Matka Boża Bolesna
Główka40 Bazylika w zbożu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Maturzyści z Kartuz z pielgrzymką w licheńskim sanktuarium

Grupa 185. maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie przybyła do Sanktuarium Maryjnego  w Licheniu Starym na doroczną pielgrzymkę. W trakcie pobytu (22 - 24 lutego) uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem MBLwysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz zwiedzili sanktuarium.  

Wiosna to dla maturzystów czas wytężonej pracy. Nauka do egzaminu dojrzałości jest bardzo wyczerpująca, a decyzje, które maturzyści podejmą, będą rzutować na ich przyszłym życiu. Aby dokonać trafnego i rozsądnego wyboru wielu udaje się na pielgrzymkę do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, aby u stóp Bożej Rodzicielki szukać pomocy przy podejmowaniu tych trudnych wyborów. Uczniowie z kartuskiego liceum już od siedmiu lat przyjeżdżają do Lichenia, aby na kilkadziesiąt dni przed maturą wyciszyć się i wziąć udział w przedmaturalnych rekolekcjach.


Zdaniem Mirosława Lange, katechety z kartuskiego liceum, jest kilka powodów pielgrzymowania„Licheń jest miejscem, gdzie głoszone konferencje rekolekcyjne i gdzie jest nocleg. Byliśmy też w Strzelnie. Zwiedzamy okoliczne zabytki, gdyż dla nas, ludzi Pomorza, jest to historyczne centrum Polski i warto zawsze tu przyjeżdżać i wszystkie te miejsca zwiane z polskością odwiedzić.”

Jak dodaje w Licheniu bardziej niż w innych miejscach czuje się bliskość Matki Bożej i łatwiej tu o skupienie: „To jest dla mnie zawsze dziwne, bo nie jest to żadna grupa pobożnościowa tylko zwykli uczniowie klas maturalnych i można spodziewać się różnego podejścia. Na szczęście jest tak, że Sanktuarium ma w sobie coś, co ich wycisza i w trakcie pobytu takie bardzo przyjemne dla mnie jako dla katechety kwestie jak spowiedzi czy indywidualne modlitwy w kaplicy. Widać w nich nawrócenie pomimo, że być może niekoniecznie przyjeżdżają z takim nastawieniem.”

Uczniowie uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych, które poprowadził ks. Wojciech Mielewczyk z parafii pw. św. Faustyny w Koninie. Swoje rozważania oparł w całości na osobie św. Faustyny i jej „Dzienniczku”. Zachwycił młodzież mówiąc o prostocie miłosierdzia, które głosiła Święta.

Z Lichenia uczestnicy pielgrzymki wyruszyli dziś rano w dalszą podróż. Kolejnym przystankiem będzie dla nich  Jasna Góra.

24 lutego 2012 r.

Mirosław Lange, katecheta z kartuskiego liceum

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


27 maja 2019
Poniedziałek

 
Wspomnienie dowolne Św. Augustyna z Canterbury, biskupa

Dni Krzyżowe
Dni modlitw błagalnych o urodzaje
oraz w intencji krajów głodujących

Dzień modlitw w intencji kanonizacji
bł. Jerzego Matulewicza
Odnowiciela Zgromadzenia
Marianów (1871-1927)
 
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górnykaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Juliusz, Magdalena, Jan
Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 16,11-15      
Psalm responsoryjny: Ps 149
Ewangelia: J 15,26-16,4a
realizacja LM Internet  LM Internet