Matka Boża Bolesna
Clipboard02
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymi z Kazachstanu

Pokonali ponad 5000 kilometrów. Przyjechali do Polski, aby zobaczyć kraj swoich przodków. Pielgrzymi z Kazachstanu przybyli do Lichenia, aby zwiedzić sanktuarium i pomodlić się  przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Dziś wyruszą w dalszą podróż.

Grupa 22 osób z mariańskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła z Karagandy w Kazachstanie przyleciała do Polski wraz ze swoim duszpasterzem, ks. Grzegorzem Burdyńskim:
„W większości oni pochodzenia polskiego. To Polacy, którzy urodzili się w Kazachstanie, gdyż ich rodzice czy dziadkowie zostali zesłani do Kazachstanu. Pochodzą z części Polski wschodniej czy też z Ukrainy, gdzie wcześniej były Polskie ziemie.”

Na co dzień marianin pracuje jako duszpasterz wśród chrześcijan zamieszkujących 600 tysięczą  Karagandę. Dla Polaków, którzy razem z nim przybyli do Polski, to bardzo wzruszająca chwila. Jedną z osób, która uczestniczy w pielgrzymce jest pani Halina Łozińska. Jej mama przyjechała do Kazachstanu w wieku 12 lat. Ona sama urodziła się w Kazachstanie, ale bardzo chciałaby przyjechać do Polski na stałe. Jedna z jej córek mieszka już od 17 lat w Polsce, jednak ona na razie nie może się przeprowadzić, gdyż w Karagandzie mieszka jeszcze z dwójką młodszych dzieci.

Większość z nich nigdy wcześniej nie była w Polsce. Jest to dla nich, jak i dla ks. Burdyńskiego, wyjątkowa chwila, gdyż zależało mu, aby mogli zobaczyć na własne oczy polską kulturę i tradycję, „poczuć” Polskę na własnej skórze.

Jak dodał ks. Burdyński życie w Kazachstanie nie należy do najłatwiejszych:
„W Karagandzie dwie parafie katolickie. Jest to rejon bardzo biedny. Tam właśnie mieszkają Polacy. Większość z nich ma jakąś pracę, ale zarobki bardzo niskie w porównaniu z polskimi, więc mają działki lub pola, gdzie hodują warzywa. Nie jest łatwo. Wielu z nich chciałoby wrócić do Polski. Poziom życia jest bardzo niski. Ale dzięki Kościołowi i wierze mają dużo radości w sobie, że Pan Bóg im pomaga.”

Cała pielgrzymka potrwa 14 dni. W trakcie tego czasu pielgrzymi przemierzą całą Polskę począwszy od gór do  Pomorza. Ks. Burdyński podkreśla także, że na każdym kroku goście z dalekiego Kazachstanu bardzo mile i życzliwe witani i przyjmowani. Świadczy o tym chociażby fakt, większość muzeów i innych wartościowych miejsc pod względem kulturalnym i historycznym mogą zwiedzić za darmo.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła z Karagandzie powstała w 1992 roku. Liczy ok. 500 wiernych, z czego praktykujących jest ok. 200 osób. Łącznie katolicy w Kazachstanie stanowią ok. 2% populacji. 65% ludności to Kazachowie wyznający Islam, a 30 % to prawosławni Rosjanie.

Licheń Stary, 14 czerwca 2012 r.

Ks. Grzegorz Burdyński, marianin z Kazachstanu

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 września
Poniedziałek
 

Wspomnienie obowiązkowe Świętych Męczenników
Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa
 
Rocznica beatyfikacji bł. Stanisława Papczyńskiego (2007 r.)
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30,10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
 7.30
 
Imieniny obchodzą:
Edyta, Kamil, Korneliusz
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 2,1-8     
Psalm responsoryjny: Ps 28
Ewangelia: Łk 7,1-10
realizacja LM Internet  LM Internet