Matka Boża Bolesna
3
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.  

Dziś, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, głównej Patronki Zgromadzenia Księży Marianów swoje śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa odnowili księża i bracia marianie opiekujący się Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

W trakcie uroczystej Mszy św. konwentualnej zakonnicy dziękowali Bogu za dar powołania do zgromadzenia i modlili się o dalsze łaski. W Eucharystii uczestniczyli wszyscy współbracia posługujący w licheńskim sanktuarium. Mszy św. przewodniczył abp Jan Paweł Lenga. W homilii, którą do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Krzysztof Jędrzejewski, przełożony licheńskiej wspólnoty, najwymowniejszą kwestią było to, iż każdy z nas, nie tylko zakonnicy, powinien w swoim życiu świadczyć o miłości i chwale Boga. Jako przykład została przywołana postać bł. o. Stanisława Papczyńskiego, który całe swoje życiu poświecił Bogu, aby świadczyć o jego nieskończonym miłosierdziu i sławić Jego imię wśród ludzi.

Dzisiejsza uroczystość jest szczególnie ważna dla wszystkich zakonników z mariańskiego zgromadzenia, gdyż podkreśla prawdę o tym, że Maryja pełna łaski, wybrana przez Boga na Matkę Syna Człowieczego, została od poczęcia zachowana od zmazy grzechu pierworodnego. Dogmat ten został oficjalnie ogłoszony przez papieża Piusa IX dekretem z dnia 8 grudnia 1854 roku.

„Bóg poprzez tajemnicę Niepokalanego Poczęcia wyzwala Maryję z okowów grzechu pierworodnego, czyni Ją od samego początku Jej istnienia, wolną od grzechu. Dla nas marianów tajemnica Niepokalanego Poczęcia jest zaproszeniem do wniknięcia w tajemnicę życia, w którym Bóg jest obecny od samego początku” – powiedział ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium.

Założyciel mariańskiej wspólnoty, o. Stanisław Papczyński, postawił swoim zakonnikom trzy główne cele do realizowania w trakcie zakonnego życia: szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym i pracę duszpasterską, zwłaszcza wśród ludzi religijnie zaniedbanych. Poprzez rekolekcje, wyjazdy na misje, prowadzenie hospicjów i innych dzieł miłosierdzia – marianie realizują duchowy testament o. Papczyńskiego.

Mariańska wspólnota zakonna liczy niemalże 600 księży, braci i tzw. mężów stowarzyszonych, którzy pracują w 18 krajach na całym świecie. Swoja posługę pełnią zgodnie z hasłem „Pro Christo et Eclesia” (za Chrystusa i Kościół) wcielając w  życie charyzmat swojego założyciela. bł. o. Stanisława Papczyńskiego.

Licheń Stary, 8 grudnia  2011 r.      

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie
Ks. Piotr Kieniewicz o tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP
Odnowienie ślubów przez księży i braci marianów

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 lipca 2019
Środa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza
z Bydgoszczy na Jasną Górę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00,

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Kinga, Krystyna, Olga, Krystyn

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Wj 16,1-5.9-15
Psalm responsoryjny: Ps 78
Ewangelia:Mt 13,1-9
realizacja LM Internet  LM Internet