Matka Boża Bolesna
Zdjęcie top 2
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheń. Święcenia prezbiteratu w licheńskiej bazylice

Czterej diakoni przyjęli dziś święcenia prezbiteratu w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Uroczystościom przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering, a koncelebrowali abp Jan Paweł Lenga oraz około 50 księży.

Dla czterech diakonów, a od dziś już prezbiterów, 4 czerwca 2011 roku pozostanie w pamięci jako wyjątkowy dzień w ich życiu. Dziś bowiem zostali wyniesieni do rangi prezbiterów i zgodnie z prawem kanonicznym mogą sprawować sakrament pokuty i pojednania oraz  przewodniczyć Eucharystii. Jednocześnie Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powiększyło się o kolejnych czterech kapłanów. Są nimi: ks. Łukasz Mazurek, ks. Marcin Bartoszczyk, ks. Przemysław Męch  oraz ks. Roman Pupiec.

Na początku Najświętszej Eucharystii głos zabrał przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów ks. Paweł Naumowicz, który krótko przedstawił diakonów i poprosił księdza biskupa o udzielenie im święceń prezbiteratu.
Zwrócił się także do przyszłych kapłanów mówiąc:
„Dziś jest dla was wielki dzień. Wszyscy, którzy zgromadziliśmy się na tej Eucharystii modlimy się za was, abyście godnie służyli Bogu i Kościołowi, a swoja postawą zbliżali ludzi do Boga i Maryi”.

Główne obrzędy święceń miały miejsce tuż po zakończeniu homilii.  Każdy z kandydatów do święceń podchodził do księdza biskupa i przyrzekał cześć i posłuszeństwo biskupowi diecezjalnemu i swojemu prawnie ustanowionemu przełożonemu. Potem została odśpiewana litania do wszystkich świętych w języku łacińskim, w trakcie której wybrani modlili się w postawie leżącej. Ksiądz biskup i wszyscy zgromadzeni prezbiterzy nałożyli ręce na głowy kandydatów i nastąpiła modlitwa święceń. Po niej pozostało już tylko nałożenie szat liturgicznych przysługujących prezbiterom, namaszczenie dłoni olejem krzyżma, wręczenie pateny z chlebem i kielicha z winem oraz przekazanie znaku pokoju. Dalszą część Eucharystii neoprezbiterzy sprawowali po raz pierwszy w taki sposób jak wszyscy inni zgromadzeni księża.

Po zakończonej Eucharystii czterej nowi duchowni, poprzez wręczenie skromnych bukietów kwiatów, podziękowali wszystkim, którzy w znaczący sposób przyczynili się do formacji w ich drodze do kapłaństwa.

4 czerwca 2011r.

Ks. Łukasz Mazurek, mariański neoprezbiter
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2020
Piątek
Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

Warsztaty pisania ikon

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
16.15 Droga Krzyzowa

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielki Post
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 58, 1-9a
Psalm responsoryjny: Ps 51
Ewangelia: Mt 9, 14-15
realizacja LM Internet  LM Internet