Matka Boża Bolesna
Główka46 procesja Apelu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rocznica przeniesienia Cudownego Obrazu oraz otwarcia muzeum

W najbliższy poniedziałek, 2-go lipca, przypadają uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Tego dnia minie także sześć lat od momentu przeniesienia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej do bazyliki z kościoła parafialnego pw. św. Doroty. To także 2 rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego.

Przez ok. 150 lat Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej miał swoje miejsce się w kościele pw. św. Doroty. Od momentu przeniesienia go z lasu grąblińskiego do tego Cudownego Wizerunku pielgrzymowały miliony wiernych prosząc Matkę Bożą o błogosławieństwo i łaski. Ks. Eugeniusz Makulski, wieloletni proboszcz licheńskiego sanktuarium, widział, że maleńka świątynia nie jest w stanie pomieścić wiernych przybywających do Licheńskiej Pani. Dlatego postanowił wybudować kościół, który stałby się domem dla Cudownego Obrazu, gdzie wierni z Polski i całego świata mogliby pielgrzymować i modlić w godnych warunkach. I tak z marzenia jednego, wyjątkowego człowieka, powstała największa katolicka świątynia w Polsce, siódma pod względem wielkości w Europie i jedenasta w świecie.

2-go lipca 2006 roku nastąpił jeden z najważniejszych dni w historii Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Tego dnia maleńki obraz, o wymiarach 9,5 x 15,5cm, w asyście kapłanów i tysięcy wiernych, został uroczyście przeniesiony do swojego nowego domu. Od tego momentu rozpoczęło się zapisywanie nowej karty w historii licheńskiego sanktuarium:

„Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. Nieznany  artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. W 1967 Cudowny Obraz udekorował papieską koroną Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.” – powiedział ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium.

Także 2-go lipca, tylko w roku 2010, w sanktuarium zapoczątkowało swoją działalność muzeumNosi ono imię ks. Józefa Jarzębowskiego, marianina, wielkiego patrioty, pasjonata kultury, sztuki i historii Polski. Przez całe swoje życie zbierał on eksponaty świadczące o wielkim kunszcie i artystycznym smaku polskich twórców.
Początki muzeum sięgają 1925 roku, kiedy to ks. Józef Jarzębowski rozpoczął pracę w Kolegium Bielańskim w Warszawie. Jego zamiłowanie do historii oraz kultury i sztuki zaowocowało powstaniem muzeum. Eksponaty marianin gromadził całe swoje życie. Robił to w jednym celu – aby pamięć o Polsce, polskiej kulturze i sztuce przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie.  
Po II wojnie światowej cała kolekcja została wywieziona z Polski do posiadłości Księży  Marianów w miejscowości Fawley Court w Anglii. Kilkadziesiąt lat później eksponaty powróciły do Polski, a od 2-go lipca 2010 można je podziwiać na niemal 1000 m2 powierzchni w licheńskim muzeum. Mieści się ono na dwóch piętrach w północnej części bazyliki, nad prezbiterium. Muzeum jest podzielone tematycznie. Jedno piętro zajmują eksponaty poświęcone historii Polski, a drugie skarbczyk starej książki, sala sztuki sakralnej, a także galeria grafiki i rysunku.

„W muzeum zgromadzono wiele cennych eksponatów związanych m. in. z polską sztuką i kulturą sakralną, powstaniem styczniowym czy rzeczpospolitą szlachecką. W kolekcji znajdują się m.in. starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Szczególnie cenne są dwie kolekcje broni białej – europejskiej i wschodniej, kolekcja obrazów olejnych europejskich mistrzów XVII-XVIII wieku, bulle papieskie, dokumenty królewskie od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta Poniatowskiego, pamiątki więźniów sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich.” – dodał ks. Kieniewicz.

Specjalnie dla uczniów organizowane są tzw. lekcje muzealne, w tracie których dzieci i młodzież szkolna mogą przeżyć lekcję historii inną niż wszystkie. Na własne oczy mogą zobaczyć eksponaty, które na co dzień mogą oglądać wyłącznie na kartach podręczników lub w Internecie.

W ciągu dwóch lat istnienia licheńskie muzeum odwiedziło ponad  140 tysięcy zwiedzających.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w okresie letnim można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedziele od 8:00 – 16:00. Wstęp dla wszystkich chętnych jest BEZPŁATNY.  

29 czerwca 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


14 października
Poniedziałek


Dzień Edukacji Narodowej

Św. Małgorzaty M. Alacoque
oraz św. Kaliksta

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 – w intencji uzależnionych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dzieci: 15.30
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Liwia, Bernard, Kalikst
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 1-7
Psalm responsoryjny: Ps 98 (97), 1. 2-3ab. 3cd-4 (R.: por. 2a)
Ewangelia: Łk 11, 29-32
realizacja LM Internet  LM Internet