Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dzieci z Ostrowa na lekcji muzealnej

Szable z XVI wieku, eksponaty z  Sali Sztuki Szlacheckiej oraz księgi napisane rękami skrybów – to przedmioty cieszące się największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, którzy odwiedzają Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.
Nie inaczej było wczoraj, gdy do licheńskiego muzeum przybyły dzieci z Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” z Ostrowa Wielkopolskiego.

„Przyjechaliśmy z grupą dzieci, aby zobaczyć Sanktuarium, ale przy okazji muzeum, które od niedawna tutaj działa. Słyszeliśmy, że jest to bardzo ciekawe muzeum, że znajduje się w nim wiele bezcennych eksponatów związanych z historią Polski,  z kulturą sakralną a przy okazji są one zaprezentowane  w bardzo atrakcyjny i ciekawy sposób, dzięki czemu odbiór ze strony zwiedzających, w tym dzieci, jest bardzo dobry” - powiedział opiekun grupy, pan Karol Marszał.

Zwiedzanie muzeum odbyło się w dwóch dwudziestoosobowych grupach. Młodsze dzieci po zwiedzaniu miały za zadanie narysować na kartach papieru te eksponaty, które najbardziej zapadły im w pamięć.
Na Marcie, uczennicy klasy 6, ogromne wrażenie wywarł damski zegarek z XIX wieku, który nadal działa.
„Myślałam, że eksponaty w muzeum są stare i już nie spełniają swoich funkcji. Jednak okazało się, że ten zegarek wystarczy nakręcić a on nadal będzie prawidłowo odmierzał czas” – dodała.  

„Od momentu otwarcia licheńskie muzeum odwiedziło ponad 60 tysięcy osób. Znajduje się w nim wiele bezcennych eksponatów, m. in. 3 najstarsze wydania polskich Biblii oraz bogata kolekcja grafik i rysunków. Na szczególną uwagę zasługują grafiki Piotra Norblina oraz rysunki Jana Matejki, m. in.  szkic do obrazu Unii Lubelskiej” – powiedziała Anita Przybysz, historyk sztuki pracująca w muzeum.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu otwarto 2 lipca u.r. Wszystkie eksponaty znajdujące się w nim pochodzą z kolekcji ks. Józefa Jarzębowskiego, marianina, który przez całe swoje życie zbierał przedmioty upamiętniające Polskę dawnych czasów.
Każdy, kto przyjedzie do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, może obejrzeć bezcenne zbiory, które znajdują się w tylnej części bazyliki tuż nad zakrystią.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.


Licheń Stary, 11 lutego  2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 maja 2019
Wtorek

 
Wspomnienie dowolne świętych męczenników
Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górnykaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 14,19-28  
Psalm responsoryjny: Ps 145  
Ewangelia: J 14,27-31a
realizacja LM Internet  LM Internet