Matka Boża Bolesna
Główka37 Sanktuarium nad wodą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie w Licheniu

Resocjalizacja poprzez wartości chrześcijańskie. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Najlepszym dowodem na to jest grupa siedmiu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie (Opolszczyzna), którzy miniony weekend (26-28.10) spędzili w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Spośród ok. czterdziestu podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie niedaleko Tarnowskich Gór do Lichenia przyjechało zaledwie siedmioro z nich. Jak mówią wychowawcy, którzy przybyli z młodymi ludźmi, mogłoby ich być więcej, jednak ograniczenia co do liczebności miejsc w mikrobusie sprawiły, że każdorazowo może to być taka liczba.
Młodzież przyjechała do Lichenia w ramach zajęć resocjalizacyjnych, które zainicjowali osiem lat temu wychowawcy ośrodka. A wszystko zaczęło się od zwykłej szkolnej wycieczki do Lichenia:
„W 2004 roku przyjechaliśmy tutaj na wycieczkę szkolną wraz z kolegą Tomkiem Komisarzem, który  jest także wychowawcą w naszym ośrodku. Oglądając sanktuarium, zwiedzając, modląc się postanowiliśmy coś zrobić. Kupiłem pewną książkę przez przypadek. Czytając zauważyłem, że jest możliwość przyjazdu na tzw. „czyn maryjny”. Zwróciłem się do ks. Kustosza z prośbą o możliwość przyjazdu w celu pracy na rzecz tego Sanktuarium oraz modlitwy.” – wyjaśnił Arkadiusz Guzy, wychowawca pracujący w ośrodku.
 
Po raz pierwszy grupa wychowanków krupskiej placówki przybyła do licheńskiego sanktuarium w październiku 2004 roku. Od tego czasu starają się, w miarę możliwości finansowych, odwiedzać Licheń dwa razy do rokuwiosną oraz na jesieni. W trakcie pobytu pomagają w pracach porządkowych, które obejmują zamiatanie, przycinanie trawy czy też pomoc przy grabieniu i wywożeniu opadłych liści. W zamian mogą spędzić weekend w sanktuarium nie płacąc za nocleg oraz wyżywienie.

Bartosz Gawor, jeden z uczestników, po otrzymaniu propozycji nie zastanawiał się długo nad tym, czy skorzystać z możliwości pojechania do Lichenia:
„To była chwila. Wychowawca się, zapytał czy jadę. Mówił, że będą  też prace i od razu się zgodziłem.”

Poza pracą fizyczną wychowankowie wraz z wychowawcami podczas weekendowego pobytu mieli okazję do skorzystania z sakramentu pojednania oraz uczestniczeniu we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Zdaniem Tomasza Komisarza, drugiego z wychowawców, niezwykle ważny jest fakt, że młodzież z ośrodka ma szansę i okazję do bliskiego uczestnictwa w życiu Sanktuarium oraz poczucia na własnej skórze, że można żyć w zgodzie z Bogiem i samym sobą:
„Nam, jako wychowawcom, pobyt w Sanktuarium daje siłę, aby z młodzieżą pracować. A jeśli chodzi o chłopaków, to jest to przede wszystkim wymiar wychowawczy i religijny. Niektórzy, jeżeli chodzi o pryzmat wychowawczy, bardzo przekorni i niczego nie chcą się nauczyć, ale Licheń zawsze miło wspominają.”

Licheń Stary, 29 października 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet