W Licheniu główna Msza św. w związku z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych zostanie odprawiona pierwszego listopada o godz. 12:00 na cmentarzu grzebalnym przy kościele parafialnym pw. św. Doroty. Liturgii przewodniczył będzie abp Jan Paweł Lenga, marianin.


Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w Kościele katolickim od IX wieku. Pierwszego listopada wierni odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich bliskich  zmarłych. W ten sposób pragną podziękować im za wszelkie dobro, jakie stało się ich udziałem w trakcie ziemskiego życia. Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich.

Warto jednak pamiętać, że pierwszy listopada jest wspomnieniem Wszystkich Świętych, czyli tych, którzy żyli Bogiem i zostawili świadectwo żywej wiary i miłości do Kościoła. Dzień drugiego listopada, a więc tzw. Zaduszki, jest właściwym świętem dedykowanym wszystkim wiernym, którzy zakończyli ziemski żywot:
„Pierwszy listopada jest to święto Wszystkich Świętych, czyli Kościół triumfujący w chwale Nieba. Ci, którzy przeszli przez życie wierni Ewangelii, których Kościół beatyfikował i kanonizował. To jest właśnie ten dzień - pierwszy listopada. Trzeba wspomnieć też tych, których Kościół nie wyniósł na ołtarze. To nasi dziakowie, pradziadkowie, którzy byli świętymi, ale nie zrobili czegoś tak wielkiego, co by można było przedstawić całemu Kościołowi jako wzór. I ich też będziemy wspominać.” – wyjaśnił ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

W Licheniu główne uroczystości związane z obchodami dnia Wszystkich Świętych rozpoczną się pierwszego listopada o godz. 12:00. Mszy św. na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Doroty przewodniczył będzie abp Jan Paweł Lenga. Wierni, którzy nie zdążyli się wyspowiadać, będą mogli skorzystać z posługi kapłanów, którzy będą spowiadać przed i w trakcie Mszy św. Po zakończonym nabożeństwie cmentarnymi alejkami przejdzie procesja, w trakcie której będą wspominane nazwiska osób, które odeszły do Pana.  
Na nowym cmentarzu, znajdującym się za licheńską bazyliką przy ul. Klasztornej, Msza św. zostanie odprawiona o godz. 10:00.

W Dzień Zaduszny natomiast na cmentarzu parafialnym Msza św. zostanie odprawiona o godz. 15:30. Tradycyjnie w oktawie następującej po Dniu Zdusznym będą odprawiane nieszpory z wypominkami:
„W Licheniu mamy ten piękny zwyczajosiem dni oktawy i nieszpory z wypominkami. Taki będzie też porządek u nas przez całe osiem dni od Dnia Zadusznego. O godz. 16:30 w kościele parafialnym pw. św. Doroty będą nieszpory ze wspomnianymi wypominkami, a później aż do końca listopada modlimy się na cmentarzu, odmawiamy różaniec chodząc alejkami i zanosimy nasze modlitwy do Boga.” – dodał ks. Kosiorowski.

W związku ze zwiększoną obecnością ludzi na cmentarzach księża marianie ostrzegają przed złodziejami, którzy będą krążyć wokół wiernych pogrążonych w zadumie starając się ukraść drogocenne przedmioty. Jak mówią kapłani nie wszyscy przychodzą po to, aby się modlić. Pomimo tak wyjątkowego święta dla wielu z obecnych na cmentarzu osób będzie to okazja do kradzieży. Dlatego warto szczególnie zadbać o swoje torebki, portfele, dokumenty i telefon komórkowe, aby nie stały się łatwym łupem dla złodziei.


Uroczystość Wszystkich Świętych
1 listopada 2012 r. (czwartek)

Msze święte w bazylice             7.30, 10.00, 16.00, 18.00
Msze święte w kościele św. Doroty     8.30, 17.00
Msza święte w kościele p.w. 10 Cnót Ewangelicznych NMP w Grąblinie   8.00

Msza święta (nowy cmentarz)         10.00
Msza święta (stary cmentarz)         12.00


Dzień Zaduszny
2 listopada 2012 r. (piątek)

Msze święte w bazylice             7.30, 12.00, 18.00
Msze święte w kościele św. Doroty     7.00, 17.00
Msza święte w kościele p.w. 10 Cnót Ewangelicznych NMP w Grąblinie   7:30

Licheń Stary, 30 października 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 lutego 2020
Niedziela
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia


Kurs Emaus- wspólnota Ekipa dla Jezusa SNE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00 
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec
16.15 Gorzkie Żale

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
 
Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Kpł 19, 1-2.17-18
Psalm responsoryjny: Ps 103
Drugie czytanie: 1 Kor 3, 16-23
Ewangelia: Mt 5, 38-48
realizacja LM Internet  LM Internet