Matka Boża Bolesna
g
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wielkopostne rekolekcje dyrektorów Caritas

Dyrektorzy Caritas Diecezjalnych z całej Polski przyjechali do Lichenia, aby w zaciszu sanktuarium przeżyć rekolekcje wielkopostnePrzyświeca im hasło „Miłosierdzie Boże źródłem nadziei”.

40 dyrektorów diecezjalnych Caritas od wtorku
(6. marca) przebywa w licheńskim sanktuarium. Uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych. Jak przyznaje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, tegoroczny temat został wybrany dlatego, że głównym zadaniem Caritas  jest miłosierne posługiwanie chorym, ubogim i wszystkim, którzy zostali odrzuceni:
„Praca, którą my wykonujemy, jest związana z miłosierdziem. Każdy człowiek doznaje od Boga miłosierdzia. Chrystus, który odkupił człowieka, przeznaczył nas do świętości. Musimy się uczyć tego miłosierdzia, ale również przekazywać je innym co dzień.”

Rekolekcje prowadzi ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Swoje rozważania oparł o przemówienia i pisma Ojca Świętego Jana Pawła II poświecone miłosierdziu i miłości bliźniego oraz encykliki „Dives in misericordia”.
Pierwszego dnia uczestnicy rekolekcji wzięli udział w Drodze Krzyżowej, którą w sposób szczególny ofiarowali w intencji ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Wczoraj natomiast uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. W homilii ks. Machniak zwrócił uwagę dyrektorów Caritas, aby rozpoznawali znaki, przez które Bóg do nich mówi. Dzięki nim lepiej Go zrozumieją i odgadną, jakie posłannictwo przekazał każdemu z osobna:

„Maryja zachęca nas do tego. Mówi do nas poprzez wspaniałą świątynię. Dziękujmy Bogu, że tu jesteśmy i abyśmy umieli odczytywać znaki czasu, zwłaszcza w naszej rekolekcyjnej drodze.”   

Jak dodaje ks. Subocz licheńskie sanktuarium, jako miejsce rekolekcji, zostało wybrane nieprzypadkowo:
„Świadomie wybraliśmy Licheń dlatego, że jest to Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Wiadomo, że posługa Caritasu łączy się z cierpieniem człowieka; dotyczy to zarówno cierpienia duchowego, jak i fizycznego. I dlatego w tym roku wybraliśmy Licheń, aby tu odbyć nasze rekolekcje.”

Na zakończenie rekolekcji księża dyrektorzy zawierzą posługę Caritas wobec ubogich i cierpiących w Polsce i na świecie.

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego.Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000198645). Caritas Polska koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Współpracuje na arenie międzynarodowej z Caritas Internationalis i Caritas Europa. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich a także imigrantom i uchodźcom. Caritas angażuje się także w pomoc humanitarną ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych.  

9 marca 2012 r.

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2020
Piątek
Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

Warsztaty pisania ikon

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
16.15 Droga Krzyzowa

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielki Post
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 58, 1-9a
Psalm responsoryjny: Ps 51
Ewangelia: Mt 9, 14-15
realizacja LM Internet  LM Internet