Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Peregrynacja kopii krzyża Światowych Dni Młodzieży

Kopia krzyża, który można będzie zobaczyć na tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie przybyła do Lichenia. Uroczystego powitania dokonał proboszcz parafii p.w. św. Doroty w Licheniu Starym, ks. Stanisław Kosiorowski.

Peregrynacja krzyża po dekanatach diecezji włocławskiej rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Pierwszym dekanatem, do którego pojechał przekazany w trakcie Diecezjalnej Pielgrzymki klas trzecich gimnazjum w Licheniu krzyż, był dekanat lipnowski. Wczoraj wieczorem krzyż przybył do parafii licheńskiej.

Kilka minut po godzinie 19.00 proboszcz Kosiorowski w asyście wiernych przywitał krzyż i uroczyście wprowadził do kościoła parafialnego p.w. św. Doroty. Symbol męki Chrystusa i zbawienia dla całej ludzkości stanął w nawie głównej kościoła parafialnego, tuż przed ołtarzem.

„Bardzo się cieszę, że kopia krzyża Światowych Dni Młodzieży przybyła do Lichenia. Decyzję o peregrynacji podjął duszpasterz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Mering. Dzięki wędrówce krzyża świętego po wszystkich kościołach parafialnych naszej diecezji młodzi ludzie będą mieli okazję zastanowić się nad sobą, swoim życiem i odpowiednio przygotować do Światowych Dni Młodzieży, które w sierpniu odbędą się w Madrycie. Dla wielu koszt wyprawy do Hiszpanii może być zbyt dużym wydatkiem. Dlatego peregrynacja kopii krzyża po naszej diecezji ma być  namiastką madryckich spotkań.” – powiedział ks. Kosiorowski.

Peregrynacja krzyża w parafii licheńskiej zbiegła się
w czasie z zakończeniem rekolekcji wielkopostnych, które trwały od niedzieli do środy. Dziś wieczorem krzyż zostanie przekazany do parafii p.w. św. Stanisława Biskupa w Kramsku.

Światowe Dni Młodzieży to odbywające się co dwa lub trzy lata spotkania młodych chrześcijan, które zapoczątkował Jan Paweł II w 1985 roku. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się. W 1991 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Częstochowie.

Hasłem tegorocznych, dwunastych z kolei, spotkań młodych, które odbędą się w dniach 15 - 21 sierpnia w Madrycie będzie fragment zaczerpnięty z Listu do Kolosan - „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni   w wierze”.


7 kwietnia 2011 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


14 grudnia 2019
Sobota
Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie

Wspomnienie obowiązkowe św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

I Nieszpory III Niedzieli Adwentu

Rekolekcje dla środowisk trzeźwościowych

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia
18.00 w intencji małżeństwa i rodziny
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
7.00 Msza św. roratnia
12.00 Msza św. w intencji zmarłych w licheńskim hospicjum

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: II tydzień Adwentu
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Syr 48, 1-4. 9-11
Psalm responsoryjny: Ps 80, 2. 3. 15-16. 18-19
Ewangelia: Mt 17, 10-13
realizacja LM Internet  LM Internet