Matka Boża Bolesna
Główka23 Sanktuarium panorama jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Grąblińskie Dróżki Różańcowe

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym swoimi początkami sięga 1850 roku. Wtedy to prostemu chłopu pasącemu bydło w puszczy grąblińskiej ukazała się Matka Boża. Od tego momentu w Grąblinie i Licheniu zaczął szerzyć się kult Najświętszej Maryi Panny, nazywanej dziś Licheńską.

Matka Boża po raz ostatni ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce 15 sierpnia 1850 roku. Miało to miejsce w leśnej gęstwinie, gdzie pasał dworskie bydło. Podczas objawień Maryja prosiła go, aby przestrzegł miejscową ludność o zbliżającej się zarazie. Mówiła, że jeśli ludzie przestaną żyć w grzechu i nawrócą się, Bóg okaże im łaskę i ich oszczędzi. Prosiła też, aby odmawiano różaniec, gdyż ma on ogromną moc w walce z siłami zła. Pasterz Mikołaj opowiedział ludziom o tym, kogo widział i jakie przesłanie przekazała mu Matka Boża. Ci jednak nie uwierzyli. Posądzony o szaleństwo został aresztowany. Dopiero gdy Polskę i Europę zaczęła dziesiątkować zaraza cholery ludzie przypomnieli sobie słowa prostego pasterza. Od tego momentu do lasu grąblińskiego zaczęli pielgrzymować ludzie przepraszając za grzechy i prosząc o łaski, gdzie na sośnie wisiał mały wizerunek Matki Bożej.

Po ponad 160 latach od tamtych wydarzeń księża marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, powzięli decyzję o wybudowaniu w miejscu objawień Dróżek Różańcowych. Przygotowali w lesie grąblińskim miejsce, gdzie w zaciszu wysokich drzew wierni mogą spacerować i zgodnie z prośbą Maryi zagłębiać się modlitwie różańcowej:
„Dróżki Różańcowe to jest rozwiniecie tej formy pobożności, która się doskonale sprawdziła już w sanktuarium licheńskim, gdzie przecież dróżki istnieją od ok. 40 lat. Ludzie chętnie nimi chodzą i się modlą. funkcję spełnia także Golgota z drogą krzyżową. Ponieważ różaniec się rozwinął przez dodanie tajemnic światła, rzeczą logiczną wydawało się, że trzeba znaleźć sposób rozwinięcia także różańca o te tajemnice na terenie sanktuarium. A ponieważ nie było dróg różańcowych w lesie grąblińskim, pomysł pojawił się spontanicznie i bardzo dobrze, że udało się go wypełnić.” – wyjaśnił ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy sanktuarium.

Początek grąblińskich Dróżek Różańcowych wyznacza Kaplica Sosny, w której znajduje się pień drzewa, na którym wisiał Cudowny Obraz, zanim został przeniesiony do kościoła parafialnego pw. św. Doroty w Licheniu. Kilkusetmetrowa trasa posiada cztery wejścia, zgodnie z czterema tajemnicami Różańca Świętego: Radosną, Światła, Bolesną i ChwalebnąKażda z dróżek jest odpowiednio opisana i wierni mogą iść z alejek, która odpowiada rozważanej w danym momencie części różańca. Dodatkowo wzdłuż tras umieszczono kapliczki przedstawiające poszczególne stacje tajemnic różańca. Pielgrzymi, którzy przybywają do licheńskiego sanktuarium, bardzo często zatrzymują się w tym miejscu, aby wyciszyć się i duchowo przygotować na spotkanie z Chrystusem i Jego Matką:
„Bardzo potrzebne te dróżki. Tu się odpoczywa duchowo. Można się skupić w ciszy. Moje serce cieszy się, że tu powstaje to wszystko, że ludzie mogą tu odpocząć. I na pewno będą tu pielgrzymi i dzieci, i młodzież. Można się tu skupić, pomodlić. Mnie się to strasznie podoba i w sercu mam, że tu ciągle coś powstaje. Bo od początku jak tu przyjeżdżaliśmy to tu nie było bazyliki, tylko w św. Dorocie była Matka Boża. A teraz bardzo mi się tu podoba.” – powiedziałapowiedziała pani Janina Turek ze Świdnicy.

Dróżki Różańcowe w zostały poświecone 1 maja 2012 roku w 162. rocznice pierwszych objawień  Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Znajdują się one w lesie grąblińskim położonym ok. dwa kilometry od Lichenia. Do Lichenia z Grąblina Cudowny Obraz z wizerunkiem Matki Bożej został przeniesiony 29 września 1852 roku. Najpierw mieścił się w kościele pw. św. Doroty, a od 2 lipca 2006 roku znajduje się w bazylice mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, największej świątyni katolickiej w Polsce.  

Licheń Stary, 30 sierpnia 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


29 września  2020
Wtorek
Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu

 

168. rocznica przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego  do Lichenia (1852)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 w intencji zmarłych pielgrzymów, dobroczyńców, ofiarodawców licheńskiego Sanktuarium
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet