Matka Boża Bolesna
p
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje dla narzeczonych

Rekolekcje dla narzeczonych pod hasłem „Budujemy miłość na prawdzie”  trwają w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Biorą w nich udział pary, które w najbliższym czasie planują zawrzeć związek małżeński.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek (17 lutego) i potrwają do niedzieli (19 lutego). Podczas weekendowego spotkania młodzi ludzie mają możliwość ugruntowania swojej decyzji o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego dzięki pracy opartej na zasadzie dialogu. Tradycyjnie już licheńskie rekolekcje prowadzą państwo Hanna i Robert Stańczukowie z Warszawy – małżeństwo z 45-letnim stażem, doradcy życia małżeńskiego i rodzinnego. Współprowadzącym jest ks. Robert Krzywicki, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

„Mówiąc o rekolekcjach dla narzeczonych trzeba rozgraniczyć dwie kwestie: jedną jest sprawa metody, a drugą jest kwestia długości trwania. Te powszechne rekolekcje, które polegają na tym, że ksiądz czy prowadzący mówi do ludzi, są stosowane w parafiach na terenie całego kraju. I one trwają 9 lub 10 kolejnych spotkań. Natomiast równolegle z nimi, od pewnego czasu, zaczęły być prowadzone rekolekcje tzw. metodą dialogową. One wyglądały w ten sposób, że raz w tygodniu były przerabiane dwa czy trzy tematy przez kolejnych dziewięć czy dziesięć tygodni. Wtedy okazało się, że (…) trzeba było zorganizować rekolekcje wyjazdowe” -   wyjaśnia pan Robert Stańczuk.

„Jedna i druga forma ma swoje zalety i wady. Wiele osób potrzebuje tygodnia, aby przemyśleć pewne sprawy, żeby to do nich dotarło, żeby sobie  utrwalili pewne treści. Z kolei trudno też wygospodarować tydzień po tygodniu kilka godzin (…) i dlatego jeśli ktoś się zdecyduje na formę weekendową, jest wówczas odosobniony od świata, od spraw codziennych i może się tylko skupić na sobie, na swojej drugiej „połówce”, na zamiarze zawarcia związku małżeńskiego i od tej strony patrząc rekolekcje weekendowe mają ten plus, że uczestnicy mogą się skupić wyłącznie na tym.” – wyjaśnia pani Hanna Stańczuk.

 W licheńskich rekolekcjach bierze udział 21 par. Są to młodzi ludzie zarówno z miejscowej parafii, jak i z odległych miejsc w Polsce. Jednak tegoroczne rekolekcje można nazwać międzynarodowymi, gdyż bierze w nich udział para polsko-słowacka. Julia jest w Łukowa w woj. Lubelskim, natomiast Marek pochodzi z Trnawy na Słowacji:  
„Jesteśmy ze sobą siedem lat. Poznaliśmy się w Irlandii, gdzie aktualnie mieszkamy i pracujemy.” – informuje  Julia.

Na uczestnictwo w rekolekcjach dla narzeczonych w Licheniu namówili ich rodzice:
„Moja mam przyjeżdża tutaj od kilku lat i zachęciła mnie do przyjazdu. Tak samo mama Julii. Ale my wcześniej słyszeliśmy o Licheniu i  jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy tu przyjechać.” – powiedział Marek.

 Zdaniem Julii rekolekcje w formie weekendowej są zdecydowanie korzystniejsze zwłaszcza dla osób, które, tak jak ona, nie mogą uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach:
„Moim zdaniem lepszy jest taki jeden „rzut” dlatego, że nie zapominamy o tych tematach, drążymy je krok za krokiem. Uważam, że jesteśmy w stanie szybciej się tego wszystkiego nauczyć.”

W trakcie rekolekcji poruszane są zagadnienia z trzech zasadniczych bloków tematycznych: po pierwsze czy decyzja o zawarciu związku małżeńskiego została słusznie podjęta przez narzeczonych; drugą kwestią jest  pogłębienie wiedzy o sakramencie małżeństwa, natomiast trzecią przygotowanie do ról, jakie czekają narzeczonych w niedalekiej przyszłości (małżonka, rodzica, zięcia czy synowej).

Po zakończeniu rekolekcji uczestnicy  otrzymają zaświadczenia potrzebne przy składaniu dokumentów w kancelarii parafialnej przed zawarciem związku małżeńskiego. Organizowane w Licheniu rekolekcje dla narzeczonych spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich.


19 lutego 2012 r.

Hanna i Robert Stańczukowie, prowadzący rekolekcje
Julia i Marek, uczestnicy rekolekcji

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


7 lipca 2020
Wtorek
Naród wybrany ufa swemu Panu

 

17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
20.00 Wieczór Uwielbienia w bazylice
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet