Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Turnus bożonarodzeniowy w sanktuarium

Już po raz 10-ty księża marianie, opiekunowie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, pragną zaprosić chętnych do wspólnego przeżywania i celebrowania przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

Wzorem lat ubiegłych tegoroczny turnus świąteczno-noworoczny rozpocznie się 22-go grudnia. Zdaniem ks. Krzysztofa Jędrzejewskiego, przełożonego mariańskiego domu zakonnego w Licheniu, osoby decydujące się na spędzenie świąt w sanktuarium szukają przede wszystkim wyciszenia, bezpośredniej relacji z Bogiem i odpoczynku z dala od szału świątecznych zakupów i przygotowań:
„Zanim w sanktuarium zorganizowaliśmy pierwszy turnus mieliśmy wiele zapytań od pielgrzymów o możliwość spędzenia świąt w Licheniu. Od tego czasu każdego roku na święta przyjeżdża do nas ponad 100-osobowa grupa osób. Wielu z nich można nazwać stałymi bywalcami, gdyż przyjeżdżają do nas od kilku lat. Jak przyznają bardzo odpowiada im to, że mogą w tak wyjątkowym miejscu, wśród życzliwych ludzi, spędzić te najbardziej radosne i rodzinne święta w ciągu całego roku.”

Wśród świątecznych gości zarówno osoby z Polski, jak i z zagranicy, młodsi i starsi. Pewną grupę stanowią osoby, dla których pobyt w licheńskim sanktuarium jest świątecznym prezentem ufundowanym przez najbliższych.

Uroczysta kolacja wigilijna odbędzie się w domu pielgrzyma „Arka” usytuowanym tuż przy bazylice Matki Bożej Licheńskiej. Świąteczni goście zasiądą przy wspólnym wigilijnym stole. Pojawią się na nim tradycyjne wigilijne potrawy, m.in. barszcz czerwony, karp, kluski z makiem czy pierogi.  Po kolacji w „Arce” z prezentami pojawi się Święty Mikołaj. Wspólne kolędowanie z tym niezwykłym gościem zakończy się tuż przed północą. Wtedy pielgrzymi udadzą się do bazyliki, by przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyć w uroczystej Mszy św. zwanej pasterką.

Ci z gości, którzy zechcą w licheńskim sanktuarium powitać Nowy Rok, mogą pozostać w Licheniu do drugiego stycznia. W sylwestrową noc w domu pielgrzyma „Arka” goście nie idą szybko spać. Taniec, muzyka i wszechogarniający nastrój szampańskiej zabawy panuje do białego rana. A wszystko dzieje się bez kropli alkoholu. I tak jest od 10 lat, gdyż tradycja bezalkoholowych balów sylwestrowych trwa od 2002 roku. O godz. 24:00 zabawa jest przerywana. Goście udają się do bazyliki, aby powitać Nowy Rok uczestnictwem w Mszy św. z uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki dziękując za minione i prosząc o łaski na nadchodzące 12 miesięcy. Po liturgii wracają do „Arki”, by kontynuować zabawę, która trwa do białego rana. Nadejście nowego roku obwieści także dźwięk największego dzwonu w PolsceMaryi Bogurodzicy.
Turnus zakończy się śniadaniem, 2-go stycznia.
Zgłoszenia do uczestnictwa w tegorocznym turnusie świąteczno–noworocznym w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym przyjmuje recepcja Domu Pielgrzyma „Arka”. Z oferty mogą korzystać zarówno rodziny wielopokoleniowe, jak i osoby indywidualne.

Szczegółowe informacje:
DOM PIELGRZYMA ARKA
UL. KLASZTORNA 4
62-563 LICHEŃ STARY
Tel. 063 270 81 62
Fax 063 270 83 20
e-mail: arka@lichen.pl
www.arka.lichen.pl

Liczba miejsc ograniczona!

Galeria zdjęć z poprzednich pobytów świątecznych
w licheńskim Sanktuarium

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 września
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe śww. Męczenników Koreańskich -
Andrzeja Kim Taegon, Pawła Hasang i Towarzyszy, męczenników
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Renata, Filipina, Eustachy
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 6,2c-12  
Psalm responsoryjny: Ps 49  
Ewangelia: Łk 8,1-3

realizacja LM Internet  LM Internet