Matka Boża Bolesna
p
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pierwsza rocznica Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego

Prawie 80 tysięcy osób odwiedziło Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. Dziś mija rok od momentu otwarcia placówki i udostępnienia zbiorów wszystkim, którzy interesują się historią i kulturą Polski minionych wieków.   

Wśród zwiedzających znaleźli się m. in. byli uczniowie gimnazjum w Fawley Court:
„Goście, z których się najbardziej cieszymy to osoby, które były związane z Fawley Court.  Niektórzy spośród nich rozmawiają z pracownikami muzeum. Gościliśmy osoby, które przeżyły to, że muzeum powróciło do Polski i bedąc z wizytą u rodziny  przyjechali do Lichenia, aby zobaczyć jak dziś muzeum wygląda. I cieszyli się z tego, że ekspozycja jest tak profesjonalnia” – powiedziała Irena Wawrzyniak, koordynująca prace w Muzeum.

Licheńskie Muzeum to nie tylko ekspozycje przygotowane do zwiedzania. Istnieje możliwość zapoznania się z eksponatami nieco bliżej. Można to uczynić za pomocą dotykowych paneli multimedialnych, które pozwalają przyjrzeć się zgromadzonym starodrukom, pasom kontuszowym, białej broni i grafikom z bliska. Najczęściej urządzenia te są wykorzystywane podczas lekcji muzealnych. Uczniowie, którzy do tej pory przyjeżdżali do Lichenia teraz mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Specjalnie dla nich bowiem pracownicy muzeum prowadzą zajęcia, z których młodzi ludzie dowiadują się wielu ciekawych rzeczy zarówno o samych eksponatach, jak i działalności placówki:
„Od początku istnienia muzeum mieliśmy ok.  40 lekcji muzealnych. Co ciekawe najpopularniejszym tematem spośród wielu, które zaproponowaliśmy szkołom, była lekcja zatytułowana "Poznajemy muzeum". Polega ona na tym, że uczestnicy tej lekcji uczą się czym jest muzeum, co to jest eksponat, na jakie grupy dzielimy eksponaty, czym zajmuje sięmuzealnik, jak się zachowujemy w muzeum” – dodała Irena Wawrzyniak.

W kolekcji Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego znajdują się m.in. starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Szczególnie cenne są dwie kolekcje broni białej – europejskiej i wschodniej, kolekcja obrazów olejnych europejskich mistrzów XVII-XVIII wieku, bulle papieskie, dokumenty królewskie od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta Poniatowskiego, pamiątki więźniów sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich.
Po wojnie cała kolekcja zgromadzona przez ks. Jarzębowskiego została wywieziona z Polski do gimnazjum prowadzonego przez Księży  Marianów w miejscowości Fawley Court w Anglii. dla dzieci polskich emigrantów Po kilkudziesięciu latach eksponaty powróciły do Polski a od 2 lipca 2010  r. można je podziwiać na niemal 1000 m2 powierzchni w Muzeum Licheniu, które mieści się tuż nad prezbiterium bazyliki. Wejście główne znajduje się w tylnej części świątyni.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10.00 -18.00 oraz w niedzielę od  8.00 do 16.00. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Wstęp do Muzeum jest dla wszystkich zwiedzających  jest BEZPŁATNY !

Licheń Stary, 2 lipca  2011 r.                       

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 września
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe śww. Męczenników Koreańskich -
Andrzeja Kim Taegon, Pawła Hasang i Towarzyszy, męczenników
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Renata, Filipina, Eustachy
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 6,2c-12  
Psalm responsoryjny: Ps 49  
Ewangelia: Łk 8,1-3

realizacja LM Internet  LM Internet