Matka Boża Bolesna
podniesienie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Biuro Obsługi Pielgrzymka licheńskiego sanktuarium

Każdego roku do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przybywa ponad milion pielgrzymów. Jedni przyjeżdżają do Lichenia w grupach zorganizowanych, inni indywidualnie. Wszyscy podczas swojego pobytu w sanktuarium mogą udać się do Biura Obsługi Pielgrzyma, gdzie uzyskają szybką i profesjonalną pomoc w zakresie   efektywnego spędzenia czasu u stóp Licheńskiej Pani.

Biuro Obsługi Pielgrzyma powstało jako odpowiedź na zwiększającą się liczbę pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Jego pracownicy m.in. pomagają zorganizować pobyt w sanktuarium, udzielają informacji o bieżącej działalności sanktuarium oraz przyjmują zgłoszenia pielgrzymek:
„To młodzi ludzie, którzy pracują w sanktuarium po to, żeby pielgrzym, który chce przyjechać lub taki, który jest już na terenie sanktuarium, mógł jak najsprawniej zorganizować swój pobyt i wyjechać z Lichenia jak najbardziej zadowolonym”powiedziała Irena Wawrzyniak, szefowa sanktuaryjnego Biura Obsługi Pielgrzyma.    

Początki Biura Obsługi Pielgrzyma to rok 2007. Początkowo mieściło się ono w wieży licheńskiej bazyliki na pierwszy piętrze. Od ubiegłego roku zmieniło jednak miejsce urzędowania i obecnie znajduje się w dolnej części bazyliki, pod głównymi schodami prowadzącymi do świątyni:
„W tej chwili jest to taki optymalny punkt, w którym Biuro Obsługi Pielgrzyma na terenie sanktuarium mogłoby się znajdować. Jest dobrze oznakowany. Każdy, kto przyjeżdża do Lichenia, wybiera się do bazyliki, w związku z tym nie sposób, aby nie zauważył, gdzie jest Biuro Obsługi Pielgrzyma. Jest też tam dużo miejsca, dlatego też w dniach, gdy jest u nas dużo pielgrzymów, nie ma tam tłoku. Każdy może znaleźć dla siebie miejsce, gdzie można przysiąść, poczekaćprzyjedzie jego kolejka i ze spokojem doczekać się możliwości rozmowy z pracownikami Biura Obsługi Pielgrzyma.” – wyjaśniła Irena Wawrzyniak.

Do zadań pracowników Biura Obsługi Pielgrzyma należy u głównej mierze udzielanie informacji pielgrzymom o działalności licheńskiego sanktuarium, ale także przyjmowanie zgłoszeń pielgrzymek, które pragną zostać oficjalnie powitane przed rozpoczęciem Mszy św., przyjmowanie zgłoszeń chórów i orkiestr zainteresowanych oprawą muzyczną Mszy św. a także przyjmowanie zgłoszeń osób chętnych do pomocy w prowadzeniu Apelu Maryjnego i procesji ze świecami. Pracownicy zajmują sie także oprowadzaniem pielgrzymów po sanktuarium:
„Oprowadzają po sanktuarium bezpłatnie bo jest taka forma i można poprosić o takie oprowadzenieono jest każdego dnia czterokrotnie, a w niedziele i święta dwukrotnieMożna też poprosić o oprowadzanie płatne zarezerwowane dla jednej, konkretnej grupy”wyjaśniła Irena Wawrzyniak.

Irena Wawrzyniak, Biuro Obsługi Pielgrzyma

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 września
Poniedziałek
 

Wspomnienie obowiązkowe Świętych Męczenników
Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa
 
Rocznica beatyfikacji bł. Stanisława Papczyńskiego (2007 r.)
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30,10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
 7.30
 
Imieniny obchodzą:
Edyta, Kamil, Korneliusz
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 2,1-8     
Psalm responsoryjny: Ps 28
Ewangelia: Łk 7,1-10
realizacja LM Internet  LM Internet