Matka Boża Bolesna
top str.
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich

Kilka tysięcy ludzi polskiej wsi modliło się dziś (05.07) w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Okazją do przyjazdu do Lichenia była doroczna Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej.

Pielgrzymka tradycyjnie miała charakter dwudniowy. W sobotę przedstawiciele polskiej wsi spotkali się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, gdzie odbyła się konferencja zatytułowana „25 lat samorządności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”. Dziś natomiast, drugiego dnia, sołtysi uczestniczyli we Mszy św. o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przybyłych gości powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi. W homilii odniósł się do Ojczyzny, jako wartości w życiu każdego z nas. Mówił także o miłości do ziemi ojczystej. Nawiązując do zgromadzonych w świątyni ludzi polskiej wsi powiedział, „dziś w Licheniu oddajemy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika i dziękujemy za trudną i ofiarną pracę na rzecz wszystkich Polaków”. W dalszej części homilii powiedział, w czasach, w których przyszło nam żyć, stajemy wobec nowych wyzwań. – „Potrzeba na nowo sprawiedliwości społecznej ponad podziałami”powiedział. I dodał: „Kochajmy naszą Ojczyznę i bądźmy zawsze w służbie dla innych”zakończył kapłan.

We Mszy św. uczestniczyli samorządowcy na czele z senatorem Ireneuszem Niewiarowskim, prezesem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Piotrem Florkiem, wojewodą wielkopolskim.  
Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnili: Dziecięcy Zespół Regionalny "Zbójnik" działający  przy  Zespole Szkół w Skawicy oraz Zespół Regionalny "Juzyna" działający  przy Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi (województwo małopolskie).

Po Mszy św. obecni na liturgii wierni oraz poczty sztandarowe, udali się pod pomnik śp. bpa Romana Andrzejewskiego, Krajowego Duszpasterza Rolników w latach 1988-2001. Tam, po odmówieniu dziesiątka różańca w Jego intencji, złożono kwiaty (we wtorek, 7 lipca, przypada bowiem 12 rocznica śmierci byłego Duszpasterza Rolników).

Licheń Stary, 05 lipca 2015 r.   

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 września
Poniedziałek
 

Wspomnienie obowiązkowe Świętych Męczenników
Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa
 
Rocznica beatyfikacji bł. Stanisława Papczyńskiego (2007 r.)
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30,10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
 7.30
 
Imieniny obchodzą:
Edyta, Kamil, Korneliusz
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 2,1-8     
Psalm responsoryjny: Ps 28
Ewangelia: Łk 7,1-10
realizacja LM Internet  LM Internet