Matka Boża Bolesna
25
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej

Wieczornymi nieszporami w niedzielę, 1-go lipca, rozpoczną się obchody odpustu ku czci Matki Bożej Licheńskiej. W poniedziałek głównym uroczystościom odpustowym przewodniczyć będzie biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki. Uroczystość swoją obecnością uświetni także hiszpański abp Jaume Pujol.

„Przed rokiem 2005 odpust w Licheniu był 15-go sierpnia, tj. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale Matka Boża, chociaż tytułujemy od dawien dawna „Licheńską”, nie miała oficjalnego tytułu. 2-go lipca 2005 roku Stolica Apostolska przydzielając dzień odpustu tym samym stwierdziła, że można nazywać Matkę Bożą Licheńską oficjalnie tym tytułem i od tego dnia to jest oficjalny odpust w Licheniu”powiedział ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w niedzielę, 1-go lipca, pierwszymi nieszporami o godz. 17:00. Nabożeństwu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w bazylice mniejszej będzie przewodniczył ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium, który skieruje także do zgromadzonych wiernych Słowo Boże. W trakcie uroczystości tradycyjnie odbędzie się procesja eucharystyczna.

W poniedziałek natomiast, 2-go lipca, główne uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz. 12:00 w licheńskiej bazylice. Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. Natomiast o godz. 17:00 odbędą się drugie nieszpory odpustowe, którym będzie przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering. Wraz z nim do Lichenia przybędzie także abp Jaume Pujol z hiszpańskiej TarragonyPielgrzymowanie hiszpańskiego arcybiskupa do diecezji włocławskiej ma wyrazić podziękowanie biskupowi Wiesławowi Meringowi oraz całej diecezji za okazywaną pomoc, jaką stanowi praca duszpasterska w archidiecezji Tarragony dwóch księży z naszej diecezji: ks. Szymona Welki i ks. Marcina Matynki. Obaj duchowni będą towarzyszyć ksiedzu arcybiskupowi w trakcie jego wizyty.

W dzień odpustu (poniedziałek, 2-go lipca) wszystkie Msze św. będą odprawiane tak, jak w każdą niedzielę i święta:
Bazylika NMPL    6:00, 7:30, 10:00, 12:00, 16:00 i 18:00
Kościół św. Doroty     8:30, 10:30 i 20:00
Grąblin         8:00

Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej obchodzone jest od 2-go lipca 2005 roku. Zostało ustanowione przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów rok wcześniej. Od tego momentu dzień 2-go lipca w diecezji włocławskiej obchodzony jest jako wspomnienie, a w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jako uroczystość.

Licheń Stary, 26 czerwca 2012 r.   

Ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz licheńskiej parafii o odpuście ku czci MB Licheńskiej

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 września
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe śww. Męczenników Koreańskich -
Andrzeja Kim Taegon, Pawła Hasang i Towarzyszy, męczenników
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Renata, Filipina, Eustachy
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 6,2c-12  
Psalm responsoryjny: Ps 49  
Ewangelia: Łk 8,1-3

realizacja LM Internet  LM Internet