Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uczniowie z Wysokiego pielgrzymowali do sanktuarium


Grupa 268 uczniów Zespołu Szkół im. . Jana Pawła II w Wysokiem (gm. Kramsk) przybyła dziś (16-go października) do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Tradycyjnie w dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża młodzież z miejscowości Wysokie przybyła z pielgrzymką do Lichenia. Wszystko zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, którą starają się kultywować nowe pokolenia uczniów:
„Jest to już nasza 18-ta pielgrzymka do Lichenia. To już jest tradycją naszej szkoły, która od tego roku jest Zespołem Szkół. Wcześniej funkcjonowaliśmy jako dwie odrębne placówki – była to Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Jana Pawła II. Od tego roku jesteśmy zespołem, ale tradycje pozostały niezmienne i po raz 18-ty pielgrzymujemy do Lichenia w rocznicę wyboru naszego patrona, bł. Jana Pawła II, na Stolicę Piotrową” – wyjaśniła Elżbieta Bryl, dyrektor Zespołu Szkół im. bł. Jana Pawła Ii w Wysokiem.

Oprócz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w pielgrzymce uczestniczyli także absolwenci placówek, grono pedagogiczne oraz rodzice uczniów. Młodych ludzi do przybycia do licheńskiego sanktuarium nie zniechęciła nawet pogoda, która dziś nie była przychylna dla pielgrzymów:
„Jesteśmy w tym roku troszeczkę zawiedzeni, uczniowie trochę są niepocieszeni, gdyż były to zawsze pielgrzymki piesze, ale niestety na pogodę nie mamy wpływu. W tym roku nam się nie udało, chociaż i tak zdecydowaliśmy w ostatniej chwili, że ten ostatni odcinek od Helenowa uczniowie przeszli pieszo, symbolicznie, żeby poczuć to, co było w poprzednich latach.” – dodała pani dyrektor.

Jedną z uczennic, która przybyła dziś do Lichenia z pielgrzymką, była Wiktoria Maciejewska. Dla niej to bardzo ważne, że może być w tym dniu w Licheniu, gdzie ponad 13 lat temu przebywał bł. Jan Paweł II:
„Przychodzimy na tą pielgrzymkę, aby oddać hołd naszemu patronowi, po to, żeby się wspólnie pomodlić. Był on wzorem do naśladowania. Warto brać z niego przykład ponieważ pokazywał, jak kochać innych ludzi mimo, że ich się nie zna. My jesteśmy dumni z tego, że mamy szkolę imienia Jana Pawła II.”

O godz. 14:00 uczniowie wraz ze swymi opiekunami wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył ks. Sławomir Kasprzak, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Kramsku. W trakcie Eucharystii uczniowie klas pierwszych złożyli tradycyjne i uroczyste ślubowanie. Po Mszy św. zwiedzili apartamenty papieskie w starej części sanktuarium, zatrzymali się także na chwilę modlitwy w kaplicy im. bł. Jana Pawła II, aby pomodlić się przez chwilę przy relikwiach błogosławionego. Na zakończenie swojego pielgrzymowania zwiedzili sanktuarium i szczęśliwi udali się do swoich domów. Jednak z pewnością powrócą tu za rok, kultywować tę piękną, szkolną tradycję.  

Miejscowość Wysokie oddalona jest od Lichenia o kilkanaście kilometrów. Tamtejsze Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, noszą imię Papieża Jana Pawła II. Podstawówka otrzymała imię Papieża Jana Pawła II już w 1991 roku, jako trzecia szkoła w Polsce. Uczniowie tych placówek od 1995 roku pielgrzymują pieszo do Sanktuarium w każdą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Także dziś, w związku z 34-tą rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej o godz. 19:00 zostanie odprawiona specjalna Msza św. w intencji z prośbą o rychłą kanonizacje bł. Jana Pawła II.


Licheń Stary, 16 października 2012 r.   

Elżbieta Bryl, dyrektor Zespołu Szkół im. bł. Jana Pawła II w Wysokiem

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


22 lutego 2020
Sobota
Pan moim pasterzem, niczego mi nie braknie

Święto Katedry św. Piotra w Rzymie

Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego i jedności Kościoła

Kurs Emaus- wspólnota Ekipa dla Jezusa SNE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00 
18.00 w intencji małżenstwa i rodziny
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica  Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 P 5, 1-4
Psalm responsoryjny: Ps 23
Ewangelia: Mt 16, 13-19
realizacja LM Internet  LM Internet