Matka Boża Bolesna
Clipboard06
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd marianów z mariańskich parafii

Ministranci z parafii pw. Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze zostali zwycięzcami turnieju ministranckiego, który dziś zakończył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Drugie miejsce zajęli ministranci z Góry Kalwarii, a na najniższym stopniu podium uplasowali się gospodarze, czyli grupa ministrancka  z parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

W tegorocznych zmaganiach wzięła udział rekordowa liczba chłopców służących do Mszy św. Do Lichenia przyjechało ich ponad 360. Rywalizacja przebiegała w kilku aspektach – z jednej strony ważny był fakt, by ministranci mogli pobyć ze sobą i w trakcie zdrowej rywalizacji wykazać się zarówno swoją sprawnością fizyczną, pomysłowością, inwencją twórczą, ale także i wiedzą z zakresu znajomości służy liturgicznej oraz znajomością życia ks. Kazimierza Wyszyńskiego, marianina żyjącego w XVIII wieku.
„Najbardziej w tym zjeździe podoba mi się to, że wszyscy ministranci z mariańskich parafii jednoczą się. Nie ma tutaj sytuacji, gdzie ktoś mówi „ja ciebie nie lubię”, wręcz przeciwnie – wszyscy sobie nawzajem pomagają i kibicują” – powiedział Adam Kocielnik, ministrant ze zwycięskiej drużyny z Warszawy.  

W trakcie zjazdu nie zabrakło także czasu na modlitwę. W sobotę wszyscy ministranci wzięli udział w południowej Mszy św. Ogromne wrażenie na pielgrzymach zgromadzonych w licheńskiej bazylice mniejszej wywołał widok kilkuset młodych chłopców idących w procesji eucharystycznej w strojach liturgicznych. Nie co dzień nie można bowiem zobaczyć tak dużą liczbę ministrantów uczestniczących w całej okazałości we Mszy św.
W piątkowy wieczór ministranci wraz ze swoimi opiekunami udali się pod ścianę pamięci nieopodal licheńskiej golgoty, gdzie złożyli kwiaty, znicze i odśpiewali hymn państwowy. W ten sposób w dzień Narodowego Święta Niepodległości  uczcili pamięć tych, którzy oddali życie za wolność, niepodległość i suwerenność naszej Ojczyzny.

Tegoroczny zjazd miał nieco inny charakter niż dotychczasowe, gdyż w zmaganiach wzięli udział ministranci z londyńskiej parafii prowadzonej przez marianów w Ealing. Siedmioosobowa grupa ministrantów z Anglii bardzo szybko zaaklimatyzowała i toczyła zaciętą rywalizację z rówieśnikami z Polski. Oskarowi Ogrodnickiemu szczególnie spodobała się różnorodność konkurencji w trakcie turnieju:
„Bardzo podoba mi się to, że robimy coś wspólnie, że razem musimy pracować, aby rozwiązać jakiś problem. Konkurencje różnią się między sobą, żadna z nich nie jest taka sama, np. raz biegamy, raz szukamy czegoś, innym razem musimy zbudować coś wspólnie i to jest fajne, że musimy myśleć o wielu rzeczach, a nie tylko o jednej”.

Zdaniem ks. Łukasza Mazurka z warszawskiej Pragi, który jest opiekunem zwycięskiej grupy, licheński zjazd jest ewenementem na skalę całego naszego kraju – „Licheń jest miejscem świętym, wyjątkowym i jest znany przede wszystkim tym, którzy są związani ze Zgromadzeniem Księży Marianów. Jest to miejsce, które przyciąga ze względu na to, że ma swoja historię, ma swój kult, który jest żywy i obecny, ale jest też miejscem, które ma wiele do zaoferowania młodemu człowiekowi. Dzisiejszy świat daje młodym ludziom wiele ofert i często bywa tak, że młodzież nie potrafi wybrać tej jednej, właściwej. Ale mogą skorzystać z oferty, która jest inna niż wszystkie, czyli przede wszystkim zakłada też życie duchowe, w której jest ten element, który przyciąga młodego człowieka, który ma pytania i szuka na nie odpowiedzi.”

Warto dodać, że w trakcie zjazdu młodzi chłopcy, pochodzący przecież z różnych stron naszego kraju, potrafili się jednoczyć i dopingować nawzajem. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na sali, w której odbywały się wszystkie konkurencje, znajdowali się chłopcy kibicujący rywalizującym klubom piłkarskim (Lech Poznań i Legia Warszawa) i potrafili ramię w ramię wspierać się podczas turniejowej rywalizacji w duchu fair play.

W tegorocznym zjeździe ministrantów w Licheniu wzięło udział 360 ministrantów z 17 parafii, w których posługę duszpasterską pełnią księża marianie. Organizatorem zjazdu było Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów funkcjonujące przy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

13 kwietnia 2011 r.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie
Ks. Łukasz Mazurek, Warszawa Praga
Oskar Ogrodnicki, Londyn Ealing
Ministranci z parafii pw. Matki Bożej z Lourdes, Warszawa Praga

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 lutego 2020
Niedziela
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia


Kurs Emaus- wspólnota Ekipa dla Jezusa SNE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00 
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec
16.15 Gorzkie Żale

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
 
Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Kpł 19, 1-2.17-18
Psalm responsoryjny: Ps 103
Drugie czytanie: 1 Kor 3, 16-23
Ewangelia: Mt 5, 38-48
realizacja LM Internet  LM Internet