Matka Boża Bolesna
f
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Jak pozyskiwać środki na aktywizacje kobiet z obszarów wiejskich? – konferencja


O możliwościach pozyskiwania środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnego Programu Operacyjnego na aktywizację kobiet zamieszkujących na ternach wiejskich dyskutowano dziś w Domu Pielgrzyma ARKA w Licheniu (04.03). Okazją była ogólnopolska konferencja zorganizowana przez Komisję ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy Walnym Zgromadzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu. Współorganizatorem wydarzenia był powiat koniński reprezentowany przez starostę, pana Stanisława Bielika.

W konferencji wzięło udział 35 osób działających na rzecz aktywizacji kobiet z obszarów wiejskich z województw: Warmińsko-Mazurskiego, Łódzkiego, Lubelskiego, Śląskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o możliwościach pozyskania środków finansowych z dwóch unijnych programów (PROW i RPO). W trakcie spotkania wystąpiła m.in. pani Elżbieta Karnafel-Wyka, naczelnik Wydziału Zabezpieczenia Społecznego i Aktywizacji Zawodowej w Departamencie Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która mówiła o założeniach projektów skierowanych do kobiet z obszarów wiejskich, które będą realizowane w tym oraz przyszłym roku.  

Jak wyjaśniła organizująca spotkanie pani Jolanta Nawrocka, przewodnicząca Komisji ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy Walnym Zgromadzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Komisja przygotowała m.in. projekty nt. kultywowania polskiej tradycji oraz warsztatów związanych z przedsiębiorczością i polepszeniem wizerunku kobiet wiejskich. Jak dodała, są to główne cele Komisji podczas licheńskiej konferencji, które mają zostać wdrożone na szczeblu regionalnym i lokalnym.  
W latach ubiegłych, z unijnego rozdania środków na lata 2007-2013, udało się zrealizować tematy związane m.in. z kultywowaniem tradycji bożonarodzeniowych, śniadań wielkanocnych czy lokalnych świąt tj. święto ziemniaka, dzięki którym następuje integracja społeczności lokalnych.  

Konferencja została zorganizowana przez Komisję ds. Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy Walnym Zgromadzeniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.

Licheń Stary, 04 marca 2016 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Teresy od Jezusa,
dziewicy i doktora Kościoła

Dzień Dziecka Utraconego

Międzynarodowy Dzień
Kobiet Wiejskich
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Modlitewnej i ich rodzin
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Jadwiga, Teresa, Brunon
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 16-25
Psalm responsoryjny: Ps 19 (18), 2-3. 4-5ab (R.: 2a)
Ewangelia: Łk 11, 37-41
realizacja LM Internet  LM Internet