Matka Boża Bolesna
Główka48 kaplica różańcowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje Ruchu Rodzin Nazaretańskich

”Z upadku do nadziei” to hasło tegorocznych rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich, które w dniach 16-19. lutego  odbywają się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Jak informuje ks. Krzysztof Dulny, moderator tegorocznych rekolekcji, do licheńskiego Sanktuarium przyjechało ponad 400 osób zrzeszonych w Ruchu Rodzin Nazaretańskich z zachodniej i centralnej Polski (m.in. Szczecin, Poznań, Wrocław, Legnica). Swój pobyt rozpoczęli wczoraj (16. lutego) Mszą Świętą oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego w kościele św. Doroty. Także wczoraj odbyła się pierwsza z zaplanowanych konferencji.

„Ruch Rodzin Nazaretańskich to jest próba życia duchowością Świętej Rodziny z Nazaretu. Próbuje się zrozumieć, jak żył w swoich czasach św. Józef, Matka Boża a wśród nich Jezus. Próbuje się tę normalność, którą ta rodzina żyła, przeszczepić do osób, które przyjeżdżają, pokazać, że to jest normalne.” – powiedział ks. Dulny.
I dodał: „Przez trzydzieści lat Chrystus żył w normalnych warunkach, nie zauważany przez innych. Tam się uświęcał, tam dorastał do chwili, kiedy z tego domu wyszedł i głosił. To jest próba pokazania jak żyć tą duchowością, żeby w chwilach, kiedy potrzeba będzie głosić, żeby być na to przygotowanym.”

Pani Katarzyna Żylewicz należy do RRN od 7 lat. Przynależność do Ruchu pozwala jej w zwykłych, codziennych sprawach odkrywać Bożą obecność:
„Głównym hasłem rekolekcji jest „Z upadku do nadziei”, natomiast głębiej temat jest osadzony w tematyce, którą obecnie Kościół porusza do momentu Środy Popielcowej, czyli tematyka chrztu i tego, w jaki sposób sakrament chrztu mamy odkrywać we własnym życiu. Jest to także tematyka, która nawiązuje do pewnych przemian, które się w świecie obecnym dzieją, do sekularyzacji świata. Tematy są dobrane w oparciu o nauczanie Jana Pawła II, także Benedykta XVI oraz nasze własne materiały.”
 
Jak dodała p. Żylewicz wartym podkreślenia jest rozpiętość wachlarza społecznego wśród uczestników licheńskich rekolekcji: „Są to zarówno osoby dorosłe, samotne, rodziny z dziećmi, ale także studenci, młodzież gimnazjalna i licealna”.

Na zakończenie rekolekcji uczestnicy wezmą udział we Mszy św., której przewodniczył będzie bp pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski. Najświętsza Eucharystia zostanie odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w licheńskiej bazylice mniejszej.

Ruch Rodzin Nazaretańskich jest maryjną wspólnotą działającą przy parafiach. Osoby zrzeszone we wspólnocie starają się zgłębiać w swoim życiu duchowość Świętej Rodziny z Nazaretu. Centrum ich życia stanowi Eucharystia oraz częste korzystanie z sakramentów świętych, a w szczególności z sakramentu pojednania. Duchowość Ruchu czerpie inspiracje  z duchowości karmelitańskiej, a zwłaszcza z „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz z orędzia Bożego Miłosierdzia przekazanego przez św. Faustynę Kowalską.


17 lutego 2012 r.

Ks. Krzysztof Dulny, Ruch Rodzin Nazaretańskich
Katarzyna Żylewicz, Ruch Rodzin Nazaretańskich

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


7 lipca 2020
Wtorek
Naród wybrany ufa swemu Panu

 

17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
20.00 Wieczór Uwielbienia w bazylice
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet