Matka Boża Bolesna
arka
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje dla narzeczonych

Rekolekcje dla narzeczonych pod hasłem „Budujemy miłość na prawdzie”  trwają w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Biorą w nich udział pary, które w najbliższym czasie planują zawrzeć związek małżeński.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek (17 lutego) i potrwają do niedzieli (19 lutego). Podczas weekendowego spotkania młodzi ludzie mają możliwość ugruntowania swojej decyzji o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego dzięki pracy opartej na zasadzie dialogu. Tradycyjnie już licheńskie rekolekcje prowadzą państwo Hanna i Robert Stańczukowie z Warszawy – małżeństwo z 45-letnim stażem, doradcy życia małżeńskiego i rodzinnego. Współprowadzącym jest ks. Robert Krzywicki, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

„Mówiąc o rekolekcjach dla narzeczonych trzeba rozgraniczyć dwie kwestie: jedną jest sprawa metody, a drugą jest kwestia długości trwania. Te powszechne rekolekcje, które polegają na tym, że ksiądz czy prowadzący mówi do ludzi, są stosowane w parafiach na terenie całego kraju. I one trwają 9 lub 10 kolejnych spotkań. Natomiast równolegle z nimi, od pewnego czasu, zaczęły być prowadzone rekolekcje tzw. metodą dialogową. One wyglądały w ten sposób, że raz w tygodniu były przerabiane dwa czy trzy tematy przez kolejnych dziewięć czy dziesięć tygodni. Wtedy okazało się, że (…) trzeba było zorganizować rekolekcje wyjazdowe” -   wyjaśnia pan Robert Stańczuk.

„Jedna i druga forma ma swoje zalety i wady. Wiele osób potrzebuje tygodnia, aby przemyśleć pewne sprawy, żeby to do nich dotarło, żeby sobie  utrwalili pewne treści. Z kolei trudno też wygospodarować tydzień po tygodniu kilka godzin (…) i dlatego jeśli ktoś się zdecyduje na formę weekendową, jest wówczas odosobniony od świata, od spraw codziennych i może się tylko skupić na sobie, na swojej drugiej „połówce”, na zamiarze zawarcia związku małżeńskiego i od tej strony patrząc rekolekcje weekendowe mają ten plus, że uczestnicy mogą się skupić wyłącznie na tym.” – wyjaśnia pani Hanna Stańczuk.

 W licheńskich rekolekcjach bierze udział 21 par. Są to młodzi ludzie zarówno z miejscowej parafii, jak i z odległych miejsc w Polsce. Jednak tegoroczne rekolekcje można nazwać międzynarodowymi, gdyż bierze w nich udział para polsko-słowacka. Julia jest w Łukowa w woj. Lubelskim, natomiast Marek pochodzi z Trnawy na Słowacji:  
„Jesteśmy ze sobą siedem lat. Poznaliśmy się w Irlandii, gdzie aktualnie mieszkamy i pracujemy.” – informuje  Julia.

Na uczestnictwo w rekolekcjach dla narzeczonych w Licheniu namówili ich rodzice:
„Moja mam przyjeżdża tutaj od kilku lat i zachęciła mnie do przyjazdu. Tak samo mama Julii. Ale my wcześniej słyszeliśmy o Licheniu i  jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy tu przyjechać.” – powiedział Marek.

 Zdaniem Julii rekolekcje w formie weekendowej są zdecydowanie korzystniejsze zwłaszcza dla osób, które, tak jak ona, nie mogą uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach:
„Moim zdaniem lepszy jest taki jeden „rzut” dlatego, że nie zapominamy o tych tematach, drążymy je krok za krokiem. Uważam, że jesteśmy w stanie szybciej się tego wszystkiego nauczyć.”

W trakcie rekolekcji poruszane są zagadnienia z trzech zasadniczych bloków tematycznych: po pierwsze czy decyzja o zawarciu związku małżeńskiego została słusznie podjęta przez narzeczonych; drugą kwestią jest  pogłębienie wiedzy o sakramencie małżeństwa, natomiast trzecią przygotowanie do ról, jakie czekają narzeczonych w niedalekiej przyszłości (małżonka, rodzica, zięcia czy synowej).

Po zakończeniu rekolekcji uczestnicy  otrzymają zaświadczenia potrzebne przy składaniu dokumentów w kancelarii parafialnej przed zawarciem związku małżeńskiego. Organizowane w Licheniu rekolekcje dla narzeczonych spełniają wymagania Kościoła w zakresie katechez przedmałżeńskich.


19 lutego 2012 r.

Hanna i Robert Stańczukowie, prowadzący rekolekcje
Julia i Marek, uczestnicy rekolekcji

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 grudnia 2019
Czwartek
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy

Wspomnienie dowolne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia
18.00 w intencji zanoszonych do Boga za wstawiennictwem
św. Stanisława Papczyńskiego
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
15.30 Msza św. roratnia dla dzieci
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
17.30 Nabożeństwo do św. Stanisława Papczyńskiego

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Okres liturgiczny: II tydzień Adwentu
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 41,13-20
Psalm responsoryjny: Ps 145, 1. 9-13
Ewangelia: Mt 11, 11-15
realizacja LM Internet  LM Internet