Matka Boża Bolesna
Główka11 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.  

Dziś, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, głównej Patronki Zgromadzenia Księży Marianów swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa odnowili księża i bracia marianie opiekujący się Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

W trakcie uroczystej Mszy św. konwentualnej zakonnicy dziękowali Bogu za dar powołania do zgromadzenia i modlili się o dalsze łaski. W Eucharystii uczestniczyli wszyscy współbracia posługujący w licheńskim sanktuarium. Mszy św. przewodniczył abp Jan Paweł Lenga. W homilii, którą do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Krzysztof Jędrzejewski, przełożony licheńskiej wspólnoty, najwymowniejszą kwestią było to, iż każdy z nas, nie tylko zakonnicy, powinien w swoim życiu świadczyć o miłości i chwale Boga. Jako przykład została przywołana postać bł. o. Stanisława Papczyńskiego, który całe swoje życiu poświecił Bogu, aby świadczyć o jego nieskończonym miłosierdziu i sławić Jego imię wśród ludzi.

Dzisiejsza uroczystość jest szczególnie ważna dla wszystkich zakonników z mariańskiego zgromadzenia, gdyż podkreśla prawdę o tym, że Maryja pełna łaski, wybrana przez Boga na Matkę Syna Człowieczego, została od poczęcia zachowana od zmazy grzechu pierworodnego. Dogmat ten został oficjalnie ogłoszony przez papieża Piusa IX dekretem z dnia 8 grudnia 1854 roku.

„Bóg poprzez tajemnicę Niepokalanego Poczęcia wyzwala Maryję z okowów grzechu pierworodnego, czyni Ją od samego początku Jej istnienia, wolną od grzechu. Dla nas marianów tajemnica Niepokalanego Poczęcia jest zaproszeniem do wniknięcia w tajemnicę życia, w którym Bóg jest obecny od samego początku” – powiedział ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium.

Założyciel mariańskiej wspólnoty, o. Stanisław Papczyński, postawił swoim zakonnikom trzy główne cele do realizowania w trakcie zakonnego życia: szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym i pracę duszpasterską, zwłaszcza wśród ludzi religijnie zaniedbanych. Poprzez rekolekcje, wyjazdy na misje, prowadzenie hospicjów i innych dzieł miłosierdzia – marianie realizują duchowy testament o. Papczyńskiego.

Mariańska wspólnota zakonna liczy niemalże 600 księży, braci i tzw. mężów stowarzyszonych, którzy pracują w 18 krajach na całym świecie. Swoja posługę pełnią zgodnie z hasłem „Pro Christo et Eclesia” (za Chrystusa i Kościół) wcielając w  życie charyzmat swojego założyciela. bł. o. Stanisława Papczyńskiego.

Licheń Stary, 8 grudnia  2011 r.      

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie
Ks. Piotr Kieniewicz o tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP
Odnowienie ślubów przez księży i braci marianów

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 października 2020
Niedziela
Miłuję Ciebie Panie, Mocy moja

Rodzinny Dzień Seniora

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny- Kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet