Matka Boża Bolesna
Główka36 Bazylika i róża
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

X Pielgrzymka Konna z Trzebnicy
do Matki Bożej Licheńskiej

 

W deszczu i upale pokonali niemal 250 km, aby stanąć przed wizerunkiem Licheńskiej Pani i podziękować za otrzymane łaski. Koniarze z Trzebnicy i okolic po raz 10. pielgrzymowali do Lichenia (24.06).

Tradycja konnych pielgrzymek sięga 2005 roku. Wtedy to grupa miłośników koni z Trzebnicy i okolic Wrocławia postanowiła zorganizować nietypową wyprawę do Licheniakonno. W organizacji pomógł ks. Krzysztof Dorna, salwatorianin z parafii Koczurki, prywatnie miłośnik koni. Od dziesięciu lat grupa kilkunastu pasjonatów przyjeżdża do Lichenia wierzchem. Jednak tegoroczna, jubileuszowa pielgrzymka, była inna niż poprzednie:
- „Wyjątkowa, bo jadą sami mężczyźni, wyjątkowa, bo jadą same bryczki, wyjątkowa, bo po raz dziesiąty. Grupa była bardzo zdyscyplinowana, zwarta dlatego warto podziękować Bogu za szczęśliwe osiągnięcie celu”powiedział kapłan.

Z ulgą w głosie ks. Dorna wyjaśnił, że ważnym z jego pespektywy jest fakt, że pielgrzymkę ukończyły wszystkie osoby i zwierzęta, które rozpoczęły. Nie obyło się bez małych incydentów, ale jego zdaniem, nie były one na tyle istotne, aby zagrozić kontynuowaniu wyprawy.

Zaprzęgi i koniarzy przed licheńską bazyliką przywitał ks. Marek Kordaszewski, marianin. Po krótkiej modlitwie oraz pamiątkowym zdjęciu konie zostały odprowadzone na zasłużony odpoczynek, natomiast uczestnicy pielgrzymki udali się do bazyliki na modlitwę i chwilę wytchnienia po podróży.  

Najmłodszym uczestnikiem tych niezwykłych rekolekcji był 11-letni Filip Staśkiewicz. Do Lichenia przyjechał z dziadkiem. – „Bardzo lubię konie. Mój dziadek mnie zachęcił, aby tu przyjechać. Czasami było ciężko bo spaliśmy w różnych miejscach, no i trzeba było doglądać koni. Ale ogólnie było fajne”- powiedział chłopiec.

W Licheniu jeźdźców przywitała grupa pielgrzymów z parafii Koczurki, gdzie posługę duszpasterską pełni ks. Dorna, inicjator i duchowy opiekun konnej pielgrzymki. – „Nasza pielgrzymka do Lichenia nie jest przypadkowa. Jest ona ściśle związana z pielgrzymką konną. Dla nas jest to już pewna tradycja, że witamy pielgrzymów konnych przed wejściem do bazyliki, a następnie wspólnie udajemy się do świątyni na modlitwę”wyjaśniła Henryka Olejniczak.

Licheń Stary, 24 czerwca 2015 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


15 października
Wtorek

Wspomnienie obowiązkowe
św. Teresy od Jezusa,
dziewicy i doktora Kościoła

Dzień Dziecka Utraconego

Międzynarodowy Dzień
Kobiet Wiejskich
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Modlitewnej i ich rodzin
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Jadwiga, Teresa, Brunon
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 16-25
Psalm responsoryjny: Ps 19 (18), 2-3. 4-5ab (R.: 2a)
Ewangelia: Łk 11, 37-41
realizacja LM Internet  LM Internet