Matka Boża Bolesna
Główka51 panorama starej części zimą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej

Msza św. o godz. 12:00 była centralnym punktem uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Na zakończenie dzisiejszego świątecznego dnia w bazylice mniejszej zostaną odprawione drugie nieszpory odpustowe, którym przewodniczył będzie bp włocławski  Wiesław Mering.

W trakcie dzisiejszej sumy odpustowej modliło się kilkuset pielgrzymów i parafian, a także kilkudziesięcioosobowa grupa osób niepełnosprawnych, które tradycyjnie w lipcu uczestniczą w sanktuarium w tzw. „oazie chorych”.

Jak przekonuje rzecznik  sanktuarium lipcowy odpust to novum dla wiernych i musi minąć trochę czasu, aby się z myślą oswoili:
„Przez lata odpust 15-go sierpnia był dominującym wydarzeniem w liturgii sanktuarium i tak jest kojarzony, że to jest główne wydarzenie w naszym sanktuarium. Natomiast po zatwierdzeniu tekstów liturgicznych w 2006 roku przez Kongregację ds. Świętych Obrzędów, po przeniesieniu Cudownego Wizerunku do bazyliki, został ustanowiony decyzją Watykanu specjalny dzień, w którym celebrujemy tajemnicę jej obecności tutaj na licheńskiej ziemi. Myślę, że trochę czasu zajmie zanim się utrwali w świadomości wiernych, że 2 lipca jest dniem odpustu w Licheniu, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.”

Południowej Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. W koncelebrze uczestniczyli księża marianie oraz księża goście, którzy przybyli do Lichenia specjalnie na uroczystości odpustowe. Wśród kapłanów koncelebrujących Mszę św. był kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny, a także kustosz senior ks. Eugeniusz Makulski, który podziękował zgromadzonym w świątyni pielgrzymom za wspólną modlitwę w trakcie Mszy św. Po zakończeniu Mszy św. wierni wraz z asystą liturgiczną uczestniczyli w uroczystej procesji eucharystycznej alejkami sanktuarium, w trakcie której niesiono sztandary, feretrony i obrazy.

Zdaniem ks. Kieniewicza wymowa odpustu 2 lipca jest dwojaka:
„Z jednej strony jest to wizerunek Matki Bożej Bolesnej, a więc tej, która stoi pod krzyżem, która uczestniczy w cierpieniach Chrystusa.  Z drugiej strony jest to wizerunek Matki Bożej związanej z historią naszego krajuMaryja nosi na piersiach białego orła, ukazuje się w 1850 roku, a więc pod zaborami. Jest to znak, że Bóg towarzyszy narodowi, który walczy o swoją tożsamość, o przetrwanie z Bogiem w sercu i z Bogiem na ustach.”

Uroczystości odpustowe ku czci MBL rozpoczęły się wczoraj pierwszymi nieszporami. Drugim nieszporom, które zakończą dzisiejsze uroczystości, będzie przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering. W nabożeństwie weźmie także udział abp Jaume Pujol z hiszpańskiej Tarragony, który w tych dniach przebywa w diecezji włocławskiej z wizytą duszpasterską.

Licheń Stary, 02 lipca 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet