Matka Boża Bolesna
Główka 12 wieże zza drzew
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uczniowie gimnazjów salezjańskich modlili się w Licheniu

Niemalże stu uczniów trzecich klas gimnazjalnych Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego “COLLEGIUM SALESIANUM” w Bydgoszczy oraz Publicznego Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego z Aleksandrowa Kujawskiego modliło się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (12.06). Młodzież przybyła do Matki Bożej Licheńskiej, aby podziękować za otrzymane łaski i prosić o dalsze błogosławieństwo.

Pielgrzymka rozpoczęła się od nabożeństwa pokutnego w Kaplicy Trójcy Świętej, które poprowadził ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Kapłan skupił się na omówieniu warunków sakramentu pokuty, w celu dobrego przygotowania młodych ludzi do sakramentu spowiedzi świętej. Następnie młodzież wraz ze swoimi opiekunami udała się do głównej świątyni, aby przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej wziąć udział we Mszy św. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Sławomir Homoncik MIC,  wicekustosz Sanktuarium. Po Komunii św. przedstawiciele młodzieży odczytali akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej. Ponadto każdy z uczniów ofiarował na ołtarzu czerwoną lub białą różę symbolizującą poddanie się woli Boga i złożenie swojego życia dla Chrystusa zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.

Na zakończenie pielgrzymki młodzież odmówiła Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz modliła się podczas nabożeństwa drogi światła w kaplicy św. Stanisława Papczyńskiego.
Jak wyjaśnił ks. Wojciech Mielewczyk SDB, wychowawca bydgoskiej młodzieży, poprzez pielgrzymki do licheńskiego Sanktuarium, księża salezjanie chcą uczyć krzewienia maryjności wśród swoich podopiecznych. Pielgrzymka jest także wyrazem wdzięczności Matce Bożej za opiekę z prośbą o kolejne łaski na dalszej drodze życia.

Szkoły prowadzone przez księży z Towarzystwa Salezjańskiego kształcą młodzież zgodnie z charyzmatem założyciela, św. Jana Bosko. Obecnie w czterech inspektoriach salezjańskich w Polsce (krakowskiej, wrocławskiej, pilskiej i warszawskiej) funkcjonuje 30 ośrodków oświatowych (szkół i zespołów szkół). Celem nadrzędnym salezjańskiej pracy oświatowej jest wychowywanie młodych ludzi na dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli.

Licheń Stary, 07 czerwca 2016 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet