Matka Boża Bolesna
26
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa w licheńskim sanktuarium

Przez pół godziny w Licheniu modlono się na różańcu za księży, biskupów i diakonów. A wszystko za sprawą nietypowej inicjatywy, która polega na odmawianiu i rozważaniu poszczególnych części różańca. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że modlitwa trwa nieprzerwanie przez całą dobę i odmawiana jest w sanktuariach na całym świecie.

W tym roku po raz pierwszy do Ogólnoświatowej Sztafety Różańcowej, bo o niej właśnie mowa, włączyło się także Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Punktualnie o godzinie 11:30 modlitwę w nawie głównej licheńskiej świątyni rozpoczął kustosz sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny.  W trakcie trzydziestominutowego nabożeństwa wierni zgromadzeni w kościele modlili się za kapłanów na całym świecie rozważając tajemnice światła. W Licheniu modlono się w następujących intencjach: aby każdy kapłan słyszał głos Jezusa, zwracał się do Maryi w momencie potrzeby, głosił prawdę Ewangelii oraz był świadkiem Jezusa Syna Bożego.

W różańcu wzięła także udział ponad stuosobowa grupa osób niepełnosprawnych, która przebywa w licheńskim sanktuarium na tzw. oazie chorych. Tuż po zakończeniu nabożeństwa w Licheniu sztafetowa „pałeczka” została przekazana na Jasną Górę.

Inicjatywa Ogólnoświatowej Sztafety Różańcowej zrodziła się w irlandzkiej wspólnocie katolików. Idea Sztafety Różańcowej jest prosta: w każdym z 48 sanktuariów w ciągu jednego dnia wierni będą modlić się wyznaczoną częścią różańca o ustalonej godzinie, dziękując Bogu za księży i prosząc o wstawiennictwo i opiekę Najświętszą Maryję Pannę.

Tegoroczna Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa Sztafeta odbyła się w 32 krajach: Argentynie (2 sanktuaria), Australii, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Brunei, Brazylii, Chinach (indywidualne grupy modlitewne), Filipinach (3 sanktuaria),Francji (2 sanktuaria), Gibraltarze, Hiszpanii, Indiach, Irlandii (2 sanktuaria), Izraelu, Kanadzie, Libanie, Malcie, Meksyku, Niemczech (2 sanktuaria), Nigerii, Nowej Zelandii, Polsce (2 sanktuaria), Portugalii, RPA, Singapurze, Sri Lance, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii (3 sanktuaria), Włoszech (2 sanktuaria), USA (7 sanktuariów),  Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Polsce modlono się w dwóch Sanktuariach: w Licheniu i na Jasnej Górze.

Dzień Sztafety Różańcowej nie jest przypadkowy.  Jan Paweł II ustanowił Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dniem modlitwy o uświęcenie księży. Od 2002 r. właśnie tego dnia na całym świecie katolicy modlą się w tej intencji. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Ustanowił ją, dla zakonu Wizytek, papież Klemens XIII w roku 1765. Uroczystość tę na cały Kościół rozszerzył papież Pius IX w 1856 r. W 1889 r. papież Leon XIII poświęcił Bożemu Sercu cały rodzaj ludzki.

Licheń Stary, 01 lipca 2011 r.    

Druga Tajemnica Światła - Pierwszy cud w Kanie Galilejskiej
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 września
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe śww. Męczenników Koreańskich -
Andrzeja Kim Taegon, Pawła Hasang i Towarzyszy, męczenników
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Renata, Filipina, Eustachy
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 6,2c-12  
Psalm responsoryjny: Ps 49  
Ewangelia: Łk 8,1-3

realizacja LM Internet  LM Internet