Matka Boża Bolesna
top str.
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

85 flag rozdano w Sanktuarium

85 flag zostało poświęconych i rozdanych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Liczba ta nawiązuje do 85-tej rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski.

Uroczystego poświęcenia flag dokonał ks. Krzysztof Jędrzejewski, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej Księży Marianów, podczas Mszy św. o godzinie 12:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Następnie każda z osób, które wcześniej wyraziły chęć otrzymania flagi, otrzymała jeden biało-czerwony egzemplarz flagi państwowej.

Pani Krystyna Czarnota z Wodzisławia Śląskiego przyjeżdżając do Lichenia nie spodziewała się, że w otrzyma tutaj flagę:
„Oprócz flagi, którą tu otrzymałam, czuję wewnętrznie, że otrzymałam także dużo łask Bożych. Jestem uskrzydlona i przeszczęśliwa.” Jej zdaniem jest to wspaniała inicjatywa, gdyż dziś, zwłaszcza wśród młodych ludzi, mało jest patriotycznych postaw:
„Jest to piękne bo my, starzy ludzie, o tym pamiętamy i mamy zakodowany w sercach naszych patriotyzm, honor i  miłość do ojczyzny. A młodzi ludzie dziś nie bardzo chcą w to wierzyć i szukają szczęścia poza granicami kraju, gdzie się zaciera miłość do ojczyzny”.

Dla pana Bernarda Suska z Drezna był to ogromny zaszczyt i radość, że z pielgrzymki do Lichenia będzie mógł zabrać do Niemiec biało-czerwoną flagę:
„Urodziłem się w Polsce, w województwie opolskim i mieszkam od 33 lat w Niemczech. Dla mnie był to zaszczyt tu przyjechać i otrzymać biało-czerwoną flagę”. Jak dodaje, w Niemczech takie akcje jak ta w Licheniu nie zdarzają się. Ale to bardzo dobrze świadczy o narodzie polskim, który chcę młodemu pokoleniu pokazywać postawy patriotyczne.

Zdaniem ks. Wiktora Gumiennego, kustosza licheńskiego sanktuarium, ważne jest, aby kultywować narodowe tradycje, a przez takie akcje można na nowo budować ducha patriotyzmu. Zwłaszcza wczoraj (2 maja) obchodzony był dzień flagi, ustanowiony w 2004 roku przez Sejm RP jako święto państwowe:
„Inicjatywa narodziła się dwa lata temu po katastrofie smoleńskiej, kiedy zobaczyliśmy w czasie uroczystości pogrzebowych, jak ludzie tęsknią za flagą. Dużo ludzi przyszło wtedy na uroczystości pogrzebowe z flagami i pomyśleliśmy, że warto ich zachęcić, żeby potrafili zamanifestować swój patriotyzm. Myślę, że dziś osiągnęliśmy nasz cel. Niektórzy ludzie się zaciekawili i mam taką nadzieję, że w ten sposób udało nam się obudzić ducha patriotyzmu.”

Po raz pierwszy flagi w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej zostały rozdane po katastrofie smoleńskiej w 2010 rokubyło ich 96, na pamiątkę każdej z osób, która wówczas zginęła. W ubiegłym roku była to liczba 158 i nawiązywała do liczby Polaków, których wyniósł na ołtarze . Jan Paweł II. W tym roku przygotowanych zostało 85 flag i miały one przypominać o 85-tej rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski.  

Licheń Stary, 03 maja 2012 r.

85 biało-czerwonych flag rozdano w Sanktuarium MBL

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 września
Poniedziałek
 

Wspomnienie obowiązkowe Świętych Męczenników
Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa
 
Rocznica beatyfikacji bł. Stanisława Papczyńskiego (2007 r.)
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30,10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
 7.30
 
Imieniny obchodzą:
Edyta, Kamil, Korneliusz
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 2,1-8     
Psalm responsoryjny: Ps 28
Ewangelia: Łk 7,1-10
realizacja LM Internet  LM Internet