Matka Boża Bolesna
Główka25 orkiestra przed Bazyliką
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

"Nie jesteśmy samotni, a osamotnieni”.
Rekolekcje dla osób będących w żałobie.

Zmarła osoba, którą kochałeś. Czujesz pustkę i nie wiesz co ze sobą zrobić? Jak ukoić ból, który pozostał? Czujesz się słaby, bezradny, bezsilny i opuszczony. Z tym i wieloma innymi problemami mierzyli się uczestnicy rekolekcji „Jak przeżyć żałobę” (19-21 czerwca).

Spotkanie prowadzili: ks. Piotr Wojtonis, dyrektor i kapelan Hospicjum im. . Stanisława Papczyńskiego w Licheniu oraz Monika Potera, psycholog pracująca w działającej na terenie Sanktuarium Fundacji SPEM DONARE.  

Rekolekcje „jak przeżyć żałobę” cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. – „Myślę, że zapotrzebowanie na takie rekolekcje jest i zawsze było, ponieważ temat śmieci i przemijania jest w Polsce często tematem tabu. Ludzie mają kłopot z tym, aby sobie poradzić z tak bolesną i dramatyczną sytuacją, jaką jest śmierć bliskiej osoby”powiedziała psycholog Monika Potera.

Uczestnicy rekolekcji mogli dowiedzieć sie, jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Otrzymali pewne wskazówki, które wcielone  w życie, pozwolą im przeżyć ten trudny czas. Prowadzący rekolekcje starali się przypomnieć, że życie ludzkie nie kończy się wraz ze śmiercią. Jest ona jedynie pewnym etapem, z którym każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Dowiedzieli się także, że ból, łzy i smutek naturalnymi objawami po stracie bliskiej osoby. Musi minąć pewien czas, aby rany się zabliźniły a człowiek mógł przejść do życia codziennego pogodzony z Bogiem i samym sobą.

Pani Iwona z Bydgoszczy przybyła do Lichenia, aby znaleźć ukojenie w bólu po stracie ukochanego męża:
„Mój mąż zmarł nagle siedem miesięcy temu. Do dziś nie mogę się pogodzić z tym, że już go nie ma przy mnie, że nie mogę z nim porozmawiać, potrzymać za rękę. Chcę wierzyć, że jest już w niebie, że jest mu tam dobrze. Uczestnicząc w licheńskich rekolekcjach mam nadzieję, że choć po części upewnię się w moim przekonaniu”powiedziała.  

W rekolekcjach wzięło udział 12 osób, m.in. z Warszawy, Gostynia, Bydgoszczy oraz Olsztyna. Spotkanie zakończyło się w niedzielę, 21 czerwca. Ich organizatorem było Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. W tym roku w Sanktuarium odbędą się jeszcze dwie tury rekolekcyjne: od 11 do 13 września oraz od 27 do 29 listopada. Rekolekcje w całości odbywają się w Papieskim Domu Rekolekcyjnym.

Licheń Stary, 19 czerwca 2015 r.

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet