Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje gimnazjalistów z Kalisza

Wspólna modlitwa, udział w konferencjach tematycznych, Najświętsza Eucharystia oraz duchowe wyciszenie i ugruntowanie dokonanych wyborów były zasadniczymi elementami rekolekcji wielkopostnych dla uczniów z Gimnazjum Sióstr Nazaretanek, które trwają w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.    

„W centrum każdego dnia jest oczywiście Eucharystia. Pierwszego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. o godzinie 12 w Sanktuarium. Oprócz tego mamy spotkania tematyczne z księdzem. Wczoraj wieczorem mieliśmy dwie konferencje na temat wolności, odpowiedzialności i co znaczy prawda”powiedziała siostra Fides, nauczycielka z kaliskiego gimnazjum.

Licheńskie rekolekcje mają przede wszystkim pomóc młodym ludziom w wyciszeniu i odczytaniu indywidualnej drogi wytyczonej przez Boga. Jak dodaje siostra Fides młodzież jest bardzo zainteresowana tematami poruszonymi przez księdza rekolekcjonistę i ochoczo wdaje się w dyskusje.  W trakcie spotkań młodzież ma możliwość obejrzeć filmy, po których może wyrazić swoje poglądy i zapatrywania na dany temat.

„Te rekolekcje pomagają nam bardziej poznać siebie, poznać Boga i to co nas z Nim łączy. Ponieważ jesteśmy w ostatniej klasie, pozwalają nam też umocnić się w tym, czego do tej pory nas uczono. Kiedy teraz pójdziemy już do liceum, kiedy opuścimy szkołę, żebyśmy pamiętali o przekazanych nam tutaj wartościach”powiedziała Ida, jedna z uczestniczących w rekolekcjach uczennic.  

W związku z tym, że to uczniowie trzeciej klasy gimnazjum, nie ma ograniczenia co do tematyki. W trakcie rozmów pojawiają się  także pytania o ludzką seksualność:
„Staramy się poruszać trudne tematy. Dwa lata temu zaczynaliśmy od tematów typu „przyjaźń, koleżeństwo, asertywność”.  Ale oni tak pomału zbliżają się do dorosłości. Chcemy porozmawiać o wszystkich dylematach, które czekają na młodego człowieka: wiary, wieku rozwojowego. Jest to dla nich okres, kiedy mogą podjąć mnóstwo nieodwracalnych w skutkach decyzji, więc taka zdrowa dyskusja może pomóc uchronić ich przed błędami”powiedziała Magdalena Chrystek, wychowawczyni z kaliskiego gimnazjum.    

Każdego roku w Wielkim Poście nauczyciele starają się zabierać swoich podopiecznych  do różnych miejsc kultu i nie tylko. W tym roku młodzież chciała przyjechać do Lichenia. „Przyjeżdżają tutaj z rodzicami, modlą się i chcieli wspólnie odbyć taką pielgrzymkę. Można się tu skupić, pomodlić. Jest do dobre miejsce na przeżycie rekolekcji, na przygotowanie się do Świąt”dodała p. Chrystek.

Oprócz modlitwy młodzież ma także czas na spacery, zwiedzanie sanktuarium oraz spędzanie czasu wśród rówieśników. W rekolekcjach uczestnicy 24 uczniów Gimnazjum Sióstr Nazaretanek z Kalisza.

15 marca 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


22 lutego 2020
Sobota
Pan moim pasterzem, niczego mi nie braknie

Święto Katedry św. Piotra w Rzymie

Dzień modlitw w intencji Ojca Świętego i jedności Kościoła

Kurs Emaus- wspólnota Ekipa dla Jezusa SNE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00 
18.00 w intencji małżenstwa i rodziny
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica  Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: zwykły
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 P 5, 1-4
Psalm responsoryjny: Ps 23
Ewangelia: Mt 16, 13-19
realizacja LM Internet  LM Internet