Matka Boża Bolesna
Główka52 balony
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

12 czerwca w Kościele katolickim przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obchodzona jest ona w pierwszy piątek przypadający po oktawie Bożego Ciała.  

Początek kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa związany jest z objawieniami, jakie otrzymała w XVII wieku św. Małgorzata Maria Alacoque. W późniejszym czasie kult znalazł swój wyraz liturgiczny w postaci osobnego święta. Jego symbolika odwołuje się do serca, wyrażającego niezgłębioną i wszechogarniającą miłość Boga do człowieka, której symbolem jest właśnie Serce Jezusa Chrystusa.
Jak czytamy we wstępie do dzisiejszej liturgii słowa w miesięczniku OREMUS, „przebite Serce Jezusa to znak miłosierdzia Boga, a krew i woda oznaczają zdrój życia, jakim On chce nas obdarować”Także czytania z Księgi proroka Ozeasza (11, 1.3-4.8c-9) oraz z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan (3,8-12.14-19), które dziś słyszymy w kościołach, mówią nam o miłości Boga do ludu wybranego Izraela.    

Jako pierwszy święto zatwierdził papież Klemens XIII w 1765 roku. Z kolei Pius IX w 1856 r. rozszerzył je na cały Kościół, a w 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa można zaliczyć: czerwcowe nabożeństwo do Serca Jezusa, Litanie do Serca Jezusowego oraz akt zawierzenia Sercu Jezusa. Także liczne zakony (zarówno żeńskie, jak i męskie) poświęcone Sercu Jezusa, np. sercanki, sercanie, Bracia Serca Jezusowego czy Urszulanki Serca Jezusa Konającego.   

W bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej znajduje się w kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie w okresie zimowym każdego dnia odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz odmawiane Koronka do Miłosierdzia Bożego i różaniec.

Licheń Stary, 12 czerwca 2015 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 września
Piątek

 
Wspomnienie obowiązkowe śww. Męczenników Koreańskich -
Andrzeja Kim Taegon, Pawła Hasang i Towarzyszy, męczenników
 
Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę?
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Renata, Filipina, Eustachy
 
Okres liturgiczny: zwykły
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Tm 6,2c-12  
Psalm responsoryjny: Ps 49  
Ewangelia: Łk 8,1-3

realizacja LM Internet  LM Internet