Matka Boża Bolesna
h
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Stypendyści Kirklanda w licheńskim sanktuarium
 

Grupa 57 osób, stypendystów Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda, gościła wczoraj (08.11.) w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Wizyta w Licheniu była jednym z elementów pobytu stypendystów w Polsce, w trakcie którego studiują na polskich uczelniach, poznają polską kulturę i tradycję.

„Program im. Lane’a Kirklanda jest programem realizowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności razem z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta. Co roku gościmy ok. 50 osób z krajów byłego Związku Radzieckiego. W większości to osoby z Ukrainy, Białorusi, Rosji, ale też z Kazachstanu czy południowego Kaukazu. to osoby, które przyjeżdżają tutaj na jeden rok akademicki, studiują w pięciu miastach akademickich i chcemy nie tylko dzielić się z nimi polskim doświadczeniem z transformacji ustrojowej, ale także pokazać  kulturę.” – wyjaśniła Agnieszka Mazur, kierownik programowy.

Kilka razy do roku w ramach programu stypendyści uczestniczą w spotkaniach integracyjnych, w trakcie których odwiedzają ważne miejsca w Polsce. Jednym z punktów tegorocznego spotkania była wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Natomiast sam pobyt stypendystów w naszym kraju jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jednym z warunków, jakie muszą spełnić aplikanci chcący wziąć udział w programie, jest wykazanie się podstawową znajomością języka polskiego. Wśród tegorocznych stypendystów jest Oleg z Kijowa:
„Mamy na Ukrainie trudną sytuację z prasą. Nie mamy wolnej prasy i społeczeństwo nie ma możliwości, aby łączyć się. Nie ma żadnej możliwości, aby aktywna część ludności mogła mówić do innych ludzi. Mamy polityków, którzy tylko kradną i nie chcą tak naprawdę robić nic dla ludzi. Dlatego miałem taki pomysł, aby łączyć ludzi z sobą w Internecie ponieważ Internet nie jest kontrolowany przez władze. Kirkland to okazja, aby nauczyć się i zdobyć doświadczenie.”

W trakcie pobytu uczestnicy programu zwiedzili licheńskie sanktuarium oraz zapoznali się z jego historią oraz dziełami miłosierdzia, jakie prowadzą księża marianie: hospicjum oraz Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Byli także w apartamentach papieskich, w których mieszkał bł. Jan Paweł II w trakcie swojego pobytu w Licheniu w 1999 roku oraz zatrzymali na chwilę modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Program Stypendialny im. Lane'a Kirklanda jest autorskim programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego administratorem jest Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Głównym jego celem jest dzielenie się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji systemowej w ramach dwusemestralnych studiów uzupełniających w polskich szkołach wyższych połączonych z 2-4 tygodniowymi stażami w instytucjach państwowych i prywatnych. Program istnieje od 2000 r. Największą grupę uczestników programu stanowią obywatele Ukrainy (ok. 50%). Wśród stypendystów dominują ekonomiści i specjaliści od zarządzania. Do tej pory ze stypendium skorzystało 464 osób.  

Licheń Stary, 09 listopada 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 czerwca 2019
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

Rekolekcje: Jak być dobrym dziadkiem i dobrą babcią?

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwo czerwcowe 17.30
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Alicja, Marta, Alojz

Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 2 Kor 11, 18. 21b-30
Psalm: Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7 (R.: por. 18b)
Ewangelia: Mt 6, 19-23
realizacja LM Internet  LM Internet