Matka Boża Bolesna
Główka6 Bazylika nocą wigilijną ;)
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

X Pielgrzymka Konna z Trzebnicy
do Matki Bożej Licheńskiej

 

W deszczu i upale pokonali niemal 250 km, aby stanąć przed wizerunkiem Licheńskiej Pani i podziękować za otrzymane łaski. Koniarze z Trzebnicy i okolic po raz 10. pielgrzymowali do Lichenia (24.06).

Tradycja konnych pielgrzymek sięga 2005 roku. Wtedy to grupa miłośników koni z Trzebnicy i okolic Wrocławia postanowiła zorganizować nietypową wyprawę do Licheniakonno. W organizacji pomógł ks. Krzysztof Dorna, salwatorianin z parafii Koczurki, prywatnie miłośnik koni. Od dziesięciu lat grupa kilkunastu pasjonatów przyjeżdża do Lichenia wierzchem. Jednak tegoroczna, jubileuszowa pielgrzymka, była inna niż poprzednie:
- „Wyjątkowa, bo jadą sami mężczyźni, wyjątkowa, bo jadą same bryczki, wyjątkowa, bo po raz dziesiąty. Grupa była bardzo zdyscyplinowana, zwarta dlatego warto podziękować Bogu za szczęśliwe osiągnięcie celu”powiedział kapłan.

Z ulgą w głosie ks. Dorna wyjaśnił, że ważnym z jego pespektywy jest fakt, że pielgrzymkę ukończyły wszystkie osoby i zwierzęta, które rozpoczęły. Nie obyło się bez małych incydentów, ale jego zdaniem, nie były one na tyle istotne, aby zagrozić kontynuowaniu wyprawy.

Zaprzęgi i koniarzy przed licheńską bazyliką przywitał ks. Marek Kordaszewski, marianin. Po krótkiej modlitwie oraz pamiątkowym zdjęciu konie zostały odprowadzone na zasłużony odpoczynek, natomiast uczestnicy pielgrzymki udali się do bazyliki na modlitwę i chwilę wytchnienia po podróży.  

Najmłodszym uczestnikiem tych niezwykłych rekolekcji był 11-letni Filip Staśkiewicz. Do Lichenia przyjechał z dziadkiem. – „Bardzo lubię konie. Mój dziadek mnie zachęcił, aby tu przyjechać. Czasami było ciężko bo spaliśmy w różnych miejscach, no i trzeba było doglądać koni. Ale ogólnie było fajne”- powiedział chłopiec.

W Licheniu jeźdźców przywitała grupa pielgrzymów z parafii Koczurki, gdzie posługę duszpasterską pełni ks. Dorna, inicjator i duchowy opiekun konnej pielgrzymki. – „Nasza pielgrzymka do Lichenia nie jest przypadkowa. Jest ona ściśle związana z pielgrzymką konną. Dla nas jest to już pewna tradycja, że witamy pielgrzymów konnych przed wejściem do bazyliki, a następnie wspólnie udajemy się do świątyni na modlitwę”wyjaśniła Henryka Olejniczak.

Licheń Stary, 24 czerwca 2015 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


26 stycznia 2020
Niedziela
Pan moim światłem i zbawieniem moim


Niedziela Słowa Bożego

Światowy Dzień Pomocy Chorym na Trąd

20. Dzień Islamu w Kościele
katolickim w Polsce

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
o godz 18.00 oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu chóru Sursum Corda z Wilczyna
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
 
Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 8,23b-9,3
Psalm responsoryjny: Ps 27
Drugie czytanie: 1 Kor 1,10-13.17
Ewangelia: Mt 4,12-23
realizacja LM Internet  LM Internet