Matka Boża Bolesna
basilica
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Księża Marianie z Sanktuarium Maryjnego w Licheniu odnowią w czwartek, ósmego grudnia, swoje śluby zakonne. Stanie się to w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – patronki  mariańskiego Zgromadzenia. Odnowienie ślubów odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 17.00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty.

Zgromadzenie Księży Marianów to pierwszy w Polsce zakon męski klerycki poświęcony Niepokalanemu Poczęciu. Jego założyciel bł. o. Stanisław Papczyński uczynił to na niemal dwa wieki przed ogłoszeniem dogmatu przez papieża w 1854 r. Dogmat ten zakłada, że Maryja została poczęta bez grzechu pierworodnego, który każdy człowiek "dziedziczy" po Adamie i Ewie.

Założyciel wspólnoty postawił swoim zakonnikom trzy cele: szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym i pracę duszpasterską zwłaszcza wśród ludzi religijnie zaniedbanych. Poprzez rekolekcje, wyjazdy na misje, prowadzenie hospicjów i innych dzieł miłosierdzia – marianie realizują duchowy testament o. Papczyńskiego.

Pierwszy mariański klasztor na ziemiach polskich powstał w 1673 r. w Puszczy Korabiewskiej niedaleko Skierniewic. Natomiast do licheńskiego Sanktuarium zakonnicy trafili w 1949 r. Otrzymali wówczas w zarząd parafię. W ciągu 61 lat ich pobytu Licheń stał się drugim najchętniej odwiedzanym przez pątników i turystów miejscem pielgrzymkowym w Polsce. Zasłynął także z pomocy osobom uzależnionym. Poprzez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym marianie i terapeuci zatrudnieni w placówce pomagają wyjść z nałogów alkoholikom, hazardzistom, narkomanom, palaczom.  

Zakonnicy prowadzą też hospicjum, Centrum Formacji Maryjnej oraz poprzez Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań angażują się w pracę z młodymi ludźmi. Do tych dzieł, rok temu dołączyło kolejne. W budynku Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym marianie otworzyli poradnię naprotechnologii, która pomaga parom borykającym się z problemem niepłodności.

Dziś marianie w liczbie niespełna 600 księży i braci pełnią posługę w 18 krajach świata. W licheńskim sanktuarium mieszka obecnie 46 zakonników.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 czerwca 2019
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

Rekolekcje: Jak być dobrym dziadkiem i dobrą babcią?

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny, różaniec i procesja ze światłami: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwo czerwcowe 17.30
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Alicja, Marta, Alojz

Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 2 Kor 11, 18. 21b-30
Psalm: Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7 (R.: por. 18b)
Ewangelia: Mt 6, 19-23
realizacja LM Internet  LM Internet