Matka Boża Bolesna
Główka15 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

„Folk Day” we Włocławku i biskup tańczący z młodzieżą

W zwiedzaniu bazyliki katedralnej, seminarium duchownego oraz muzeum diecezjalnego we Włocławku uczestniczyli młodzi ludzie z diecezji Shrewsbury z Anglii w trakcie „Folk Day”, który został zorganizowany dla uczestników Światowych Dni Młodzieży przez włocławską diecezję.  

Młodzież z diecezji Shrewsbury, która w czasie poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży rezyduje w Licheniu, z samego rana udała się do Włocławka. W sercu diecezji młodzi ludzie mogli zapoznać się z najważniejszymi jej miejscami. Jako pierwsze zwiedzili Muzeum Diecezjalne, gdzie zapoznali się z eksponatami zgromadzonymi w placówce. Dowiedzieli się także, iż diecezja włocławska jest jedną z najstarszych diecezji w naszym kraju. Następnie zwiedzili Wyższe Seminarium Duchowne. Przed budynkiem gości z Anglii powitał rektor, ks. Jacek Szymański.
Podczas zwiedzania obiektu dowiedzieli się, że włocławskie seminarium ukończył Stefan Wyszyński, późniejszy kardynał, prymas Polski a także mentor Karola Wojtyły, późniejszego papieża, św. Jana Pawła II.
Na zakończenie pierwszej części dnia młodzież udała się do najważniejszej świątyni w diecezji –bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie na krótką chwilę spotkali się z jej rektorem, ks. Michałem Krygierem.  

Goście z Anglii nie kryli swojego zaskoczenia Polską. Był to dla nich pierwszy pobyt w naszym kraju, i jak sami przyznali, postrzegali go stereotypowo.
-„Jestem pod wielkim wrażeniem waszego kraju. Dziś, podczas zwiedzania Włocławka, towarzyszy nam piękna, słoneczna pogoda. W Anglii to rzadkość, gdyż w większości pada deszcz. Poza tym ludzie są bardzo mili, uprzejmi i pomocni. Czujemy się tu jak w domu i na pewno wrócimy tu ponownie” – powiedziała Kendal McEvoy z Manchesteru.

Będąc we Włocławku, młodzież z Wielkiej Brytanii nie mogła przeoczyć miejsca męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszko na włocławskiej tamie, a także znajdujących się nieopodal Sanktuarium oraz Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszko.

Na zakończenie dnia obfitującego w niezliczoną ilość wrażeń, młodzież z Anglii udała się wraz ze swoim biskupem  na błonia tuż przy włocławskiej Hali Mistrzów. Tam o godz. 17.00 rozpoczął się koncert ewangelizacyjny. Wśród artystów występujących na scenie znalazł się m.in. Konin Gospel Choir. W słowie powitania bp włocławski, Wiesław Mering, podziękował wszystkim za przybycie i zachęcił do radosnego uwielbiania Boga poprzez śpiew i taniec. Słowa bpa Meringa wziął do serca bp Mark Davies, który wraz ze swoimi podopiecznymi dał się porwać do tańca.

Słowa wdzięczności za okazaną pomoc ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu i jednocześnie koordynator pobytu młodzieży z Anglii w Licheniu, pragnie skierować w stronę Urzędu Miejskiego w Sompolnie. Burmistrz Roman Bednarek udostępnił bowiem auto do przewozu osób niepełnosprawnych, gdyż spośród angielskiej młodzieży jedna osoba porusza się na wózku inwalidzkim. Warto także dodać, że gminne auto osobiście prowadził burmistrz Bednarek, a z ramienia Urzędu Gminy towarzyszyła mu jego zastępczyni, pani Joanna Raźniewska.

Licheń Stary, 22 lipca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet