Matka Boża Bolesna
podniesienie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pierwsza rocznica poradni naprotechnologii

2 grudnia 2010 roku podczas konferencji prasowej kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny, ogłosił oficjalnie, że w Licheniu powstaje poradnia, której głównym celem będzie pomaganie małżeństwom cierpiącym z powodu trudności z poczęciem dziecka. W spotkaniu uczestniczyli także instruktorzy modelu Creighton, który jest głównym narzędziem diagnostycznym w naprotechnologii. Od tego czasu do poradni, mieszczącej się w budynku Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, zgłaszają się osoby, które chcą kontrolować swoją płodność w sposób zgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego.

„Pierwszym krokiem, jaki muszą wykonać osoby pragnące rozpocząć terapię, jest wzięcie udziału
w tzw. sesji wprowadzającej. Można skorzystać z takiej sesji w każdy czwartek o godzinie 17.00” – powiedział Szymon Kuznowicz, instruktor modelu Creighton z licheńskiej poradni.  – „Jest nas pięcioro instruktorów. Każdy z nas ma wyznaczony dyżur i czekamy na pary w siedzibie naszej poradni. Jeżeli para zdecyduje się wejść w program wówczas odbywają się spotkania indywidualne, których jest ok. osiem w ciągu roku. Jedna z naszych instruktorek pracuje także w Poznaniu, gdzie ma pod opieką 12 par.”  – dodał.

Głównym zadaniem poradni jest wsparcie prokreacji:
„Jeśli chodzi o narodziny pierwszego dziecka dzięki zastosowaniu naprotechnologii to jeszcze nie mamy w tym względzie sukcesu, jednak na ten moment jest sześć par, które są przez nas monitorowane i osiągnęły poczęcie dzięki stosowaniu modelu Creighton” - powiedział Kuznowicz.

Ważnym wydarzeniem w życiu poradni była wizyta twórcy naprotechnologii prof. Thomasa W. Hilgersa. W sobotę, 24 września, licheńskie sanktuarium odwiedzili goście z Instytutu Papieża Pawła VI w Omaha (USA). Profesorowi Thomasowi W. Hilgersowi towarzyszyły: jego żona Susan oraz p. Janina Filipczuk, która jest superwizorem niektórych instruktorów licheńskiej poradni. Byli z nimi i inni, m.in. dr Piotr Klimas (Szpital Św. Rodziny w Warszawie) oraz ks. dr Jarosław Szymczak (Instytut Studiów nad Rodziną UKSW).

„Naprotechnologia powstała 30 lat temu. Jest metodą diagnostyczno – terapeutyczną ukierunkowaną na monitorowanie i diagnozowanie zdrowia ginekologicznego i prokreacyjnego kobiety. Jest ona w całości naturalna, bezpieczna dla zdrowia pacjentki i dziecka, rzetelna diagnostycznie i skuteczna terapeutycznie” – powiedział ks. dr Piotr Kieniewicz, szef poradni.

Zainteresowane osoby, które chciałyby się skontaktować z instruktorami modelu Creighton’a, mogą się zgłaszać pod numer telefonu: (+48) 63 270 81 32.

2 grudnia 2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet