Matka Boża Bolesna
podniesienie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńska oaza chorych

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym trwa tzw. oaza chorych. W tym wyjątkowym spotkaniu biorą udział osoby niepełnosprawne, nad którym opiekę sprawują wolontariusze. Łącznie ok. 130 osób.

Organizatorem wczaso-rekolekcji dla osób niepełnosprawnych jest ks. Karol Zając, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Począwszy od lat 80. ubiegłego wieku chorzy korzystają z gościnności księży marianów spędzając dwa letnie tygodnie na terenie Sanktuarium:
„Czas, który mamy do dyspozycji, jest czasem modlitewnym, ale też i rekreacyjnym. to osoby chore, które z różnych przyczyn nie mogą wyjechać na wakacje. Ten czas w Licheniu polega na tym, że staramy się zrobić wszystko, aby poczuli się szczęśliwi, aby nie myśleli o swojej chorobie, o cierpieniu”wyjaśnił kapłan.

Każdy dzień dwutygodniowego pobytu w Licheniu jest inny. Jednak zawsze centralnym punktem dnia jest Eucharystia. Korzystając z możliwości, jakie daje Sanktuarium, spędzają czas na spacerach alejkami, rozmawiają. Z kolei na zakończenie dnia spotykają się na tzw. pogodnych wieczorkach, gdzie wspólnie z wolontariuszami śpiewają przy akompaniamencie gitar.

Jedną z wolontariuszek, która opiekuje się chorymi, jest Nikola Gruszczyńska z Lichenia, uczennica III LO im. C.K. Norwida w Koninie. Na pytanie dlaczego zdecydowała się wziąć udział w oazie bez wahania odpowiada: - „Są wakacje. Mogłabym siedzieć w domu i nic nie robić, ale wolę poświęcić swój wolny czas innym. Lubię pomagać  i czerpię z tego dużo siły i radości, gdy widzę uśmiech na twarzach naszych podopiecznych. Trudno to wyrazić słowami. To trzeba poczuć”wyjaśniła.

Oaza chorych rozpoczęła się w poniedziałek, 29 czerwca. Jej organizatorem jest parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie. Współorganizatorami spotkania księża marianie z Lichenia, którzy nieodpłatnie udostępniają uczestnikom zaplecze sanitarno-noclegowe. Każdego roku w Licheniu odbywa się kilka oazowych turnusów. Aktualnie trwający zakończy się w najbliższy czwartek, 9 lipca.

Licheń Stary, 06 lipca 2015 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 września
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe śww. Męczenników Koreańskich -
Andrzeja Kim Taegon, Pawła Hasang i Towarzyszy, męczenników
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Renata, Filipina, Eustachy
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 6,2c-12  
Psalm responsoryjny: Ps 49  
Ewangelia: Łk 8,1-3

realizacja LM Internet  LM Internet