Matka Boża Bolesna
f
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Z pamiętnika anioła. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków

230 osób uczestniczyło dziś w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Diabetyków do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Uczestnicy pielgrzymki wzięli udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, w trakcie której modlili się o zdrowie i potrzebne łaski dla wszystkich członków Stowarzyszenia.  

Dzisiejsza uroczystość jest szczególna zwłaszcza dla osób chorych na cukrzycę z rejonu konińskiego, gdyż modlono się za duszę śp. Józefa Wiatrowskiego, osoby wielce  zasłużonej wieloletniego skarbnika zarządu głównego dla chorych na cukrzycę, który odszedł do Pana w ubiegłym roku:
„Dzisiaj organizujemy Ogólnopolską Wędrówkę Szlakiem im. Józefa Wiatrowskiego pod nazwą „Z pamiętnika anioła”. Ta uroczystość łączy wszystkich przyjaciół i bliskie osoby Józefa Wiatrowskiego. Na dzisiejszą uroczystość przybyli przedstawiciele Zarządów Rejonowych Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z całej Polski, ale również zaprzyjaźnione media, instytucje czy personel medyczny.” – wyjaśniła Beata Stepanow z Centrum Edukacji Specjalistycznej Opieki Medycznej z Kleczewa.

Osoby, z którym na co dzień współpracował Józef Wiatrowski, wspominają go jako człowieka posiadającego wspaniałą umiejętność porozumiewania się i komunikowania z ludźmi, zwłaszcza chorymi na cukrzycę, którzy byli szczególnie bliscy jego sercu i którym poświecił niemal całe swoje życie:
„Potrafił wspaniale rozwiązywać konflikty, ale miał też umiejętność słuchania. Postanowiłam w tamtym roku, że chciałbym kontynuować to, co Józef rozpoczął w pracy z osobami przewlekle chorymi. Poprosiłam swoich przyjaciół, znajomych o zorganizowanie takiej uroczystości, abyśmy mogli pokazać, że komunikacja w życiu jest bardzo ważna, że dialog i umiejętność słuchania drugiej osoby istotą.” – dodała Beata Stepanow.   

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył ks. Stanisław Kosiorowski, marianin, na co dzień piastujący funkcję proboszcza parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, a ponadto także kapelan konińskich cukrzyków:
„Pan Józef Wiatrowski, już śp. prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Diabetyków, upatrzył sobie mnie tutaj w Licheniu. Kiedyś przyjechał i mówi Chcielibyśmy, żeby ksiądz był naszym kapelanem. To była ich propozycja. Miałem jakiś czas na zastanowienie i tak się stało, że jestem.” – wyjaśnił marianin.

Po zakończonej liturgii pielgrzymi udali się przed licheńską bazylikę, gdzie w niebo zostały wypuszczone 74 gołębie na pamiątkę 74 lat, które przeżył Józef Wiatrowski. Ten symbol, mający zaakcentować aspekt komunikacji międzyludzkiej, poprzedzony był odczytaniem przysłowia mówiącego, że „ Słowa jak ptakikiedy lecą z twoich ust, nigdy nie zdołasz ich zawrócić.”

Po zakończeniu uroczystości w licheńskim sanktuarium uczestniczy pielgrzymki udali się do Dworu „Arkadia” w Koninie, gdzie odbędzie się dalsza cześć spotkania. Tam uczestnicy wysłuchają wykładu przygotowanego specjalnie na te okazję. Zobaczą także przedstawienie pt. „Z pamiętnika anioła” przygotowane przez wolontariuszy, w którym zaprezentowane zostaną różne formy dialogu i komunikacji. Aktorzy-amatorzy, poprzez wykorzystanie dramy, będą chcieli pokazać emocje, jakie towarzyszą osobie przewlekle chorej. Główną bohaterską przedstawienia jest dziewczyna, która ma cukrzycę. W ten sposób autor pokazuje, że wynik glikemii pacjenta chorego na cukrzycę, zależy nie tylko od tego, co zjadł, jaki wykonał wysiłek fizyczny, ale także od tego, co przeżywa, jego typu ma problemy zarówno w pracy, jak i domu.

Cukrzyca jest chorobą z grupy schorzeń metabolicznych charakteryzującą się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z zaburzeniem czynności i niewydolnością, a w dalszej perspektywie, z uszkodzeniem różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. U osób chorych na cukrzycę powikłania mogą doprowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego, udaru mózgu czy spadku odporności. W skali globalnej na cukrzyce choruję ok. 300 mln ludzi, co stanowi ok. 5% populacji. W Polsce szacuje się, że liczba cierpiących na to schorzenie  i będących w grupie ryzyka sięga 5 mln.

Licheń Stary, 18 sierpnia 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet