Matka Boża Bolesna
Główka7 Bazylika nocą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Lekcja muzealna z szablą w roli głównej

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Licheniu Starym wzięli udział w lekcji muzealnej zatytułowanej „Szabla polska”, która została przeprowadzona w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego.

W tej wyjątkowej lekcji poza murami szkolnymi wzięło łącznie udział ponad pięćdziesięcioro dzieci z klasy VI oraz dwóch oddziałów klasy V. Dzieciom towarzyszyły nauczycielkihistorii - Katarzyna Koziarska, matematyki - Iwona Barczykowska oraz języka polskiego - Dorota Starosta. Prowadzący lekcje  w ciekawy sposób zaprezentował jak na przestrzeni wieków rozwijała się szabla używana w wojsku polskim do 1939 r.  

W trakcie lekcji młodzi ludzie mogli wziąć broń do ręki, sprawdzić jej ciężar i przekonać się jakiej sprawności fizycznej wymagała walka z jej użyciem . Dowiedzieli się także z jakich elementów zbudowana jest szabla oraz w jaki sposób trafiła na uzbrojenie polskiego wojska. Wraz z prowadzącym przemierzali kraje Europy i poznawali wpływy pochodzącej stamtąd broni białej na polską szablę. Poznali także polską myśl wojskową, która odegra decydującą rolę w powstawaniu kolejnych wzorów szablipo szablę wzór 34, tzw. „ludwikówkę”, która do dziś jest uważana za najlepszą szablę kawaleryjską na świecie.

W trakcie części pokazowej uczniowie robili notatki, które następnie mogli wykorzystać podczas rozwiązywania zadań przygotowanych przez prowadzącego. Jednym z zadań było m.in. odszyfrowanie nazw wszystkich elementów z jakich zbudowana jest szabla. Rozwiązywali także przygotowaną dla nich krzyżówkę.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego zostało otwarte w 2010 roku i znajduje się 2. i 3. piętrze licheńskiej bazyliki nad zakrystią. Kolekcja do Lichenia trafiła z mariańskiej parafii Fawley Court w Anglii. Każdego roku placówkę odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny.  

Licheń Stary, 18 listopada 2015 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 maja 2019
Poniedziałek

Wspomnienie dowolne św. Bernarda ze Sieny

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górnykaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Bernardyn, Bazyli
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 14,5-18  
Psalm responsoryjny: Ps 115  
Ewangelia: J 14,21-26
realizacja LM Internet  LM Internet