Matka Boża Bolesna
23
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Blisko 20 tysięcy wiernych przybyło dziś do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym na  obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Głównej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 12:00 przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już wczoraj pierwszymi nieszporami przy ołtarzu koronacyjnym w starej części sanktuarium. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Stankiewicz, marianin, na co dzień posługujący w Rzymie. W tracie pierwszych nieszporów odbyła się tradycyjna procesja wokół kościoła pw. św. Doroty.  

Dziś natomiast o godz. 12:00 podczas głównej Mszy św. odpustowej w licheńskiej bazylice i przed nią licznie zgromadzeni wierni modlili się za wstawiennictwem Matki Bożej Wniebowziętej. Jak podkreślają księża marianie niezmiernie cieszy fakt, że wierni tak licznie przybyli do Lichenia, aby świętować dogmat, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Wartym podkreślenia jest  także to, że na dzisiejszą uroczystość wierni przybyli tak licznie pomimo pochmurnej i deszczowej pogody.
W koncelebrze południowej Mszy św. uczestniczyli zarówno księża marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, jak i licznie przybyli księża-goście. Na Mszy św. obecny był m.in. dziekan dekanatu konińskiego drugiego, ks. prałat Henryk Włoczewski. Nie mogło oczywiście zabraknąć kustosza seniora i budowniczego licheńskiej bazyliki, ks. Eugeniusza Makulskiego, który skierował do przybyłych na uroczystość wiernych słowo wstępne i w imieniu księży marianów przywitał przybyłych na uroczystość wiernych.

W homilii natomiast bp Dembowski powiedział:
"Maryja jest dla nas wzorem pokory. Radujemy sie z tego, że Chrystus Pan zabrał do  nieba z duszą i ciałem. I tam ona wstawia sie za nami."
Nawiązał także do flagi Unii Europejskiej jako do symbolu zaczerpniętego z jednego z dzisiejszych czytań:
"Gdy słuchaliśmy pierwszego dzisiaj czytania z Księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła, usłyszeliśmy o wielkim znaku na niebie - niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. Oby wszyscy odpowiedzialni za kraje UE zrozumieli co znaczy chorągiew UE - dwanaście gwiazd złotych na niebieskim tle. Pod natchnieniem tych słów autor projektu tej chorągwi to właśnie wziął pod uwagę. Obyśmy pamiętali, o tym, że ta chorągiew jest uwielbianiem Maryi."

Jednocześnie zwrócił uwagę na ognistego smoka, o którym mowa w dzisiejszych czytaniach, jako alegorię zła:
"Aż do końca świata będzie trwało zmaganie się dobra ze złem. Szatan, który skusił Ewę i sprowadził śmierć na ziemię, walczy ciągle. Polska przeżywała niejednokrotnie to zmaganie się zła przeciwko dobru. Ono jest obecne na różnych płaszczyznach." - powiedział bp Dembowski.
W swojej homilii przypomniał także, że w naszym kraju data 15 sierpnia jest wspominana jako pamiątka "Cudu nad Wisłą", gdy polska armia przeciwstawiła się idącej ze wschodu na zachód Europy radzieckiej Armii Czerwonej. Dodał, że właśnie to wydarzenie nie pozwoliło rozlać się komunizmowi na całą Europę u progu nowego wieku.
Na zakończenie liturgii zostały poświecone kwiaty, zioła i pierwociny ziemi, które przynieśli z sobą wierni, gdyż zgodnie z ludową tradycją uroczystość Wniebowzięcia jest także powszechnie znana jako Święto Matki Bożej Zielnej:
„W naszym kraju, w którym od momentu przyjęcia wiary chrześcijańskiej szczególną czcią i miłością otacza się Bożą Rodzicielkę, nie dziwi fakt, że właśnie Matkę Bożą Wniebowziętą uznano za patronkę ziemi i całej roślinności, którą rodzi. Dlatego w Jej święto w kościołach błogosławi się wiązanki kwiatów, ziół i roślin. W dawnych czasach wierzono, ten zwyczaj chroni domostwa oraz plony ziemi od zarazy i nieprzychylnych warunków pogodowych. Zwyczaj ten przetrwał po dziś dzień, czego najlepszym dowodem te wspaniałe bukiety polnych kwiatów przyniesione dziś przez wiernych do licheńskiej świątyni.” – wyjaśnił ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik licheńskiego sanktuarium.   

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. 15-go sierpnia każdego roku w katolicy na całym świecie w szczególny sposób oddają cześć Maryi, którajak głosi tradycjazostała z duszą i ciałem wzięta do nieba. Dla Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym jest to dodatkowo szczególna uroczystość, gdyż właśnie 15 sierpnia w roku 1850 Matka Boża ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce w pobliskim lesie grąblińskim. Ponadto przed 45-ciu laty kard. Stefan Wyszyński także 15 sierpnia ukoronował łaskami słynący Obraz Matki Bożej Licheńskiej koronami papieskimi.

Na zakończenie dzisiejszych uroczystości odpustowych o godz. 17 zostaną jeszcze odprawione drugie nieszpory odpustowe przez Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej.

Licheń Stary, 15 sierpnia 2012 r.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet