Matka Boża Bolesna
Główka43 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Peregrynacja kopii krzyża Światowych Dni Młodzieży

Kopia krzyża, który można będzie zobaczyć na tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie przybyła do Lichenia. Uroczystego powitania dokonał proboszcz parafii p.w. św. Doroty w Licheniu Starym, ks. Stanisław Kosiorowski.

Peregrynacja krzyża po dekanatach diecezji włocławskiej rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Pierwszym dekanatem, do którego pojechał przekazany w trakcie Diecezjalnej Pielgrzymki klas trzecich gimnazjum w Licheniu krzyż, był dekanat lipnowski. Wczoraj wieczorem krzyż przybył do parafii licheńskiej.

Kilka minut po godzinie 19.00 proboszcz Kosiorowski w asyście wiernych przywitał krzyż i uroczyście wprowadził do kościoła parafialnego p.w. św. Doroty. Symbol męki Chrystusa i zbawienia dla całej ludzkości stanął w nawie głównej kościoła parafialnego, tuż przed ołtarzem.

„Bardzo się cieszę, że kopia krzyża Światowych Dni Młodzieży przybyła do Lichenia. Decyzję o peregrynacji podjął duszpasterz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Mering. Dzięki wędrówce krzyża świętego po wszystkich kościołach parafialnych naszej diecezji młodzi ludzie będą mieli okazję zastanowić się nad sobą, swoim życiem i odpowiednio przygotować do Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu odbędą się w Madrycie. Dla wielu koszt wyprawy do Hiszpanii może być zbyt dużym wydatkiem. Dlatego peregrynacja kopii krzyża po naszej diecezji ma być  namiastką madryckich spotkań.” – powiedział ks. Kosiorowski.

Peregrynacja krzyża w parafii licheńskiej zbiegła się
w czasie z zakończeniem rekolekcji wielkopostnych, które trwały od niedzieli do środy. Dziś wieczorem krzyż zostanie przekazany do parafii p.w. św. Stanisława Biskupa w Kramsku.

Światowe Dni Młodzieży to odbywające się co dwa lub trzy lata spotkania młodych chrześcijan, które zapoczątkował Jan Paweł II w 1985 roku. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się. W 1991 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Częstochowie.

Hasłem tegorocznych, dwunastych z kolei, spotkań młodych, które odbędą się w dniach 15 - 21 sierpnia w Madrycie będzie fragment zaczerpnięty z Listu do Kolosan - „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni   w wierze”.


7 kwietnia 2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 sierpnia 2019 r.
Sobota

Św. Jacka

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy
30 czerwca - 25 sierpnia
(koncerty o 14.30 w dniach: 30 VI;
7, 14, 21, 28 VII; 4, 11, 18, 25 VIII)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji rodzin i małżeństw
Nabożeństwa
kościół górny
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Imieniny obchodzą:
Anita, Julianna, Jacek
 
Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C,I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Joz 24, 14-29
Psalm responsoryjny: Ps 16
Ewangelia: Mt 19, 13-15
realizacja LM Internet  LM Internet