Matka Boża Bolesna
Komunia
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie w Licheniu

Resocjalizacja poprzez wartości chrześcijańskie. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Najlepszym dowodem na to jest grupa siedmiu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie (Opolszczyzna), którzy miniony weekend (26-28.10) spędzili w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Spośród ok. czterdziestu podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie niedaleko Tarnowskich Gór do Lichenia przyjechało zaledwie siedmioro z nich. Jak mówią wychowawcy, którzy przybyli z młodymi ludźmi, mogłoby ich być więcej, jednak ograniczenia co do liczebności miejsc w mikrobusie sprawiły, że każdorazowo może to być taka liczba.
Młodzież przyjechała do Lichenia w ramach zajęć resocjalizacyjnych, które zainicjowali osiem lat temu wychowawcy ośrodka. A wszystko zaczęło się od zwykłej szkolnej wycieczki do Lichenia:
„W 2004 roku przyjechaliśmy tutaj na wycieczkę szkolną wraz z kolegą Tomkiem Komisarzem, który  jest także wychowawcą w naszym ośrodku. Oglądając sanktuarium, zwiedzając, modląc się postanowiliśmy coś zrobić. Kupiłem pewną książkę przez przypadek. Czytając zauważyłem, że jest możliwość przyjazdu na tzw. „czyn maryjny”. Zwróciłem się do ks. Kustosza z prośbą o możliwość przyjazdu w celu pracy na rzecz tego Sanktuarium oraz modlitwy.” – wyjaśnił Arkadiusz Guzy, wychowawca pracujący w ośrodku.
 
Po raz pierwszy grupa wychowanków krupskiej placówki przybyła do licheńskiego sanktuarium w październiku 2004 roku. Od tego czasu starają się, w miarę możliwości finansowych, odwiedzać Licheń dwa razy do rokuwiosną oraz na jesieni. W trakcie pobytu pomagają w pracach porządkowych, które obejmują zamiatanie, przycinanie trawy czy też pomoc przy grabieniu i wywożeniu opadłych liści. W zamian mogą spędzić weekend w sanktuarium nie płacąc za nocleg oraz wyżywienie.

Bartosz Gawor, jeden z uczestników, po otrzymaniu propozycji nie zastanawiał się długo nad tym, czy skorzystać z możliwości pojechania do Lichenia:
„To była chwila. Wychowawca się, zapytał czy jadę. Mówił, że będą  też prace i od razu się zgodziłem.”

Poza pracą fizyczną wychowankowie wraz z wychowawcami podczas weekendowego pobytu mieli okazję do skorzystania z sakramentu pojednania oraz uczestniczeniu we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Zdaniem Tomasza Komisarza, drugiego z wychowawców, niezwykle ważny jest fakt, że młodzież z ośrodka ma szansę i okazję do bliskiego uczestnictwa w życiu Sanktuarium oraz poczucia na własnej skórze, że można żyć w zgodzie z Bogiem i samym sobą:
„Nam, jako wychowawcom, pobyt w Sanktuarium daje siłę, aby z młodzieżą pracować. A jeśli chodzi o chłopaków, to jest to przede wszystkim wymiar wychowawczy i religijny. Niektórzy, jeżeli chodzi o pryzmat wychowawczy, bardzo przekorni i niczego nie chcą się nauczyć, ale Licheń zawsze miło wspominają.”

Licheń Stary, 29 października 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 listopada 2019
Sobota

Kurs "Nowe Życie" / Ekipa dla Jezusa

Rekolekcje: Eucharystia  studnia bez dna
 i przepis na życie – część druga

 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Świete

7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji małżeństw i rodzin
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Edmund, Maria, Marek

Okres liturgiczny: zwykły
Tydzień Psałterza: IV
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Mdr 18,14-16;19,6-9
Psalm responsoryjny: Ps 105
Ewangelia: Łk 18,1-8
realizacja LM Internet  LM Internet